Dobrá znamení

Veľká Británia, (2019–2023), 10 h 30 min (Minutáž: 45–60 min)

Tvorcovia:

Neil Gaiman

Predloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Kamera:

Gavin Finney

Hudba:

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor (viac)

Blíží se konec světa. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantida, všude to vře, čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke svému konci. Anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant) žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si na svůj životní styl zvykli, tedy zpráva o blížícím se Konci je příliš nepotěší. Kdyby jen nezašantročili nově zrozeného Antikrista, pak by možná ještě byl čas zvrátit Osud... (LenkaStr)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (15)

Dobrá znamení (2019)

Pokud nemáte rádi knihy Terryho Pratchetta, na seriál se nedívejte, nebude vás bavit. Pokud jste horlivými vyznavači největšího z tesařů a nemáte smysl pro humor, na seriál se nedívejte, mohla by vás postihnout mozková příhoda. Pokud jste ještě nic od výše zmíněného autora nečetli, radši to před tímto seriálem napravte, ať víte, do čeho jdete. Pokud jste četli Zeměplochu a Dobrá znamení, určitě si seriál užijete. Jestli mi na britské tvorbě v současnosti něco vadí, je to ta pitomá korektnost, které jsem tady musel překousnout docela hodně. Když jsem i tak hodnotil plnou palbou, je jasné, že jsem se skvěle bavil. // Dodatek ze 17. 12. 2023: Takhle vypadal můj komentář / recenze k seriálu, jenže ode dneška je platný už jen pro první řadu. Druhá série totiž tančila, jak chlebodárci z BBC pískali, a ti zase pískali jen tak, jak jim jejich devótní přístup ke všem možným menšinám dovoluje. Za tím si stojím (bídně ale přece), přestože mě jako mrzáka měl zřejmě obměkčit anděl na kriplkáře. Neobměkčil, nasral. Přesně takový tupý výblitek dokazuje, jak moc tady chyběl vliv autora předlohy k první řadě. / Poučení: Pokud toužíte po lepším zážitku, jděte do knihy. Jmenuje se stejně, tak by ji mohli najít i méně důvtipní. ()

Série 1 (2018) (S01)

Pokud nemáte rádi knihy Terryho Pratchetta, na seriál se nedívejte, nebude vás bavit. Pokud jste horlivými vyznavači největšího z tesařů a nemáte smysl pro humor, na sérii se nedívejte, mohla by vás postihnout mozková příhoda. Pokud jste ještě nic od výše zmíněného autora nečetli, radši to před touto řadou napravte, ať víte, do čeho jdete. Pokud jste četli Zeměplochu a Dobrá znamení, určitě si sérii užijete. Jestli mi na britské tvorbě v současnosti něco vadí, je to ta pitomá korektnost, které jsem tady musel překousnout docela hodně. Když jsem i tak hodnotil plnou palbou, je jasné, že jsem se skvěle bavil. / Poučení: Terry Pratchett je pro mě zárukou kvality. ()

Na počátku (2019) (S01E01)

Jako nadšený čtenář Terryho Pratchetta jsem měl při hodnocení dvě možnosti. Tou první byla otevřená kritika tvůrců za to, že se nedrželi knižní předlohy, druhou bylo nadšení z toho, že konečně vidím zpracování jedné z mých oblíbených knih. Po první epizodě jasně vítězí druhá eventualita, Pratchettův humor byl přítomen, David Tennant hrál velmi dobře Billa Nighyho a já jsem se moc dobře bavil. Tvůrci titulků napsali, že vycházeli z českého překladu Jana Kantůrka, za což jim tímto děkuji, nikdo jiný by nedokázal přeložit knihy Terryho Pratchetta lépe. ()

Kniha (2019) (S01E02)

Druhá epizoda hezky rozvinula načatý příběh a já tady nechci příliš chválit, protože jsem už v předchozím komentáři přiznal, že v tomto případě absolutně nedokážu zůstat nestranným divákem. Takže jen napíšu, že jsem byl velice spokojen a velmi dobře jsem se bavil. ()

