Akvárium - stinná stránka hobby

• USA The Dark Hobby

K odchytu tropických „domácích mazlíčků“ se používá kyanid a dynamit! To majitelé roztomilých akvárií netuší. Miliardový obchod je nezákonný a ničí životní prostředí... Havajské ostrovy se staly centrem boje za záchranu jedné specifické části mořského života. Některé druhy ryb byly dohnány až k vyhynutí sběrateli, jiné jsou vážně ohroženy. Na chytání ryb do akvárií jako “domácích mazlíčků” používají kyanid a dynamit, pak jim ostříhají ploutve, propíchnou jim plovací měchýř jehlou a před odesláním kamkoliv do světa je uzavřou do plastového pytlíku. 90 % z nich do roka lekne a vytvoří další poptávku. Tyto ryby se živí řasami rostoucími na korálech. Když z útesu zmizí, korál zemře. Přitom právě korálové útesy jsou důležitým zdrojem kyslíku na Zemi. Vyšetřovatelé odhalují tento drancující obchod a také oceňují práci původních havajských šamanů, ochránců přírody a vědců, kteří se snaží malé tvory chránit. (Česká televize)

Narciska

Nemusíme se vším, co zazní, souhlasit, ale důležité mi přijde, že tento havajský boj za ochranu korálových útesů a jejich obyvatel poukazuje na širší problém. Pro mě osobně je překvapení, že prodávané akvarijní rybky jsou odloveny přímo v mořích, že nepochází již mnoho rybích generací z odchovů v zajetí. ()

ostravak30

Je smutné, že ani ve 21. století lidé stále nechápou, že řežou právě tu větev na níž stojí. A až se jednou ulomí, bude to tvrdý pád. Je do nebe volající, že ve světě moderních technologií, kdy každé video může obletět svět za minutu a informace jsou stále dostupnější je lidstvo pořád tak hloupé a vedou ho ignoranti a debi..vé. Bohužel, moc se s tím nedá dělat. Sám jsem koukal, jak moc jsou ryby chytré a vnímavé. Je šílené, že kvůli pár rybičkám lovci zdevastují celý korálový útes leč bohužel peníze hrajou prim. Havajským ochráncům zvířat držím pěsti a snad svůj boj vyhrají. Pro mě je ironií osud, že dcera dva dny před shlédnutím dokumentu požádala o to, zda by mohla mít rybičku. Tak už vím, co jí odpovědět. ()