Trhlina

Nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred sedemdesiatimi rokmi záhadne zmizol v pohorí Tribeč a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo, už nikdy sa nespamätal. Igor pátra ďalej a s údivom zisťuje, že Fischerov prípad nie je ojedinelý – zmienky o tajomnom miznutí ľudí v tomto pohorí siahajú hlboko do histórie. Hrôzostrašných prípadov pribúda. Igor s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a tvrdým skeptikom Dávidom preniká čoraz hlbšie a odhaľuje skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie než akákoľvek fantázia. Vyberú sa na výpravu priamo do tribečských lesov, kde zažijú čosi vymykajúce sa chápaniu. Spočiatku nevinné pátranie sa končí tragicky. Toto tajomstvo má totiž príšerne ostré zuby… (Continental film)

A_Shearer

V hororech se nevyznám, ale klasické lekačky a brutality považuju za absolutně směšné. Jiná věc jsou ovšem věci psychologické a mysteriozní, které probouzí fantazii, která pak umí děsit k smrti. V tomhle smyslu dlouhá expozice funguje, nedává sice pro následující děj valného smyslu, ale atmosféru nastavuje věru parádní. Bohužel, když se z toho stane Blairwitch, celé to trochu ztrácí na síle a vyznívá do ztracena. ()

samsozz

4 hviezdy iba pre to ze je to zdecimovana slovenska produkcia, na to aky shit sa tu vysiela a nataca je to ucite nadpriemer, vsetci od toho cakali horor jak neviem co ale mysterio to ucite je v tom ma to neskamalo, horor vobec. Herci obcas trochu cringe a divne spravanie. Keby to bol mimo SK film max. 3/5 ()

Lukeso

Moje guilty pleasure. Nad stejnojmennou knížkou jsem slintal: ten příběh o místě, skrze které se vstupuje do nějaké jiné časoprostorové dimenze, byl tak skvěle zpracovaný a popsaný, s enormně uvěřitelnými a výborně propracovanými charaktery, že mě donutil ji číst dvakrát po sobě. Na film jsem se těšil, samozřejmě plný obav, aby se nestalo to, co se obvykle děje: váš vnitřní příběh, který jste si na knize vystavili, se sesype jako domeček z karet. Naštěstí, tohle se u tohodle filmu nestalo: vlastně mu ten malý rozpočet, který je ve střední Evropě nevyhnutelností, sluší: dodává to filmu syrovost a uvěřitelnost, protože Trhlina není nějaké potrhlé scifíčko, které vás má odrovnat efekty: je to ve skutečnosti nerdovský příběhy, a proto mu tohle filmové zpracování neuškodilo. Paradoxně bych tu tedy doporučil přečíst knížku jako první a pak si to nechat pocukrovat tímhle snímkem: vzhledem k tomu, jaké sousto měl Bebjak před sebou v podobě zpracování knižní předlohy, se s tím popasoval skvěle. ()

Maslo133

Nemůžu si pomoc, ale tenhle film má svoje kouzlo. Mysteriozní filmy mám velice rád a tento patří společně, s také podceňovaným, Ghoulem mezi to nejlepší z československé tvorby posledních let. Jsou zde zajímavé postavy z nichž každá má jinou motivaci vydat se na tribečskou výpravu. Vyloženě jsem si užíval rozpad postavy, ze začátku suverénního, Dávida. Napínavé to je od začátku až do konce a otevřené zakončení k tomu tak nějak sedělo. Nejedná se o nijak originální dílo, ale já si to užil. Dejte tomu šanci... 70% ()

SirErLeerdan

Měl jsem možnost shlednout film, poté poslechnout surově ořezanou audioknihu a nakonec knihu.  A po tomto obráceném kroku jsem se opět podíval na film. A teda musím hodně snížit hodnocení. Ke knize se to přibližuje jen asi z půlky. Už od začátku nesedí dost a to mě vadí. Občas vyskočí náčrt knihy, ale vytržený z kontextu, jindy tam je zbytečná scéna, která působí až uměle. Hlavně v první třetině filmu. Ten čas mohli strávit adaptací knihy a ne vymýšlet něco navíc. I tak musím vyzdvihnout roli Tomáše Maštlíra, ostatní herci mě tam tolik nepřesvědčili a role Mii padla na špatnou herečku. Bohužel mě to zpětně trochu zklamalo, i když vím, že kniha nikdy není film a naopak. Ale je to taková rychlokvaška. Nicméně horůrek to není špatný a navíc od našich Slovenských příbuzných a s ohledem na místní malou hororovou scénu pohoda a proto přidám 20% navíc. Za mě 70% ()

-krusty-

Klasický rozpor mezi knihou a filmem, kdy film vždy kulhá. Jde jen o to, zda na jednu nebo na obě nohy. 111min verze je slabá na obě nohy a s knihou se moc srovnávat nedá. Literární předloha je zpracována logicky zkratkovitě a dost macešsky. Pokud tedy volíte filmové zpracování, doporučuji 2x60min, které se knize přecejenom přibližuje více... Zajímavé jsou reálné lokace a občas fajn zneklidňující hudba. Dávám body za snahu a děkuji, že vůbec něco takového vzniknulo. Ovšem klišovitě opakuji: kniha je kniha (nebo audiokniha - v tomto případě jen a pouze slovenský originál, který je oproti české dramatizaci nezkracovaný a charismaticky načtený) ()

gggggg

Určite na slovenské pomery zaujímavý a neopozeraný žáner, keďže mysteriózne filmy sa v našich končinách bežne netočia. Tento príbeh na mňa pôsobí dvojnásobne, keďže bývam priamo pod Tribečom a sám mám odtiaľ zopár zaujímavých a divných spomienok. Bohužiaľ, čo sa týka filmu, zrážajú ho hlavne mizerné herecké výkony niektorých predstaviteľov, iní sa zase ukázali v dobrom svetle. Dejovo to chcelo zrýchliť úvodnú časť s psychiatriou, ale potom sa to slušne rozbehlo a Bebjak ukázal, že dokáže stupňovať atmosféru až k finále. To bohužiaľ trošku sklamalo, pretože prinieslo viac otázok ako odpovedí, ale to som predpokladal. Uvidíme čo prinesie Bebjakov druhý film s mysterióznou tematikou, ktorý by mal vyjsť v apríli tohto roku a na ktorý sa už celkom teším. ()

Grulda55

V podstatných aspektech výrazné odchýlení od knižní předlohy filmu značně uškodilo.Šlo by přejít pár záležitostí,jako jsou např. značky a typy vozidel a mírně poupravené lokace.Ale zcela bezděčně přeskakovat mezi party,bez propojujících sekvencí je už hrubá vada celku.S ohledem vůči mé oblibě ke knižní předloze slabé 3*. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

25.04.2019

Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně (27. 4. – 3. 5. 2019) představí více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní… (viac)