Ewa Farna 10: Neznámá známá

• Poľsko Ewa Farna 10: Skazana na busa
Dokumentárny / Hudobný
Česko / Poľsko, 2017, 72 min

Dokument Ewa Farna 10: Neznámá známá mapuje 10 let zpěvaččiny kariéry a také přípravy na jubilejní koncert. Kolem této události se také původně mělo točit dějství celého dokumentu. V tomto období se ale po dlouhých 10 letech zpěvačka nečekaně rozešla se svým managementem a poslední singly si navíc vydala pod vlastním vydavatelstvím. Postavila se více na vlastní nohy a ze slečny se stihla stát vdanou paní. Nic nepíše lepší scénář, než život sám. (APK Cinema Service)

PoprockCZ

Zajímavý dokument, viděn převážně v polštině, ale asi jsem pochytila podstatu. Ewa působí velmi sympaticky, ostatně jako i kdekoliv jinde mimo dokument. Škoda jen, že dokument popisuje převážně pozitivní prožitky, o případných zádrhelech se toho moc nedozvíme, jen se o nich občas mluví v rozhovorech s mluvícími hlavami. ()

TominoLa

Nemohu říci, že jsem její nějaký velký fanoušek. Rozhodně, když ji slyším tak si ji rád poslechnu. V čem si mě však tahle krásná a citlivá dívka získává to je tím jak se prezentuje. Jak mluví o rodině, bohu, víře, kariéře, ..... Na své roky neuvěřitelně silná a pracovitá. A 10 let není rozhodně málo a já ji přeji ať ji to takhle skvěle šlape dokud ji to bude bavit. Kvalitou dokumentu to je tak na 3*, ale tady rád přidám. Za 7/10. ()

Zagros

Občas si filmy proložím dokumentem se zajímavým tématem či postavou. Ewa Farná mě zaujala, když jsem ji náhodou viděl v několika talk-show a říkal jsem si, že na její slávu a úspěch je vcelku pokorná, má to v hlavě srovnané a ví přesně, co od života chce. To se u tak mladé holky vidí málokdy. Ač nejsem její fanoušek a vlastně neznám žádnou její píseň, na dokument jsem se rád podíval. Musím říct, že se jen potvrdil můj první dojem. Vzhledem ke svému věku je Ewa neuvěřitelně vyzrálá, pracovitá a její úspěch (ve dvou různých zemích!) jí hlavu rozhodně nezamotal. Fanouškem se sice ani v budoucnu nestanu, ale přesto jí budu držet palce, ať zvládne vše, co si předsevzala. Podobných osobností u nás mnoho není. Formální zpracování je průměrné, ale jako celkové hodnocení dám rád čtyři hvězdy. Docela by mě zajímaly komentáře od lidí, kteří dali odpad. Není tady ani jeden. ()

klukluka

Ty vole, tuhle holku baštím. Jako osobnost. Hudebně se s ní prakticky (rozuměj- až na malé výjimky) míjím. Ale padám do kolen před její vnitřní sílou, před jejím intelektem, před její skromností a pokorou. Jsem z ní regulérně vydřenej, protože tahle holka/ paní/ žena/ dáma je nejpopulárnější hudebnicí ovládající český jazyk na světě! A tenhle dokument to dokázal zachytit a dokázal zachytit tu tíhu, která by 90 procent lidí dohnala k tvrdým drogám. Z celého srdce přeji vážené paní Ewě, aby se jí to nikdy nestalo. Považoval bych to za zázrak, ale zázraky se občas dějí. ()

Teringer

Ewa Farna 10 je velmi milý a příjemný dokument, který se točí převážně kolem výročního koncertu, který se odehrál loni v listopadu v pražském Foru Karlín. Nejedná se tak o hlubokou sondu do zpěvaččina života jako spíš o náhled do zákulisí profese zpěvačky v mezinárodním evropském měřítku. Snímek obsahuje i několik témat ze zpěvaččina užšího soukromí, která jsou však většinou brána celkem obecně a povrchně, což je možná trochu škoda. Celkově se však jedná o pěkný, dynamický dokument, který nenudí, a který, ačkoliv je určen spíše příznivcům Farné, má šanci zaujmout i neutrální publikum. Jediné, pro mne vcelku veliké mínus, dostávají archivní záběry z televizních pořadů, které byly zřejmě stažené z internetu, protože jejich obrazová kvalita je otřesná. Dokument tedy doporučím všem, které 1) zajímá osoba Ewy, nebo 2) zajímá, jak vypadá příprava velkého koncertu v chvílemi až absurdních podmínkách, nebo 3) kteří chtějí vidět, jak Farna chodí ulicemi Londýna a křičí "do prdele", či si před předáváním cen v šatně zpívá "Nafrněnou". Čtyři hvězdy za dokument jako takový, pátá za přidanou citovou hodnotu. ()

• Polský název Skazana na busa je slovní hříčkou odkazující na polský dokument Skazany na bluesa (2005), v překladu „Odkázaný na blues“. Skazana na busa tak znamená „Odkázaná na dodávku“. (Teringer)
  • Dokument měl původně mapovat pouze přípravy na výroční koncert ve Foru Karlín, čímž měl vrcholit. Kvůli neočekávaným událostem, jako rozvázání smlouvy s tehdejším managementem a nečekanému zasnoubení se natáčení prodloužilo o jeden rok. (Teringer)
  • Na tvorbě dokumentu se jako dramaturg podílel Kazma. (Teringer)