Vtedy na Západe

• Československo Tenkrát na Západě (viac)

Opustená železničná stanica, na ktorej traja muži trpezlivo čakajú na príchod vlaku, je legendárnym prológom jedného z najslávnejších westernov v dejinách svetovej kinematografie. Tých troch poslal pištoľník Frank, aby sa postarali o tajomného cudzinca, ktorý si chce s Frankom vybaviť nejaké staré účty. Keď na malej stanici príde k nevyhnutnej prestrelke, vyvraždí Frank so svojou bandou rodinu farmára McBaina, tesne predtým, ako na ranč prichádza McBainova nová manželka Jill... (STV)

max cady

Rika se,ze vsechno ma svuj zaklad,dokonce i film.Ptam se co muze byt lepsi nez Hodny,zly a osklivy?TENKRAT NA ZAPADE!Leone se film od filmu prekonava ()

Vikmal

mistr Sergio Leone, ohromující Ennio Moriconne, skvělé představení herců v čele s Henry Fondou a Charlesem Bronsonem. Tenhle film má moje čelné místo v mé DVD sbírce a když mám pocit, že se režisérům momentálně nedaří, sáhnu po něm :-)....P.S. Jason Robards jako Cheyenne je vynikající.. ()

sidthekid

Parádně natočený western, který ani po 40 letech neztratil nic ze svého kouzla. Nejde nezmínit hudbu... bez té by Tenkrát na západě bylo poloviční. ()

filiperros

Nejkultovnější western ze všech kultovních westernů. Skvělá je ta zajímavá umělecká kamera a hlavně hudba, ale včetně všech zvuků jako je na začátku vrzání větrné turbíny nebo "řvaní" sarančat v poli. Prostě koncert. Příběh jako víno, záporáky nezastupuje žádný bezdůvodně programově zlý člověk, všechno má svojí logiku. Jde o prachy, o to jak zbohatnout a dostat se z prachu pouště k něčemu lepšímu za každou cenu. Harmonika taky není žádný dobrák, ale aspoň není chamtivej. Ví že se mu vyplatí zamakat na Sweet Water, i když mu to tam nebude patřit. Stejně na tom vydělá a ještě stihne pomstít bráchu, aby ho už tolik nestrašila vzpomínka na jeho šílenou popravu. ()

ThomYorke

V těžkém boji mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami se nakonec famózní hudba a dechberoucí atmosféra musely sklonit před vlezlou nudou. ()

mimuzik

Dokonalý majstrštyk, kterému se ve svém žánru může rovnat jen Sedm statečných. Po všech stránkách vynikající film, který lze jen těžko překonat. Výborný námět, herecké výkony a skvělá hudba, to vše dělá z tohoto skvostu nejlepší western všech dob. ()

Jevablo

Tenkrát na západě je navenek strašně dlouhý, relativně bezdějový western. Ovšem má v sobě neuvěřitelný náboj a atmosféru. Abyste si ho vychutnali, musíte zpomalit a ponořit se do nemilosrdného světa amerického západu, vyprahlého až do ruda, kterým rezonuje geniální Morriconeho hudba. Když se díváte na jednotlivé obrazy z tohoto filmu, jazyk se vám lepí na patro a jako byste měli všechno na sobě pokryté prachem. Do této krajiny přichází jako nemilosrdný mstitel Charles Bronson, který toho sice moc neřekne, a přece už nikdy nic líp nezahrál. ()

MrD

Uvěřitelný svět, komparzisté naprosto nenuceně dokreslují epické scény a zní nádherná hudba. Krásná žena vjíždí do světa dokonale cizího, venkovského a neznámého a neví, co od něj čekat. A dostane se jí dokonale neočekávané zkušenosti. Někdy až trochu moc zajímavé, plné špaget, s moc přimhouřenýma očima, to je asi největší malé mínus tohoto f1lmu. ()

