Neslyšící syn

(festivalový názov)

V intimním rodinném portrétu nizozemský režisér Alex de Ronde zachycuje dětství a dospívání svého Neslyšícího syna Tobiase a jeho boj za respekt k neslyšícím. „V srdci jsem Neslyšící,“ říká s vděčností v hlase dnes už dospělý Tobias. Ačkoliv se narodil do slyšící rodiny, všichni jeho blízcí se naučili znakovat a jeho absenci sluchu společně proměnili ve výsadu. Tím, že se všichni členové rodiny přizpůsobili a přijali jiný typ vzájemné komunikace jako přirozenou součást života, umožnili Tobiasovi vnímat sebe sama jako Neslyšícího, a plně tak rozvinout jeho identitu. Dokument otcovýma očima pozoruje dospělého Tobiase, ze kterého vyrostl sebevědomý mladý muž, který studuje na univerzitě, pracuje jako učitel znakového jazyka a sní o tom, že jednou bude mít s přítelkyní dítě. (Jeden svět)

poz3n

Solidně zpracovaný a odvyprávěný dokument, na kterém je podle mě třeba nejvíc ocenit to, s jakým nadhledem je natočený. Troufám si říct, že by podobný film od neslyšícího autora dopadl katastrofálně. A právě fakt, že slyšící otec točí o svém neslyšícím synovi dává celé situaci určitou lehkost a nadhled autora, který dokáže poměrně objektivně nahlížet na oba světy (a jejich třecí plochy) najednou. 7/10 ()

major.warren

Nechci být vůči tomuto dokumentu moc přísný. Pravdou, ale je že, i když jde o opravdu zajímavé a složité téma, film a především jeho konec působí až příliš nudně. Vůči dokumentům bývám v hodnocení sice mírný, ale ohradit se můžu vždy, takže říkám na rovinu, že tento film není špatný, chtělo by to jen upravit některé sekvence a možná i celkový styl. Obrovské plus je za to, že film natočil sám otec neslyšícího. To mi přijde opravdu jako citová vazba a smysl pro jakousi povinnost. Vizuálně jde o celkem atraktivní snímek s krásnou hudbou, silným příběhem, projekcí života hlavního hrdiny Tobiase a jeho vlastních názorů na svůj handicap. Těch finálních patnáct minut podle mě filmu dost ubírají. Je to překročení hranice, toho co může divák v takovém filmu snést. Ve finále, ale říkám, že film je velmi poučný a myslím, že vidět ho není ztracený čas. Neslyšící nemají lehký život a tenhle se s ním vypořádal obdivuhodně. Dávám 60% a hezké tři hvězdičky. ()