Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

Artess

Sean Connery i na stará kolena září! Další role, se kterou mě skvěle pobavil, a která mu padne jako ulitá. Film samotný má dobrý dějový spád a nedal šanci jen myšlenkám na nudu. Vše podtrhuje skvělý soundtrack. ()

Sedro

Akcí, hláškama a brutálním překladem (zdravíme překladatelku Ladu Křepelkovou a generála Attorneyho) kousek naplněný až po okraj! Sean opět ve své nejlepší formě! ()

Firefox69

Omluva generála Attorneyho, vycvičená britská inteligence a ptát se Langleyho: Lada Křepelková se nesmazatelným písmem zapsala do kánonu českého překladatelství. Ne aby nějakýho aktivního pitomce napadlo to předabovat! ()

andydufrsn

Bezdebatně nejlepší akční film. Sice se neubrání řádce volovin jako je třeba injekce do srdce, ale podobné hlouposti k akčním filmům patří. Super je to že vlastně nevíte komu fandit jestli těm hodným nebo těm zlým, protože Ti zlí jsou minimálně stejně kladní jako ti hodní. Velkým plusem je bezdebaty casting (Cage nevyjímaje) no a zapomenout nelze na Zimmerovu skvělou hudbu! ()

Vojta_k_

Ačkoliv nejsem zrovna fanoušek akčních žánrů, tak mě děj tohohle extra akčňáku absolutně pohltil a to i díky skvělé hudbě až bych řekl mistrovskému dílu skladatelského boha Hanse Zimmera a Harry Gregsona Williamse s Nickem Glennie-Smithem. Doplněný skvělým hereckým obsazením, kde se každý z herců dokázal zcela sžít se svou rolí. Skvělý kousek z dílny Michaela Baye plný legendárních hlášek. ()

Ospalek

Dilema jestli je Ed Harris kladný nebo záporný hrdina vyzdvihuje film do výšin. Pro mě je to dost nářez tenhle film... Netuším kdo je dobrý a kdo zlý, snad kromě Cage, pomalu celou dobu. Jako člověk, který má rád překvapení, jsem si přál, aby ty rakety odpálili, samozřejmě skřítek dobrák dává filmařům ten pocit, že lidi chtějí hřejivé momenty plné lidskosti, já jsem asi výjimka... ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Byl už jste někdy v podobný situaci?" - "Co tím myslíte, pane?" - "Vniknout pod vodou do pevnosti obsazené specialisty námořnictva, kteří mají jednaosmdesát rukojmí a patnáct zaměřovacích raket s náloží plynu VX." Hvězdně obsazený film, který má v čele šedivého Seana Conneryho. Connery tu provádí akrobatické kousky a padouchy si doslova - maže na chleba. Má to klidné tempo, takže to nikam nespěchá. Příběhhlavu i patu a je to ve své podstatě pohodový akční thriller. "Myslíš, že tohle budeš vyprávět dětem před spaním?" - "Jsi blázen, Masone? Měly by noční můry. Utratily by mý prachy za psychiatry." Nicméně na plný počet to zkrátka není. - 80%. ()

PowPow

(Zejména americké) akční filmy nebývají uměleckými veledíly. Tenhle byl ale tak skvěle zpracovaný - hodně propracovaná akce, elitní herci, humor, a hlavně dokonalý soundtrack - že prostě nelze neříct, že nad ostatními akčními filmy 90. let výrazně nevyčnívá. ()

Ajbell

Tak takto nejako si predstavujem poriadny akčňák. Žiadna chvíľka oddychu, žiadne lacné efekty, proste veľkofilm ako sa patrí. ()

plachejD

Parádní podívaná, která se rozběhne hned na začátku a vydrží na rozdíl od jiných vás držet v napětí až do konce. Co je na filmu překvapivé, je že to na mně nepůsobí klasická bitva: ti zlí teroristé - a ti hodní, ale vesměs kladný (Ed Harris) vs proti kladnému.Jeden který bojuje za správnou věc nesprávným způsobem a ten druhý který se mu to snaží překazit....já se bavil celou dobu a viděl jsem film už asi milionkrát a vím že když si ho pustím příště zase si budu kousat nehty i když vím jak to dopadne. Ve filmu jsme viděl několik chyb , ale to už patří do sekce zajímavosti nebo chyby ve filmu:-) ()

modano222

Prvýkrát som film videl v 96-tom, keď vznikol. Už vtedy by som mu dal 5 hviezd. Po dlhej dobe som si ho pozrel znovu a stále má tento film u mňa plné hodnotenie. Výkony hercov, hudba, napätý dej. Všetko je TOP. Tento film je nadčasový a ešte dlho bude. ()

