Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

Erian

Fantazie:) Spojením bondovského prošedivělého mentora v osobě Seana Conneryho a trošku nejapného a akčně nepřipraveného chemika z kanclu vznikl herecký koncert, který na "obyčejný" akční film má nečekené grády. Oplývá humorem, vtipem, sarkastickými narážkami, střetáváním Cage a Conneryho film potřebně dozrává a získává lidský rozměr. Fandíme s kloubky praskajícími o koženkovou sedačku a i přesto, že protivník v osobě generála Hummela, který se ukáže být vlastně hrdinou, by měl být záporák, tak si získává naše sympatie a jeho skonu těžce želíme...teda já želím, nevím, jak Vy:) Je to napínák do poslední minuty a spolu s Cageem a jeho zelenými světlicemi nervydrásajícně prožíváme stíhací úhybné manévry. Každá scéna je mistrně prošpikovaná efektními souboji, honičkami a i přes jistý nádech neuvěřitelna a popírání fyzikálních zákonů, jsme nadšeni. Podle mého úsudku nejlepší film Michaela Baye, vrcholný výkon Nicholase Cage co se akčních spektáklů týče a Connery, který prokázal, že rozhodně nepatří do šrotu je otcovsky roztomilý, hravý a s kulometem v podpaží a ježatým sestřihem nebývale sexy:) Harris, ač pro jeho rozehraný part nebylo moc prostoru, odvádí standardně špičkový výkon, to co dokáže on "zahrát" obočím a jemnými záškuby kouktů úst je herectví hodné oscarových aspirací. Nadchne, potěší, pobaví a i s odstupem let je to pořádná zábava:) Nehledě na hudbu, která se zaryje kamsi hluboko a ještě dlouho doznívá a rezonuje. Pro mě akční podívaná se vším všudy. ()

LukH

Společně se Speedem můj nejoblíbenější akční film. Michael Bay - ačkoliv je to jeden z jeho prvních filmů - má akční scény neuvěřitelně zmáknuté. Connery je jako John Mason výborný, s velmi dobrým Cagem tvoří neotřelý tým, který se do akce dostal tak trochu náhodou a působí mnohem lidštěji než nesmrtelní akční hrdinové jiných akčních filmů. Rovněž záporák/nezáporák Harris je okouzlující, málokdy si nepřítel kladného hrdiny získá u diváka takové sympatie. Film je též podkreslen skvělou hudbou, elektrické kytary v pozadí nezapřou podíl mého oblíbence Hanse Zimmera. ()

stiewe

Jeden z nejlepších ačních filmů co jsem kdy viděl... Skvělej Sean Conner, kterej si absolutně ovládnul každou scénu v které se objevil 5* poprávu ()

bond77

Je to jeden z mnoha povedených filmů Michaela Baye. Sean Connery v sobě opět probudil Jamese Bonda v trochu akčnějším filmu. Film má skvělé akční scény, napětí a velkou dávku humoru. Vřele doporučuji. ()

sulek

Skála je skvěle natočený a nabušený áčkový akčňák, kterému není co vytknout a kvůli kterému si kupuji olejové perly do koupele zásadně v zelené barvě. ()

Freemantle

Co že mě na tomto filmu tak uchvátilo? Především vynikající a silně propracovaný scénář, ruku v ruce s dokonalou režií. I když se jedná o akci, ničeho nepřebývá a ničeho nechybí. Hluchá místa zde chybí, což je dobře! Přestřelky zbraní a stovek nábojů se kryjí přestřelkami slovního humoru a různých vsuvek, které člověku utkví v paměti na hodně dlouhou dobu. Honička uprostřed ulic San Francisca v černém Hummeru a žlutém Ferrari je jedna z nejnezapomenutelnějších scén celého filmu. Pro herce jako je Nicholas Cage se role Stanleyho Goodspeeda - experta přes chemické zbraně - dokonale hodila a osobně bych si nedovedl představit obsazení někým jiným. S vizáží zanedbaného bezdomovce, ve skutečnosti však britského agenta Masona, se dokonale blýskla legenda hollywoodu - herec Sean Connery, kterého jsem si právě díky tomuto filmu zamiloval! Ed Harris jako generál Hummel nezklamal. Ostatně, abych byl upřímný, všichni herci ztvárnili své role s vynikajícím hodnocením! Skála je prostě film, u kterého se velmi, velmi dobře pobavím, odreaguju, zasměju a nikdy se ho nepřejím! 100%! ()

Dantte..

Jeden s nejlepších akčních filmů 20. století a nepochopitelně kvalitní Michael Bay. Jde vidět, že v tomto filmu alespoň částečně krotil své megalomanské potřeby a na filmu se to pozitivně projevilo. Skvělí Connery a Cage, kteří se perfektně doplňují. 85 % ()

RajCZitko

Velice zdařilý film. Měl ucelený, smyslný děj. Společně s dokonalým hereckým obsazením, filmovýmy efekty, geniálním zvukovým podkladem a perfektním prostředím se přiblížili k dokonalosti. Ale opět to byla "jen" výborná akce, která je tak průhledná, že téměř na začátku filmu vím, jak to dopadne. ()

Rodin

Neuvěřitelné. Téměř souběžně s příšernou slátaninou První rytíř zazářil Sean v kusu, který si dám klidně kdykoli jako večerní lahodu před spaním. Všem, kdo snad ještě neviděli, doporučuji vřele. ()

movemat

U mňa hviezdička dole, lebo sa mi taký žáner zdá trochu otrepaný, no tie herecké výkony - klobuk dolu; a pravdaže aj občasný humor spravil svoje. ()

rottik-cb

Filmy tohoto druhu rozhodně nejsou mým šálkem kávy, ale Skále se nedá upřít kvalita a kus nefalšovaného herectví. I příběh mě bavil, takže bravo! ()

smajly

Ničivá chemická zbraň, automobilová honička v ulicích San Francisca, věznice Alcatraz, kladný záporák Harris, záporný klaďák Connery a poněkud nezkušený hrdina Cage dávají dohromady vzrušující a napínavou podívanou ze které nespustíte oči. ()

Izz

Možná nejlepší Bay.Pořád jde "jen" o skvěle natočené akční řemeslo,ale Michaelovy trademarky tady poprvé dostaly určitý řád a smysl,který u zbylých jeho filmů (s výjimkou Armageddonu) postrádám. ()

TMontana

Tento film nemá chybu . Ani som sa v priebehu filmu nebál o hrdinu ktorý zachraňuje San Francisko pred hrozbou raketového útoku. Naháňačka po veľkom meste ktoré je v priebehu 10 minút zdemolované.Tomuto filmu dávam hodnotenie 6*. ()

dj_kure

Nechci bejt přehnanej pesimista, ale asi nikdy už nikdo nenatočí lepší akčňák než je Skála. Byla to bomba v roce 1996 a bude to bomba i v roce 2020. 94% ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)