Dnes před 70 lety

(relácia)
Publicistický / Historický
Česko, 2018, 3x2 + 1x52 min

Představte si, že jste se přenesli do minulosti. Komunisté v Československu právě převzali moc. Sledujete komentované zpravodajství s Jakubem Železným. Píše se 25. únor, ale jste si jistí, že roku 2018? Máte unikátní možnost sledovat tehdejší události, jako by se staly právě dnes. Před 70 lety provedla komunistická strana v Československu státní převrat, který na dlouhých 41 let zadusil demokracii a nahradil ji diktaturou. Originální pořad nabízí divákům možnost přenést se do dramatických událostí klíčového únorového dne roku 1948, jako by se staly právě dnes. Jsme v současném zpravodajském studiu a soudobými zpravodajskými metodami shrnujeme události 25. února 1948. Reportéři na místě budou informovat o tehdejší situaci v Praze, archivní záběry, doboví aktéři a experti pomohou analyzovat pozadí převratu. Divák tak dostává možnost vnořit se do událostí, jako by je prožíval sám. Krok za krokem může sledovat zprávy dne, z nichž si obvykle všichni vybaví jen vystoupení komunistického předsedy Klementa Gottwalda na Václavském náměstí a jeho památnou větu o návratu od prezidenta Beneše, který demisi ministrů a všechny jeho požadavky přijal. Co ale předcházelo proklamovanému „vítězství lidu“? Jaké prostředky komunisté použili a jaká byla role dalších politiků i obyčejných lidí? Unikátní přenos do nedávných dějin k 70. výročí komunistického puče zprostředkuje Jakub Železný. (Česká televize)

Aky

Zajímavá koláž známých událostí atraktivní zejména provedením. Z rekonstrukce průběhu událostí je zřejmé, že demokracie se nemůže proti zvůli bránit hlasováním a demisemi. Jestliže si nějaká partaj ozbrojí své ilegální hordy jakýchsi milic, nemá smysl protestovat. Je třeba povolat policii, vojsko a zaplnit kriminály. ()

majky19

Opravdu velmi kvalitní pořad, v němž moderátor Jakub Železný ve spolupráci se svými kolegy připomněl divákům stěžejní okamžiky komunistického převratu, který znamenal pro naši vlast po více než čtyři dekády velmi chmurné časy. Zde se dá podle mého názoru úplně v klidu konstatovat, že tvůrci odvedli obrovský kus poctivé práce, kdy dobové materiály vhodně doplňovali vstupy historiků a jiných k tomu kompetentních osobností. Velmi se mi líbily např. postřehy vojenského historika Eduarda Stehlíka, který na podobných projektech spolupracuje s Českou televizí již dlouhodobě - viz např. pořad "Heydrich-konečná řešení" aj. Zaujal mě i příběh hraběte Zdeňka von Sternberga, který se v období komunistického převratu účastnil coby student Právnické fakulty UK pochodu na Pražský hrad, který však byl komunisty tvrdě potlačen. Nemám v souvislosti s tímto pořadem co vytknout, protože si myslím, že lépe a originálněji to koncipovat nešlo. Pokud tak budou vypadat i další pořady vztahující se k následujícím významným výročím naší historie - srpen 1968, září 1938 a říjen 1918 tak to bude bezesporu velmi důstojné připomenutí naší minulosti. ()

6thSun

"Masa je vždy velmi lehce manipulovatelná. Jakmile seženete víc jak 13 lidí dohromady, tak jejich společný intelekt se rovná tomu nejnižšímu, mínus deset." ()

• Závěrečná píseň, která zazní na konci pořadu, má název „Směr Praha“ a jejími autory jsou Ervín Toman a Jan Mareš. Jednalo se o „pochod československé vojenské jednotky v SSSR“. [Zdroj: vlast.cz] (majky19)