Slet čarodějnic

V Baskicku v roce 1609 se několik žen obviněných z čarodějnictví snaží oddálit svoji popravu, a tak nalákají inkvizitora na oslavu sabatu. (Netflix)

verbal

V téměř divadelní atmosféře se šest vesnických čaropičinek snaží hrát hru na kočku a kokota s fanatickým předsedou Klubíku přátel žehu První římskokatolické a.s., aby se vyvlékly z firemní grilovačky. A ten Torqemáda je kapku impotent in excelsis Deo! Mít totiž ve spárech takovou roštěnku, jakou je Amája, a jen tak ji bez důkladného průzkumu ďáblových hrbolů a hrbolků mrsknout na gril, to je přinejmenším nekřesťanské plýtvání, až hereze!  Já být důkladný a pečlivý inkvizitor na jeho místě, naordinuju napřed takové Vulvě Dei minimálně několikaměsíční perorální a pervaginální vymítání Duchem svatým, při kterém se sveřepě snažím vy“hnat“ jí to kacířství z hlavy, a rožnění zvažuji až v krajním případě, zejména pokud by se náhle změnila v hašteřivou čarodějnici či odmítala křesťanskou lásku ve všech jejich polohách. Ovšem i tak se jedná o stylovou, solidně zahranou, progelovaně odsejpající a veskrze originální hispánskou jednoaktovku, která zabaví, potěší oko i pohladí po mešní svíci nejednoho plachého katolického panice. ()

Ephemeris

Milujem zložité jazyky a baskičtina je údajne najkomplikovanejší jazyk celej Európy. Takže musím náležite oceniť, že vo veľkej časti filmu zaznieva práve táto prastará a prazvláštna reč. Film sám osebe je vizuálne podmanivý a pokojne si ho pozriem aj viackrát. No a k samotnej téme? Ono je síce fajn, že sa Vatikán v 21. storočí oficiálne ospravedlnil za procesy s čarodejnicami aj za krížové výpravy, len táto rehabilitácia ako obvykle prichádza príliš neskoro. ()

Omnibus

Plápolá hranice, plamínky v očích, když tančí samice, hlava se točí.“ A pro věc zapálenému inkvizitorovi se začnou zapalovat i lýtka. Poetická, leč hořká balada se zpěvy, tanci, kanci a šesti pekelnými divoženkami. HŘÍŠNÉ OKÉNKO: [][] Aneb Faustčin manuál pro očarovaného Dona Rostegui, kudy tudy na sabat. Ϣ Flanďáku hříšný, sutanu vykasej a houbičky zobni, ať orosí se mysl tvá  sychravá, askezí vysušená. Ϣ Rypákem prasečím a chřípím svým nestoudným vůni žen pekelných lačně nasávej. Ϣ Stránky bible rozečtené jen kozím chlupem zakládej, divoce ryč a skřeky vydávej. Pak okem svým černým, chtíčem zakaleným, nestoudná mámení pekelná uzříš. [][] Demagogie, tmářství a zvůle mocných mužů, slintajících nad živočišným ženstvím při VIP derniéře sabatu. Parádní byl i hororový aerobik malé Katalin, s tak gumovým tělem a krkem, že by jí záviděla i Regan z Exorcisty. Hvězda dolů za závěr bez karmy. Být to na mně, tak na útesu Padre Cristobala čapnu za flígr a: „Ty zmrde bonzácká, tak víra prý dává křídla? Ukaž! ()

Morholt

Do osamělé baskické vesničky na břehu oceánu přijíždí inkvizitor s oddílem vojáků, aby si tu posvítil na místní bosorky. A hned mu padne do ruky skupina dívek. Vzhledem k tomu, že jsou všichni chlapi na moři, nemá se osočených holek kdo zastat. Jakmile jedna z nich zjistí, že z obvinění z čarodějnictví se nelze vyvléct, začne hrát podle inkvizitorových not a snaží se využít jeho posedlost sabatem proti němu samému. Pokud čekáte nějaké srdceryvné mučení a jekot upalovaných, tak budete zklamaní. Tohle je spíš konverzačka, jejímž zlatým hřebem je přestřelka mezi hlavní představitelkou a inkvizitorem. Podobným způsobem se film věnuje i myšlenkovým pochodům samotných prelátů a dojde i na trochu baskického folkloru. Herecky parádní a z té baskické holky jednou něco bude. Jediné, co mě trochu zklamalo, byl závěr. Představoval jsem si ho drsnější i mysterióznější, ale i tak jsem celkově spokojen. 75% ()

misterz

Ako vážne tento film nechápem. Pár žienok zavretých v miestnosti a dialógy plné prázdnych rečí o čarodejníctve. Žiadna pointa, žiaden odkaz, žiadne filmové potešenie pre diváka. Ani atmosféra. Len obrovský kopec nudy, uslintaných pánov a strmý pád dole v závere. Na hranici odpadu. 30/100 ()

• Celosvětová premiéra filmu proběhla 19. září 2020 na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu. (WernerDMZ)
  • Natáčení filmu probíhalo od začátku května do konce června 2019. (WernerDMZ)