Nejlepší strava na světě

• Veľká Británia World's Best Diet
Veľká Británia, 2014, 2x60 min

Jimmy Doherty (sprievodca), Kate Quilton (sprievodca), Magnús Scheving

Seriál o nejlepších dietách světa nám skutečně ukáže nejlepší a nejslibnější metody z nejrozmanitějších částí světa. Jimmy Doherty a Kate Quilton cestují po světě, seznamují nás s kulinářskými zvyky různých zemí, kmenů a společenství, přičemž mohou poukázat na skutečnost, že v uplynulých padesáti letech se v celém světě drasticky změnily zvyky strávníků, což nemohlo nemít vliv na lidské zdraví. Jimmy a Kate nám v rámci svého labužnického putování předvedou padesát druhů diet nasbíraných všude po světě, které pak s pomocí renomovaných odborníků-dietetiků klasifikují od nejhorší po nejlepší. Cesta kolem světa jim umožňuje odhalovat rozdíly mezi stravováním v různých zemích, ale občas také zjistí, že na dvou místech vzdálených od sebe tisíce mil a oddělených navzájem státními hranicemi se stoluje velmi podobně. Některé jejich objevy jsou dost šokující nebo aspoň zarážející; ukáže se například, jak špatně mohou skončit lidé, kteří se dají na určitou moderní dietu, ale na druhé straně se najde i taková dieta, která může člověku prodloužit život. Kate a Jimmy procestují celkem devět zemí, ve kterých se dostanou i do příbytků a kuchyní místních rodin, a tak se osobně mohou přímo na místě přesvědčit o tom, co lidé v dané zemi opravdu jedí a jak si jídlo připravují. (TV Spektrum)

honajz

Celé je to takové rozverné a hravé, ale někdy až moc, zvláště když se vlastně mnohé přeskakuje. V prvním dílu jsme seznámeni s žebříčkem 20 zemí, kde se jí, vlastně doslova žere, zcela nezdravě. Asi nikoho nepřekvapí umístění USA. Ve druhém dílu se jde zase po zemích, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Což mne poněkud překvapilo vítězství Islandu, když průměrný věk je tam o 15 let nižší než u té řecké vesničky na druhém místě. Jak jsem psal, mnohé země v žebříčcích jsou jen tak odbyty na půl úst a větší zájem se za celý jeden díl seriálu soustředí tak na čtyři země, o nichž se dozvíme trošičku víc, ale skutečně jen trošičku. Každá taková návštěva vyvrcholí stolem plným jídla, co ti lidé snědí za týden, a společnou fotkou. Díky onomu určitému odlehčení je to příjemně koukatelné, ale nakonec zjistíte, že jste se vlastně nic moc nového nedozvěděli, co byste už neznali. ()

DocBrown

Dobry potencial, Jimmy je dobry dokumentarista, ale fakt skoda ze nektere oblasti hodne preskakuje. Take dost podezrele, jak seradili zeme z jednotlivych oblasti hned za sebe. ()