Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

Maxtrix

Na tenhle film jsem se chystal snad půl roku. Bylo to v Berlíně pod stanem, když jsem poprvé slyšel o Mechanickém pomeranči a od té doby se ke mě stále vracelo. 3 dny jsem četl 3 části knihy a teď jsem to završil třešničkou v podobě Kubrikova díla. Nemůžu neporovnávat s knihou, ale filmoví maníci si užijou i bez čtení.  Obsahově se jedná o podobné příběhy, i když tu a tam Stanley něco ubral a zas něco přidal. Kladně tak vidím zejména upravenou scénu v "Domově" (když se Alex vrátí), ale i mnoho dalších, již známých, jako třeba potyčka s bratky nebo Ludovičovu techniku. Navíc byla scénka příchodu do věznice, která by mohla být skvěle nahrazena třeba tou rvačkou se sedmým vězněm, jež ultimátně Alexe na křeslo pošle.  Co se ale opravdu povedlo byla scenérie. Mám pocit, že se dával pozor na detail snad i u mraků na nebi. Každé prostředí je výstižné, unikátní a parádně vymyšlené. Kubrick upletl svetr, Malcolm McDowell si ho nasadil a řekl: "Tak tohle mi parádně padne! He?" A co víc? Hudba - jak mi ta při čtení chyběla. Beethovenova devátá má fakt ráz.  Odporné kde mělo být odporné, chytlavé kde mělo být chytlavé. Kultovní klasika, která je správně v povinný četbě a tenhle film jí dává zas novej rozměr. ()

VelkejViktor

Po prvních minutách si říkáte, co to je za zvrhlost nejhrubšího zrna. Postupem času jste však usazováni na prdel a jen čumíte, co se děje. 2 a čtvrt hodiny uběhne vcukuletu. Nevím, jestli to je tím, že se jedná o můj první zhlédnutý film od Kubricka, ale jsem ohromen. Dokonale vybraná hudba a futuristické pojetí dodává filmu svůj vlastní styl. Ani se však nedivím, že film byl "zakázaný" více jak 20 let a nedokážu si představit, jak by se na to tvořil český dabing. To britské slovíčkaření nelze překládat. Jen si teď říkám, jestli jsem se náhodou nekoukl na jeho vrcholné dílo, že mi teď ostatní filmy budou možná připadat o třídu slabší. Snad tomu tak nebude. ()

Olicsfdias

Miluju podivnosti, a právě tenhle snímek je jedním z těch šílených koutů kinematografie. Průnik do smyslu násilí, psychologie člověka a vlivy, které ho mohou pozměnit či ještě více pohoršit a další témata, které se odehrávají na pozadí tohoto různorodého, uměleckého a fantazie plného filmu. Kubrick si tak zase náramně vyhrál s každým detailem. ()

mdf

Nadšenost z něčeho, co mě teda ničím neohromilo.Zpívání v dešti a terapie,jak vyléčit někoho z násilí. Řada lidí to obhajuje a vychvaluje,co všechno je v tom filmu dobrý a spoustu dalších věcí, ať nad tím přemýšlím jak chci,mně to nedalo teda vůbec nic.Ale rozhodně na svou dobu,míra ukázaného násilí a celá absurdita, rozhodně lidi šokovala. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)