Těžké časy (2019) (S01E03)

První polovina třetí epizody byla vlastně historickým exkurzem s andělem a ďáblem. Děj mě úplně vtáhl, takže když po téměř třiceti minutách přišly úvodní titulky, byl jsem z toho úplně paf. To byl kvalitní zápich, který by se Terrymu Pratchettovi určitě líbil. Znovu musím pochválit všechny, kdo se podíleli na českých titulcích- perfektní práce. ()

Zábava sobotního rána (2019) (S01E04)

Znovu jednoznačně za pět kousků. Tvůrci se evidentně rozhodli udělat radost konkrétně mně (jak na mě ti kujóni přišli?), protože na něco takového jsem dlouho čekal. Tímto se omlouvám Neilu Gaimanovi, kterého jsem kvůli Terrymu Pratchettovi úplně zasklil, což si nezasloužil. ()

Možnost soudného dne (2019) (S01E05)

Autorská dvojice knižní předlohy měla smysl pro skvělý humor, který mám tak rád. Když si navíc dělali legraci z jednoho ze světově nejčtenějších blábolů, nemohli u mě šlápnout vedle. Ani pátá epizoda mi nepřinesla žádné zklamání, opět jsem se výborně bavil. ()

Poslední den zbytku jejich života (2019) (S01E06)

No, jiné hodnocení ode mě přece nikdo nemohl čekat, že jo? Uznávám, že klíčová konfrontace na letecké základně byla poněkud chabým počinem, ale ani ta mi nedokázala pokazit výsledný dojem ze závěrečného dílu. Naopak, jsem rád, že ve finále nedošlo k žádnému kiksu. ()

Série 2 (2023) (S02)

Když jsem začínal se sledováním druhé série, silně jsem se obával zklamání vzhledem k tomu, že se Terry Pratchett z pochopitelných důvodů na jejím vzniku nikterak nepodílel. Dlouhou dobu to vypadalo, že jsem se bál zbytečně, pak se ale zadřela nějaká ložiska či co, a Neil Gayman se vydal cestou řitního alpinismu zřejmě proto, aby si u svých chlebodárců zajistil případné pokračování. Nevím, jakou formou proběhl pohřeb Terryho Pratchetta, takže netuším, jestli se v hrobě obrací, nebo se intenzívně přesýpá nad tím, jak byl totálně odignorován jeho laskavý humor, který přes svou jemnost dokázal mnohdy tnout do živého. Nikdy jsem od něj nečetl podobně podbízivou, odpornou agitku. Těžké zklamání, které to kazí celému seriálu. / Poučení: Nová BBC je zlo. 3*- ()

Kapitola 1: Příchod (2023) (S02E01)

Sám sebe jsem překvapil vysokým hodnocením, protože jsem šel do úvodní epizody druhé série s mocnými obavami, jelikož Terry Pratchett pokračování svých Dobrých znamení nenapsal, a nezbývá mi, než věřit, že Neil Gaiman vytěžil z někdejší společné spolupráce co nejvíc. U prvního dílu jsem se každopádně velmi dobře bavil a celkový dojem mi kazil pouze fakt, že BBC leze všem možným menšinám a zájmovým skupinám tam, kam si řeknou, ještě očividnějším způsobem než Netflix. / Poučení: Na křesťanském nebi není nejhorší ta nuda a sterilita; je to fakt, že k obědu dostanete jogurt a dva rohlíky. ()

Kapitola 2: Stopa (2023) (S02E02)

