Neúplatný daňový úředník Amay Patnaik (Ajay Devgn) nekompromisně plní své povinnosti a neohlíží se na to, že si rozhněvá mocné lidi. Finanční razie u místního politika a boháče Rameshwara Singha (Saurabh Shukla) prověří Patnaikovu odvahu, protože politik se snaží kontrole zabránit pomocí svých známostí na nejvyšších místech a dokonce i násilím. (rikitiki)

rikitiki

Natočit napínavé a ve finále i akční drama o jedné jediné finanční kontrole asi dokážou opravdu jen Indové. Je teda fakt, že když prohledávali ten barák a furt a furt nic najít, tak to mohli trochu zkrátit. Ale když začnou objevovat tajné skrýše (tohle není spoiler, stačí se podívat na plakát), tak to začne být i legrace, protože barák najednou působí, že je snad celý postavený ze zlata a bankovek. Daňoví úředníci u nás by jen zírali, čemu všemu musí (nebo museli) čelit jejich indičtí kolegové, to opravdu nebyla klidná práce za stolem a s lejstry. Indičtí cifršpioni museli mít řádný koul…. odvahu, když chtěli svou práci dělat poctivě. ____ Snímek je především duelem absolutně neúplatného Ajaye (dost jednorozměrná role) a kluzkého Saurabha (který dostal mnohem zajímavější hereckou příležitost než Ajay – ale ten stejně neumí zahrát nic jiného než svou šeptající a oči mžourající rutinu). Z dalších postav v davu vyčnívá ještě Ajayova oddaná manželka (zcela zbytečná role) a daňový úředník na scestí, který ale nakonec najde pravou cestu. ____ Film si všímá detailů, které výstižně charakterizují situaci nebo povahu, například když se v zrcadle uvidí beze šperků žena, která šperky milovala, a najednou je o ně obraná – tak se viditelně lekne. Nebo když pán domu přinutí sníst svou vlastní matku sladkost, přestože ona to jako cukrovkářka odmítá – demonstruje tím před celou rodinou, že se nezastaví před ničím. ______ Zaměstnanci finanční správy by měli tenhle film zhlédnout povinně a i pro ostatní je zajímavým vhledem do neatraktivního povolání, které ale v indických poměrech umí překvapit. ()

Aljak

Keď som videl Ajaya v hlavnej úlohe, hneď som si spomenul na famózny Drishyam, a tak som mal aj od tohto filmu podobné očakávania. Ale, povedzme si pravdu, Drishyam - to bola úplne iná liga! Námet Raid podľa skutočných udalostí bol naozaj pozoruhodný - neuveriteľné, že také niečo sa v 90tych rokoch v UP naozaj dialo! Čo sa týka filmu, bolo to dobré (ale nie vynikajúce) - proste tomu niečo chýbalo. V podstate sa to stále točilo dokola o tom istom a celý príbeh uviazol v trojuholníku razia - vyhrážanie - odhalenie. Aspoň pointu som očakával nejakú veľkolepú, ale aj tu bohužiaľ chýbal ten konečný waw efekt. Každopádne, aspoň tie 3* si to zaslúži, ale očakávania som mal o dosť vyššie. ()

Ramanam

Nevlastní bratříček filmu Baadshaho. Stejné obsazení hlavního hereckého páru a též shodný námět v podobě „pokladu". Ajay Devgan je prostě svůj, ale určitě sympaťák. Na Ileanu D'Cruz se moc hezky dívá. Zde není za rozporuplnou princeznu, ale za vzornou manželku hlavního hrdiny. Zatímco v Baadshaho je „poklad" nalezen ihned a příběh se točí okolo jeho zpětného navrácení (ukradení), tak zde se skoro celý film jen hledá a hledá a... nachází. Vše díky anonymnímu tipu a mapě, jinak by se klasicky nenašlo nic. Rozhodně by stálo za zvážení snímek přejmenovat například na: Domečku, otřes se, či Milionář z chatrče 2 (jak to bylo doopravdy). To, co se postupně nacházelo, bylo opravdu neuvěřitelné a vůbec se poté nedivím, že je v Indii taková bída. Tam snad kradou i posvátné krávy, a když ne přímo, tak alespoň berou úplatky, aby se neřeklo. O to více mě zarazil dav místních obyvatel, který se přišel zastat svého oblíbeného zlodějského gurua. Asi by vás napadl spíše opačný scénář, kdy se dav domáhá peněz, které jim byly rozkradeny, ale nikoliv v Indii. Tam si zlodějů dokáží opravdu vážit a patřičně je ocenit. Jak s tímto přístupem chtějí dojít ke světlým zítřkům opravdu netuším. Korupce a politika je v této zemi kapitola sama pro sebe. Právě největším mínusem celého příběhu je až zbytečně dlouhé zaměření se na hledání ukrytých peněz a cenností. Sice se občas, a to jen pár chvil podíváme i mimo dům místní zlodějské rodinky, ale mě to vpravdě nestačilo. Chápu smysl filmu, jako ukázku pro řadové Indy (bohatí si stejně vždy udělají co chtějí), že je důležité odvádět daně, které poté slouží ku prospěchu všem a jak to vypadá u někoho, kdo si tím nechce kazit život. Hodnotím za silné tři hvězdy. Výš jít nemohu z prostého důvodu, který jsem již popsal. Chtělo to pestřejší děj, ale jinak jsem spokojený. ()

Andrea1717

Ajay, starneš nám k lepšiemu. Film o nekompromisnom a poctivom daňovom úradníkovi, ktorého splnenie povinnosti takmer stojí život. Už táto veta by mohla byť dobrým základom pre nejaké scifi. Ale nie je ,vraj sa to skutočne stalo, tvrdia to záverečné titulky. Téma pre mňa nie veľmi zaujímavá, ale nakoniec ma príbeh chytil a záver bol takmer akčný, došlo aj na streľbu a bitku aj keď veľmi realistickú, na rozdiel od tých, ktoré poznáme z iných akčných indických filmov. Ajay svoju rolu poňal so svojou klasickou kamennou tvárou poloboha a prevládal v celom filme, ostatné postavy, možno až na Saurabh Shuklu v roli podvodníckeho politika, ktorý mu hral zlosyna, boli viac menej jeho "křoví". Takže z tých 4 hviezdičiek je jedna vyslovene len za Ajaya, resp. jeho prítomnosť vo filme :-) Ja sa na neho tak rada dívam :-) ()

*CARNIFEX*

Niektoré Indické filmy “podľa skutočnosti”, sa občas vstrebávajú naozaj ťažko. No a “Raid”, je presne ten prípad, kedy divák ani z ďaleka nedokáže odhadnúť, koľko bolo vďaka fantázii, pridané na realite. Každopádne, tematicky podceňovaný snímok o odvážnom daňovom úradníkovi nijak nenudí. A zato obrovský palec nahor .. ()