René Goscinny

(TV film)
  • Francúzsko René Goscinny, notre oncle d'Armorique (viac)

Na svém kontě má pět set milionů prodaných komiksových alb... Otec francouzského spisovatele Goscinnyho pocházel z Polska a matka z Ukrajiny. V roce 1928 rodina přesídlila za prací do Argentiny. Goscinny (1926–1977) vystudoval francouzské lyceum v Buenos Aires, poté krátce pracoval v New Yorku. Po návratu do Francie počátkem padesátých let dvacátého století se plně věnoval literární tvorbě. Společně s ilustrátorem Jeanem Sempém vytvořili postavu malého Mikuláše, jehož patálie zaznamenaly značný úspěch. Goscinnyho však nejvíce proslavily kreslené příběhy s postavičkami Asterixe, Obelixe a dalších Galů, jež kreslil Albert Uderzo. Tyto příběhy byly přeloženy do více než stovky jazyků a patří k nejčtenějším dílům francouzské literatury. K dalším jeho kresleným seriálům, které vznikaly současně, patří Lucky Luke, Iznogoud a jiné. Goscinny byl také šéfredaktorem časopisu kreslených seriálů Pilote a založil společně s Uderzem a Dargaudem studio kresleného filmu Studios Idéfix. (Česká televize)

Willy Kufalt

Jméno René Goscinnyho mám zafixováno hlavně v souvislosti s mým oblíbeným filmem Doživotní důchod. Už během jeho prvního zhlédnutí mne zaujal originální autorův scénář i kombinace jednoduchého příběhu s mapováním historie hned ve čtyřech dekádách. ČT art mne tedy nalákala nahlédnout do zákoutí tvorby velkého mistra blíže... Asterixem, Obelixem a dalšími postavičkami z kreslených komiksů i jejich filmových adaptací jsem zůstal dodneška nepolíben a dokument ve mne okamžitou touhu po dohledání asterixovských příběhů nevyvolal (ke komiksům si cestu hledám přeci jen obtížněji). Ale velký obdiv směrem k panu Goscinnymu a jeho průkopnícké tvorbě svého žánru vyvolal určitě. Kolik tvůrčí píle a invence stojí, než jeden či spolu dva vytvoří coby jen pár stránek příběhu v obrázkovém podání s cílem zaujmout i ty nejmenší... nemluvě o tom, povede-li se do těchto stránek nenásilně ukrýt hlubší poselství či odkazy směrem k dospělým a může si tak dílko najít cestu k čitatelům / divákům různé kategorie. Styl dokumentu, který vedle seriózně podaných informací a názorů vyplňují digitální animace původních Uderzových kreseb, můžu volně charakterizovat stejným způsobem jako dojem z Goscinnyho tvorby na základě zde zakompovaných ukázek... svým sdělením hutné a současně svou poetikou hravé i kouzelné :-). Po dvou filmech dle Goscinnyho scénáře, jedné adaptaci Mikulášových patálií a tomto dokumentu mi bude někdy příště určitě ctí s tímhle zajímavým pánem, při dalším setkání na dálku skrze literární, filmové či televizní dílko. ()