Typický páně Pratchettův humor mi tady sice chybí, ale lhal bych, kdybych napsal, že jsem se u tohoto rozpitvávání jednoho biblického příběhu nebavil. Bylo sice znát, že se BBC snaží nikoho nenaštvat a Ricky Gervais by tomu dal jistě větší grády, ale i tak jsem se po celou dobu pochechtával a užíval si přítomnosti toho pouštního Skota. Teď jenom nevím, jestli je Bůh transka, nebo je to taky jeden z těch vymaštěnců, kteří ví naprosto přesně, že neví, co jsou vlastně zač. Když o sobě někdo mluví ženským hlasem v mužském rodě, vím jistě, že k takovému jedinci nebudu mít důvěru. / Poučení: Když na tebe Bůh sesílá jednu ránu za druhou, asi ho tak nějak sereš. ()

Kapitola 3: Vím, kam mířím (2023) (S02E03)

Třetí epizoda v podstatě neposunula děj kupředu, což by mě mělo štvát, protože se tady vlastně jen vatilo, jenže mě ta vata až překvapivě bavila. Hlavně retrospektivní pasáže se mi postaraly o dobrou náladu nejen hřbitovním humorem ale i příjemně nepříjemnou poeovskou atmosférou. Bez mučení ale uznávám, že dějová linie zasazená do současnosti už pro mě trochu drhla / nudila. / Poučení: Pokrok nezastavíš, i kdyby se pro něj měly vyprázdnit hřbitovy. 4*- ()

Kapitola 4: Stopařka (2023) (S02E04)

Ajaj, čtvrtá epizoda pro mě byla těžkým zklamáním. Posun v příběhu nula, nula, nic, návrat v čase mě opravdu nebavil; proti předchozím hrobnickým zážitkům to byla těžká bída. Trojice zombie apokalyptiků ani kouzelnické vystoupení v East Endu mě nikterak neoslovily, ale nepřestávám doufat, že se situace přece jen zlepší. Snad. / Poučení: Pokud musíš mít adrenalinový zážitek za každou cenu, jdi do ruské rulety. ()

Kapitola 5: Ples (2023) (S02E05)

Proti předchozímu nijakému dílu šlo o výrazně odlišnou epizodu. Nikdy jsem nepociťoval nutkavou potřebu upalovat osoby s jinou než heterosexuální orientací, nikdy jsem taky netrpěl nutkavou potřebou oslavovat jejich pohlavní život, protože jsem to vždycky bral za normální záležitost. Bude to asi tím, že mi myšlení nedeformovala žádná náboženská sekta (např. křesťané, muslimové a mnozí a mnozí další). Pokud tedy někdo o někom prohlásí, že je nesmírně statečný, když se veřejně přihlásil k homosexuální orientaci, a že je proto jeho rozhodnutím dotyčný naprosto nadšen atd., atd., automaticky předpokládám, že jde o slovní průjem skrytého homofoba, který si svou okázalou podporou daného jedince snaží nahnat body. Podobným způsobem na mě působí snaha filmařů přesvědčit mě o tom, že jsou čtyři procenta totéž jako čtyřicet procent. To mě tedy vcelku otrávilo, přesto jsem se ale tentokrát velmi dobře bavil a jsem rád, že dali tvůrci vzpomenout na Cech švadlen a šiček, který byl na Zeměploše váženou institucí. ()

Kapitola 6: Každým dnem (2023) (S02E06)

Ntvl... BBC mě právě přesvědčila o tom, že v boji za to, aby se všechny menšiny spojily pod společným praporem v jednu obří většinu, je tvorba Netflixu pouze jejím slabým odvarem. Bylo fakt nepříjemné sledovat, jak byl ze závěrečné epizody dokonale vymazán odkaz Terryho Pratchetta a zůstala jen tupá agitka, která marně předstírala, že je součástí příběhu. / Poučení: Vydržet se dá téměř všechno, ale líbit se mi to nemusí. ()

Dobrá znamení se dočkají další série

Dobrá znamení se dočkají další série

30.06.2021

Populární seriál Dobrá znamení podle knihy spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočká druhé série. Ta vznikne pod dohledem samotného Gaimana, jenž prý s Pratchattem kdysi dávno vymyslel… (viac)