Mapplethorpe

• USA Mapplethorpe (viac)

Robert Mapplethorpe je patrně jedním z nejvýznamnějších umělců 20. století. Mapplethorpe objevil sám sebe po sexuální i umělecké stránce v New Yorku sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Toto biografické drama zkoumá jeho život od okamžiku těsně před tím, než se s Patti Smithovou přestěhoval do hotelu Chelsea, světa a domova bohémské elegance. Tam začal fotografovat jeho obyvatele a nový okruh přátel včetně umělců a hudebníků, celebrit, filmových hvězd a členů S&M underground. Mapplethorpe ve svých dílech zobrazoval erotiku způsobem, jaký nikdy předtím nebyl zkoumán ani vystavován na veřejnosti. Film předestírá, jak se Mapplethorpeho umění prolíná s jeho sexualitou a snahou získat uznání hlavního proudu. Snímek Mapplethorpe nabízí detailní portrét umělce na vrcholu tvorby a představuje jeho sebedestruktivní impulzy, které by mohly všechno zničit. (Cinemax)

darkrobyk

„I obscénní fotky mohou být krásné," pravil kněz. Jenže R.M. dokázal skvostně nafotit i zdánlivě obyčejný květ. A zemřel slavný. Většina nejlepších umělců se doslova vydá a vypustí duši. Tak to zkrátka je. Obyčejní lidé žijí často klidný a spořádaný život, mnohdy se dožijí vysokého věku, ale nezanechají po sobě nic, žádnou stopu. „Tvoje fotky se rychle mění v přehlídku mrtvol." A Patti Smith? Nu, dvě slunce vedle sebe dlouho svíti nemůžou, přáteli ale zůstali až do Robertovy smrti..... ()

RetroMan

Portrét dalšího z řady gay umělců, kteří se proslavili na poli fotografie. Připomínal mi lepší snímek Tom of Finland. Nalézat hranici mezi konvencí a extravagancí, talentem a posedlostí, stírající umělecké styly je vždy dílem osobností, které je vždy překračují. Když existuje poptávka, bude existovat i nabídka. Je otázkou, zdali cestou za štěstím, afirmací a prezentací sebe sama neztrácí umělec svůj vlastní rozměr a nevytváří jen stín, který ve tmě není vidět. Nakonec povaha vynaložené námahy spočívá v obchodování s lidmi a rozdávání frustrací plnými hrstmi na city moc nehledě. ()

Mayeah

Spíše umělecký než ohromující zážitek. Netočeno s vidinou výdělečného trháku. Pomalý rozjezd, který stojí za to. Nádherné fotky, které ocení i laik. NĚKTERÉ fotografie hodny zavěšení do obýváku. Fajnové prostředí, kostýmy a sympatické postavy. Vývoj Mapplethorpa velmi dobře zachycený, stejně tak výborně zahraný. Za mě nejsilnější závěrečná scéna v nemocničním pokoji: ,,Take a picture." ()

rikitiki

Zajímavý postoj, že i porno může být uměleckým dílem. Protože primárním účelem porna je něco úplně jiného, než viset v galérii a nechat se obdivovat snoby. A ano, fotit on uměl, a mnohé z jeho fotek jsou podle mě erotické, ale ty pornografické (i když krásně zakomponované a nasvícené) bych já do galérie nevěšela. …..   Snímek sám je však plochý a postava fotografa není příliš vykreslená. Prostě rád fotí a rád si – dejme tomu – užívá života, na což dojede. Ale o jeho vnitřním světě se nedozvíme skoro nic. Takže film se z běžných tuctových biografií bez nápadu vymyká právě jen těmi fotkami. Je nevzrušující, nudný, bez zápalu. Obrazově konvenční. ()

solisoli

Životopisne chorá buzeranská dráma. Toľko buzeranstva na jednom placi je aj pre koňa veľa. Patti Smith, tak významná osobnosť s tým hovädom nezbadala, len keď sa jej priznal, že cez deň je v nej a v noci strká do zadku buzerantom, sa vyznamenala a navyše pustila to do éteru. Umelecké dielo o životopise chorého homosexuála, ktorý začal maľovať, až skončil fotografovaním vtákov v rôznej podobe, ktorých aj zároveň popichal. Narazil na nejakého buzíka, presvedčil ho, že je talent, nafotil ho, až ho nakoniec popichal. To bolo celé Mapplethorpenovo umelecké pôsobenie, tak blízke Amerike. Úbohosť, aká sa nedá oceniť ničím, len pohŕdaním umenia, ktoré nemá spoločenské opodstatnenie. Obdiv všetkých tých normálnych homosapiens, ktorí toto monštrum dokázali dopozerať dokonca. Trápne, že sa niekto podujal takéhoto chuja sfilmovať. Dve hviezdy, len za autenticitu. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 22. dubna 2018 na filmovém festivalu Tribeca v New Yorku. (BMW12)
  • V několika scénách hlavní postava v ateliéru fotí fotoaparátem Hasselblad se zasunutým šíbrem v kazetě, který ale při zasunutí focení znemožňuje. (Jirka85)