Rozprávky H. Ch. Andersena: Pastier svíň

(TV film)
  • Česko Pasáček vepřů (viac)

Lichterwaldské kráľovstvo je na pokraji finančného bankrotu a zachrániť ho môže princ Augustín jedine tým, že si zoberie bohatú ženu za manželku. Na naliehanie svojej matky jej prisľúbi, že si zoberie minimálne panovníkovu dcéru. Lenže najvzácnejšie poklady celého kráľovstva - slávik, ktorý zaspieva každú pieseň a ruža, ktorej vôňa pomôže zabudnúť na každý smútok a žiaľ - nespravia na princeznú Viktóriu z vedľajšieho kráľovstva žiadny dojem. Augustín, sa aj napriek tomu rozhodne ostať v princezninom kráľovstve ako pastier svíň. V obchode vymení ružu za hraciu skrinku a slávika za čarovný rapkáč, o ktoré bude mať princezná veľký záujem. Augustín jej ich ponúkne prvý za 10 a druhý za 100 bozkov a princezná bude súhlasiť s jeho ponukou. Spočiatku ich letmé bozky prerastú do bozkov plných lásky a zaľúbenia. Ich láska je však ohrozená inými svadobnými plánmi ich rodičov. Zvíťazí čistá láska princeznej, ktorá sa zamilovala do pastiera svíň? (RTVS)

honeysuckle

S pohádkou Pasáček vepřů jsem měla vždycky trochu problém. Nerozuměla jsem tomu, proč mám fandit hrdinovi, jehož „ryzí cit“ se zakládá pouze na princeznině přitažlivém vzhledu, zatímco princezna je odsuzována za povrchnost. Podobný motiv prezentuje i česká Potrestaná pýcha (nebo nekompromisnější německý Král drozdí brada), ale tam je alespoň znatelná snaha hlavního hrdiny objekt svého zájmu lépe poznat, případně napravit. Pasáček z pera H. Ch. Andersena si oproti tomu pozorováním princeznina jednání honí ego a nakonec ji zavrhne (viz české zpracování O brokátové růži a slavíku z perleti z r. 1982). Nová německá adaptace ze série Sechs auf einen Streich se touto cestou naštěstí nevydala. Hrdina (který kukučem připomíná Nicka Jonase) je sympaťák non-plus ultra a držíme mu palce od prvních minut. Princeznino sebestředné chování je částečně obhájeno nezájmem jejího otce a hlavnímu hrdinovi zdatně sekunduje. Důvtipné vynálezy jsou brzy odsunuty na vedlejší kolej a slouží jen jako záminka pro muchlovačky v trávě, při nichž už nikdo hubičky nepočítá. Dojde i na vzájemné poznávání a princeznin charakterový vývoj je přirozený a završený rebelií proti necitlivému otci. A jsou tu roztomilá prasátka. Co chtít víc? ()

zette

Pasacek vepru je hezka pohadka. V tomto nemeckem podani mi ale prijde diky rezii a hereckym vykonum strasne kycovita, umela... ()

Finskej

Jak bych to jenom... Zatímco naše pohádky mají od roku 2000 dobu temna, mezi těmi německými se v posledních letech nacházejí překvapivě koukatelné kusy. Opět, jednoduché, přirozené, milé a zábavné. Ke klasickému příběhu přidáno něco milostného jiskření mezi citově vyprahlou princeznou a mládencem, který ji nakonec má raději, než by sám sobě zprvu chtěl přiznat, a čas uteče jako voda. ()