Bedřich Reicin - Člověk a moc

(TV film)

O záhadné postavě v pozadí, šedé eminenci československé armády v letech 1939–1952. Dokument pojednává o záhadném postavení a životních osudech významného „člověka v pozadí“. Bedřich Reicin byl šedou eminencí československé armády za druhé světové války a nemalou roli sehrával i v letech poválečných. Pevně věřil ideálům komunismu, prosazoval tvrdou stranickou linii. Rozhodoval o životě a smrti druhých, aby nakonec byl sám komunisty v roce 1952 bez milosti popraven. Výsledkem vykonstruovaného procesu se spikleneckým centrem Rudolfa Slánského bylo tehdy 11 rozsudků smrti. A právě jedním z odsouzených a popravených byl i bývalý náměstek ministra národní obrany pro kádrovou práci gen. Bedřich Reicin. Stejně jako ostatní byl odsouzen za činy, kterých se nedopustil. Skutečně spáchané trestné činy z doby jeho působení ve vysokých funkcích v armádě a v komunistické straně zůstaly dodnes nepotrestány. Pro veřejnost zůstal Bedřich Reicin do současnosti tajemnou osobou. Jedním z důvodů byla skutečnost, že osobní údaje a informace o pracovnících tajných služeb a jejich šéfů byly v té době až chorobně utajovány. Druhým důvodem byl fakt, že generálové, důstojníci a vojáci, včetně účastníků zahraničního odboje, odsouzení v nezákonných procesech po roce 1948, zůstávali nadále ve vězení. Na přípravě a realizaci těchto procesů mělo obranné zpravodajství v čele s Reicinem rozhodující podíl. Odhalení úlohy Reicina a obranného zpravodajství v nich by nesporně vedlo k diskreditaci tehdejšího režimu v očích veřejnosti.
Po roce 1989 byli všichni příslušníci armády nezákonně odsouzení po únoru 1948 rehabilitováni. Mnozí z nich se s Bedřichem Reicinem osobně znali a setkávali. I pro ně však zůstával osobou, o které téměř nic nevěděli. Autoři dokumentu, historik a scénárista František Hanzlík s režisérem Jaroslavem Bařinkou, se snažili předložit veřejnosti fakta o činnosti Bedřicha Reicina, fanatického zastánce ideí komunismu. Dokument chronologicky mapuje jeho působení od konce 20. let minulého století až do jeho smrti. Uvedená fakta dokumentují i souvislosti boje o politickou moc v Československu v poválečném období. Ukazují i metody a způsoby, jimiž komunistická strana upevňovala svoji moc po únoru roku 1948. Dokument rozšiřuje rovněž poznatky o prohlubování vlivu Sovětského svazu na vývoj v Československu. Autoři považují uvedený dokument za dílčí příspěvek k poznání bílých míst naší novodobé historie. (Česká televize)

xplsek01

Ano, toto je objektivní svědectví naší historie. Žádné zkostnatělé České století (seriál). Můj tatínek si dodnes pamatuje, jak jako 9letý slyšel v rozhlase Rudolfa Slánského: "Jsem pes a chci, aby se mnou bylo naloženo jako se psem." Je nepochopitelné, jak kamarádi, kteří bok po boku osvobozovali tuto zem, roky jedli v blátě z jednoho ešusu, se najednou posílají na smrt... ()

Volodimir2

Bedřich Reicin vlastným menom Friedrich Reinzinger sa osobne pričinil o likvidáciu generála Heliodora Piku (spolubojovník Ludvíka Svobodu a zakladateľ zahraničnej jednotky v Sovietskom zväze) ale aj legionárskych generálov Janoušeka a Kutlvašra. Od roku 1941 pôsobil ako agent NKVD v meste Oranki (v blízkosti mesta Gorkij), kde boli internovaní československí vojaci. Vo februári 1942 bol zaradený do novovytváraného práporu v Buzuluku, ktorému formálne velil plukovník GŠ Heliodor Pika. U Sokolova sa zúčastnil bojov a bol ranený na ruke a aj keď priamych bojov sa nezúčastnil bol vyznamenaný Československým vojnovým krížom a sovietskym Radom Červenej zástavy (dokonca napísal knihu pod názvom Sokolovo o prvom bojovom vystúpení 1. československého poľného práporu v ZSSR na sovietsko nemeckom fronte v roku 1943). Jeho hodnostný postup bol rýchlejší ako Šejnov. 28.05.1943 podporučík 01.05.1945 štábny kapitán 10.05.1945 major 01.09.1945 podplukovník 01.10.1946 plukovník 01.12.1948 brigádny generál 03.10.1950 divízny generál, generál Ján Šejna bol v roku 1951 vojak, v roku 1957 už podplukovník a v 1967 generál. Po vojne sa jeho hviezdna kariéra prudko rozbehla a tak isto sa aj prudko zastavila.Zničil ho jeho metódami ďalší z generálov Alexej Čepička (ten sa stal armádnym generálom priamo zo slobodníka). Teším sa na ďalší dokument, ktorý zloduch je na rade?? ()