Čechoslováci v gulagu

Česko, 2017, 2 h 36 min (Minutáž: 52 min)

Réžia:

Marta Nováková

Scenár:

Marta Nováková

Kamera:

Adam Oľha

Marta Nováková (rozprávač), Šimon Špidla (rozprávač)

Od 20. do 50. let dvacátého století bylo v SSSR vězněno přes třicet tisíc nevinných československých občanů, řada z nich tam zemřela. Dokument mapuje jednotlivé fáze této historie za využití výpovědí pamětníků, kteří gulag přežili, odborných komentářů, archivních materiálů a především pobytu v autentických lokalitách bývalých táborů gulag. Záměrem je zkoumat mezinárodní dopad vězeňské mašinérie, který byl v číslech i pro naši zemi monstrózní – v SSSR byly vězněny desetitisíce nevinných československých občanů. Dokumentární cyklus díky detailním znalostem tvůrců (filmaři, historici, rusisti) přiblíží téma v širších souvislostech a atraktivním formálním zpracováním – výpověďmi přímých pamětníků, dosud nepublikovanými archivními materiály NKVD – KGB. To vše doplněno o animace, fotografie i autentické záběry z míst bývalých lágrů, kam se ve většině případů dodnes nikdo nepodíval. (Česká televize)

richpoint01

Nesmírně zajimavé téma, prahla jsem po informacích, faktech i detailech osudů těch lidí, ale všeho tam bylo hrozně málo. Prapodivná grafika, kterou jsem moc nepochopila. Jeden díl by mohl mít deset hodin a bylo by to málo a místo toho se musím dívat na nic neříkajíci animace, které zabírají půlku pořadu. Velká škoda. ()

6thSun

Paní režisérka do toho vkládá nemalé umělecké ambice, některé vyšly, jiné méně, občas je to zbytečně natahované, komentář by mohl číst (místo paní režisérky) profesionál, aby to dostalo větší pel, i tak jde ale o pozoruhodný dokument s celou řadou zajímavých faktů. ()

PetrC.

Série samozřejmě zpracovává velmi zajímavý námět, ovšem výsledek je nekoherentní, rozbředlý a plytký. První dva díly přeskakují v časové souslednosti tam a zpět, některé informace se opakují. Třetí má alespoň nějakou jednotící linii a je tak ze všech nejlepší, na druhou stranu poněkud odbíhá od hlavního tématu. Kontext obecných dějin té doby v předkládaném stylu člověku bez předběžných znalostí často nemůže nic valného dát, v informacích je složité se orientovat. Primárním cílem dokumentu (soudě podle zvolených postupů) zřejmě není informovat, nýbrž spíš vyvolat šok a negativní emoce, viz dlouhé ilustrativní záběry podbarvené sugestivní hudbou. Mluvený doprovod rovněž nepovažuji za vydařený. ()

Jeremiasz

Výjimečně zajímavé téma tak neuvěřitelně zprasené po dramaturgické stránce, to se jen tak nevidí. Toho, kdo tomu dělal grafiku a toho, kdo to stříhal bych do toho gulagu nejraději na 10 let poslal sám. Dlouhý a nudný, plytký, záběry jsou tak trýznivý, že po jednom díle bych se ke kontrarevoluci přiznal sám. Do psí prdele, superzajímavá látka, nepochybně spousta práce s posbíráním materiálu a komentářů tak zoufalým způsobem zpracováno, to si zaslouží lidový soud ()

Gmisiycs

Jsem starší kus. Pamatuji dokumenty za socialismu. Tehdy toto vyjít, nestačila by libovolně vysoká stupnice. Dnes? ... Dnes už jen napíši, že ostatní zde píší pravdu, netřeba je opakovat. Zato tento projekt by zopakován býti měl. Nikoliv rozebrat a složit, jak je dnes moderní. Od sklepa po půdu - znovu, jinak, ostře a dusivě zasytit informacemi. Až něco takového bude, změním zde hodnocení ze čtyř na pět (snaha se někdy může ocenit). Zatím nejlepší v oboru, přesto je to bída ševče, je to bída! ()