DCR

V kolosálním finále stojí proti sobě dva muži. V úchvatných detailech čte nevtíravá kamera napětí i bolest v jejich strhaných tvářích. Geniální hudba scénu nedoplňuje ani nedoprovází, nýbrž je dalším hlavním aktérem oné krásné scény. Velké stříbrné plátno dojem umocňuje a malé zapadlé očko ve mstitelově obličeji nabývá rozměru koňského povozu. Záběr se důmyslně rozostřuje, aby nabídl divákovy obraz padouchovy dávné křivdy.... Výstřel.... V povzdálí mrkne krásná žena s rozevlátým srdcem svýma obrovskýma očima a pohasínající bandita láme břitvu o svou tvář. Padouch padá k zemi a legendární harmonika se vrací ke svému majiteli, aby doplnila jeho poslední výdech. Tak nějak to bylo tenkrát na západě pod režijní taktovkou Sergia Leoneho, který své mistrovské veledílo vystřelil na pomyslný trůn westernového nebe. Bravurně propracovaný, nadčasový snímek s vypilovaným scénářem vyniká citem pro detail, důmyslně obsazenými postavami a vynikající hudební složkou. Dalším Leoneho geniálním tahem je herecké obsazení. Možná některé zamrzí, že mistr neobsadil "dolarového Clinta" a zbavil tak western přebujelé ikonovitosti, kterou tak precizně servíroval ve své slavné " třídolarovce". Postavy jsou barvitější a dostávají větší prostor k naplnění svého osudu. Poprvé dostává větší rozměr i žena, jež hrála doposud v Leoneho filmech druhé housle. Výborně napsané postavy dostávají mimo své doprovodné hudby i dokonalé herecké představitele. Kdo by si nevybavil kamenou tvář tajemného mstitele bezejména s kvílivou harmonikou v ústech v minimalistickým podání Charlese Bronsona, či zatraceně sexy Claudii Cardinalovou, osudově zmítanou mezi několika muži. Padouch Henry Fonda se poprvé vymanil z klasického stereotypu svých kladných chlápků. Můj největší obdiv si ale vydobil Jason Robarts, který s grácií a lehkostí vystřihl roli fylozofujíciho bandity, jenž na sklonku života jakoby hledá odpuštění a hravě balancuje na hranici divákových sympatií. K nesmrtelné krásné hudbě Ennio Morriconeho netřeba snad nic dodávat. Poslední superlativ bych poslal ještě českým dabérům, kteří se zasloužili o to, že film netrpí obvyklou kastrací naším dabingem. ()

Mr.Hackels

Opravdu výborný western. Některé natahování scén mi přišlo na škodu a chvilkama jsem si říkal, že se nic moc neděje. Ale celkově jsem spokojen a časem se určitě podívám znovu. ()

Luciaaas2

Co kometovat k nejlepšímu westernu všech dob? Že Sergio Leone předvedl nejlepší režii ve své kariéře, že Ennio Morricone vytvořil nejlepší hudbu k filmu ve své kariéře, že Charles Bronson, Claudia Cardinal, Henry Fonda předvedli nejlepší herecké výkony ve své kariéře. Prostě nepřekonatelná klasika, když Bronson hraje na harmoniku, hned má člověk divný pocit...:-) ()

dochvvv

Přecejenom jsem byl odkojený Karlem Mayem, takže vnímání divokého západu mám přecejenom trošku víc spojené s Chorvatskem. Hudebně je Tenkrát na Západě opravdu nádhera. CC taky úžasná. Je fakt, že některé scény jsou ve své délce opravdu unikátní. Ale pro mě prostě divoký západ bude navždy Vinetou. Nicméně chápu proč se tento film všem tak líbí. Má svoje surové kouzlo. Žádná romantika, jen tvrdost. ()

holyvac

Pro mě stále jeden z nejlepších filmů všech dob a to i přesto, že nejsem zrovna zarytým příznivcem westernů jako mnozí, zde vysoko hodnotící...Dokonalá režie, úžasný příběh z překrásného prostředí, dokonalé herecká výkony, božská Claudia a geniální Ennio Morricone...co víc chcete ? ()

Jonathan1987

Jeden z nesporných klenotů světové kinematografie. Westerny trpěly často obnošenými zápletkami, nenápaditými scénami (např. očekávané uvázání koně před salonem) nebo otřepanými frázemi hlavních postav. Maestro S. Leone tyto neduhy dokázal nejen eliminovat, ale i (za přispění strhujícího hudebního doprovodu E. Morriconeho) okořenit o špičkové dialogy (a že žádný není navíc) a nenapodobitelnou atmosféru. Mnohokrát jsem si pustil zlatý gól z Nagana, ale úvodní scénu tohoto filmu jsem skouknul jistě víckrát. Odhánění mouchy a průpovídka o tom, že dva koně budou přece jen navíc, zkrátka zafungují vždy. ()

hyde1987

Pravda, není to můj nejoblíbenější western, ale asi je to tím, že já obecně westernovému žánru nějak neholduji. Dal bych 75% ale!! Claudia Cardinale mě dokázala zdivočit tak, že musím dát plný počet:-) ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone

06.07.2020

Z Říma dnes dorazila velice smutná zpráva pro svět filmu a hudby. Ve věku 91 let nás opustil legendární hudební skladatel Ennio Morricone. Zemřel v římské klinice v noci z neděle na pondělí na… (viac)

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na… (viac)