Amatérský film

• USA Amateur Cinema (festivalový názov)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2015, 26 min

Réžia:

Adam Oľha

Martin Čihák

Nemají kamerové jeřáby, osvětlovací parky, triková studia. Natáčejí filmy s partou známých a za pár korun. Proč? Nemohou bez toho žít. A film se v jejich rukou mění v médium bytostně osobní výpovědi o světě. Mnohovrstevnatý pohled na fenomén amatérského filmování od 30. let po dnešek. (Letní filmová škola)

Rejže

Škoda, že tento dokumentární filmeček nebyl více dokumentární :) Tvůrci mohli jít o dům dál a mohli vyzpovídat dnešní digitální generaci. Je to ošklivé, já vím, netočíme na filmovou surovinu. Ale nemohu se stotižnit s názorem, že digitální technologie je drahá! A že amatérský filmař, který natáčí na digitální technologii chce víc a víc a být lepší a lepší. Ano, zpočátku ano, ale do té chvíle, dokud nezjistí, že i když má doma celkem slušnou kameru, donutí ho soutěže natočit film na mobilní telefon a i když není kvalitou obrazu uplně cajk, tak si uvědomí, že je to film, který má vlastně nejraději, protože do toho dá kus duše. A i to zaznělo. Jenže - dnešní filmař se z biologického hlediska uživí, ano, má to těžké, nemusí udat svůj scénář hned na poprvé ani na podruhé, tím pádem si najde brigádu jinde, aby mohl zaplatit složenky. Kdežto amatérský filmař už nějakou práci má a proto vkládá do filmu duši. Tak to říkají tvůrci. Já říkám, že amatérský filmař musí kalkulovat ne s penězi, ale s časem, který stráví v práci, počítat s kolizemi, které se vyskytují v rodině, počítat s katastrofou, když vám zbytek štábu háže klacky pod nohy, proč se flákáte, když to tak není. A přesto nás to baví. A máme film rádi. ()

dodanek

Čekal bych od autora nějaké zapálení pro téma, nebo aspoň pečlivé nastudování. Debata však ukázala, že o amatérském filmu neví lautr nic a svěřený prostor pouze využil k ukázání pár nadšenců a jedné bizarní zrůdičky nakonec. ()

LeoH

Mnohem víc než o amatérském filmu a amatérských filmařích vypovídá o osobnostech jeho teoretiků a archivářů; Martin Čihák hřímající na konci s typickým nepříčetným zápalem o škodlivosti kapitalismu spolehlivě zadupe do země všechny předchozí dojmy i informace. ()