Jackal07

Dá se tomu nedat plná palba? Nedá .... V dnešní optice už působí některé scény drobet archaicky, nicméně v době uvedení to byla bomba s velkým P :-) Sean Connery si film s přehledem krade pro sebe. ()

trollfjord

Film je to skvělý a není mu co vyčíst. Ale včera večer jsem poprvé viděl a slyšel český překlad. Nevěřil jsem vlastním uším. Generál Attorný? Britská inteligence? Opravdu bych rád věděl, kdo je pod tímto masakrem podepsaný. ()

hmyzovrah

Byla doba, kdy bych dal tomuto filmu 4 hvězdy, ale bohužel jak čas plyne, tento film zestárnul a já na něm nevidím nic zvláštního. Agent zachraňuje svět(město) před teroristy, dříve super, dnes klišé. Hlavní záporák snad nejhorší, co jsem kdy viděl a film zakončen o5 happyendem.. ()

Jirkacek

Akční snímek Skála z roku 1996 jsem si pořídil nedlouho po jeho natočení na DVD a samozřejmě jsme se na něj tenkrát celkem brzy podívali. Z filmu jsem byl naprosto nadšen, velice se mi líbil a v podstatě celých 136 minut jsem byl přikovaný k obrazovce. Velikou zásluhu na tom určitě měla účast hned dvojice mých oblíbených herců Sean Connery a Nicolas Cage, kterým kladl odpor neméně známý herec Ed Harris. Filmu jsem tedy udělil plný počet cípatých, i když se samozřejmě jednalo o kvalitně natočenou pohádku pro dospělé akční diváky. Uběhlo dlouhých 20 let od mého prvního shlédnutí, během nichž jsem tento kvalitní snímek neviděl. V rámci možného přehodnocení a napsání kvalitního komentáře jsem se rozhodl podívat se na něj podruhé a když už, tak ve vysokém rozlišení. Proto jsem si Skálu koupil v únoru 2020 na blu-ray disku a ještě tentýž měsíc se roztočilo lesklé kolečko v našem přehrávači. Jelikož jsem si nepamatoval skoro žádné podrobnosti, náležitě jsem si celé velkolepé dílo režiséra Michaela Baye užil. Příběh začal představením brigádního generála Francise Hummela (Ed Harris), veteránovi z války ve Vietnamu a z operace Pouštní bouře, který sloužil u speciálních jednotek a již delší dobu přemýšlel o morálním faktoru své práce. Po delší době v něm dozrál pocit nespravedlnosti, kterým mínil smyšlené či zfalšované zprávy o úmrtí vojáků a nedostatečné odškodnění rodin po padlých. Nakonec se odhodlal k hrůznému činu, když se spolu s několika věrnými vojáky v čele s majorem Tomem Baxterem (David Morse) pod záminkou vojenské kontroly vloupal do skladu chemických střel VX-1, které odcizil a poté unikl. Patnáct ukradených raket poté převezl na ostrov Alcatraz, kde spolu s několika dalšími vojáky zajal 81 civilistů a převezal kontrolu nad ostrovem a hlavně nad vězeňskou budovou. Použil rukojmí a rakety schopné svou silou vyhladit celé město jako výhrůžku velícím představitelům armády a FBI. Požadoval do 40 hodin 100 milionů dolarů z tajného vojenského fondu, jako odškodnění pro rodiny 83 padlých vojáků, kteří padli pod jeho velením. Ačkoliv se mohlo zdát, že se jedná o charitativní plán, ředitel FBI James Womack (John Spencer) se svým podřízeným Ernestem Paxtonem (William Forsythe) sestavoval plán na dobytí ostrova. Plánování se zúčastnil ministr obrany Louis Lindstorm (Howard Platt), náčelník štábu Bílého domu Hayden Sinclair (David Marshall Grant), náčelník štábu letectva Spojených států generál Peterson (John Laughlin), předseda náčelníků štábu generál Al Kramer (Stuart Wilson) a další sestavili útočné komando, vedené velitelem Andersonem (Michael Biehn). Ke spolupráci získali nejlepšího specialistu na chemické zbraně FBI, Dr. Stanleyho Goodspeeda (Nicholas Cage) a také 20 let zavřeného federálního vězně Johna Masona (Sean Connery). Tento šedesátiletý britský státní příslušník, člen britské tajné služby, který zcizil Američanům důležitou nahrávku a byla vymazána jeho existence, byl totiž jediným vězněm Alcatrazu, který kdy unikl z ostrova. Ředitel FBI musel Masonovi slíbit milost a také ubytování v hotelu, z něhož však záhy unikl. Následovala divoká honička v autech ulicemi San Francisca, jenže Mason zmizel a vzápětí se setkal se svou dospělou dcerou Jade (Claire Forlani), kterou viděl naposledy jako malou dcerku. V romantické chvilce dvojici objevil Goodspeed, který Jade namluvil, že její otec neutekl, nýbrž že pomáhá FBI. Ještě týž večer se komando vypravilo vrtulníky na Alcatraz a pod vedením Masona dosáhlo vchodu do umývárny, kde je však přepadli vojáci generála Hummela. Ti o nich věděli díky senzorům, jenž rozmístili po pevnosti a jelikož se velitel komanda Anderson nechtěl vzdát, strhla se přestřelka. Tu přežil pouze Mason a Goodspeed. Brit už nechtěl na Alcatrazu zůstat a chtěl uniknout, chemik jej však přesvědčil aby zůstal tím, že mu řekl o raketách, mířících na ně San Francisco. Pronikli tedy do bývalé márnice, kde společně deaktivovali 13 raket z 15, zničili odpalovací čipy a pak byli zajati a uvězněni v prázdných kobkách Alcatrazu. Hummel mezitím přehodnotil svoje stanovisko a došel k závěru, že odpálením raket na nevinné civilisty nic nezmění. Jeho podřízení vojáci ho ale natlačili do akce a protože vláda USA nezaplatila požadované peníze, Hummel odpálil raketu. Nakonec však sám změnil její směr, takže dopadla do moře. Hummel pak prohlásil, že se mise nepodařila, že to bylo všechno komplikované blafování, protože nikdy neměl v úmyslu poškodit nevinné životy, s čímž nesouhlasili jeho podřízení kapitán Frye (Gregory Sporleder) a kapitán Darrow (Tony Todd). Hummel jim nařídil opustit Alcatraz s několika rukojmími a zbývající raketou, aby zakryl jejich ústup, zatímco na sebe vezme vinu. Frye a Darrow se vzbouřili, když si uvědomili, že jim nebude vyplacen 1 milion dolarů pro každého, zabili Baxtera a smrtelné zranili Hummela. Mason se mezitím dostal z vězení a osvobodil i Goodspeeda, načež hledali poslední raketu. Omylem se však objevili v místnosti, kde právě umíral Hummel, před svou smrtí však prozradil Goodspeedovi lokaci poslední rakety, zatímco Mason ho kryl a snažil se zabít zbylé členy posádky. Přes veškeré problémy se Goodspeedovi podařilo poslední raketu deaktivovat a Mason zlikvidoval vojáky, kteří ho přitom ohrožovali. Americké vedení netušilo, že mise skončila úspěchem a na Alcatraz vyslalo 5 stíhaček s přehřátým plazmatem, které mělo zničit rakety. V rozhodující chvíli se podařilo Goodspeedovi zapálit zelené světlice na znamení úspěchu, ze břehu však byly zpozorovány moc pozdě a jeden pilot bombu omylem shodil. Goodspeeda však zachrání Mason, který mu i prozradí úkryt, kde schoval ukradenou nahrávku. Goodspeed za to Masona kryl, aby se dostal konečně na svobodu, takže prohlásil, že umřel. Na konci filmu Goodspeed se svou snoubenkou našel ukradenou nahrávku v kostele, čímž film také skončil a já byl velice spokojený. Opět jsem přes dvě hodiny seděl napjatě před televizorem a hltal americkou pohádku o tom, jak dobro potrestalo zlo, o němž jsem nebyl tedy až tak úplně přesvědčen, ale budiž. Své investice do modré krabičky jsem tak nemusel litovat a určitě se zase někdy v budoucnu na tento film podívám. Suma sumárum, snímek Skála ode mne obdržel pět skalních hvězd *****. () (menej) (viac)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)