Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

Syl Wes Ter

Šokujúci, kontroverzný a provokujúci film. Po prvom dopozeraní som nevedel čo si mám o tomto filme myslieť. Je to ťažko stráviteľný film. Ale postupne po dalších vzhliadnutiach som si film začal vychutnávať. Určite keby film režíroval niekto iný, tak by bol o dosť slabší, na tomto filme je vidieť aký majster bol Kubrick (scéna keď Alex vyskočí z okna je natočená s kamerou, ktorá je tiež vyhodená z okna). Veľa hudobných skupín sa inšpirovalo týmto filmom ako napríklad The Adicts (vystupujú na koncertoch v kostýmoch aké boli vo filme) a prvá úspešná pesnička skupiny Die Toten Hosen-Hier kommt Alex je tiež o tomto filme. ()

Sosak

Nálož! Tohle musela být ve svojí době opravdu nakládačka. Naturalistická akce ve zakženém, časově neurčitém světě. Umění se zprznilo v kýč a všude řádí podivné gangy. Alex v sobě má to, co řada záporáků - charisma. Popíjení mléka, černý cylidr, bílý obleček i poslouchání Beethovena z něj dělají skutečně zajímavou postavu. Celý příběh vyznívá skvěle a některé scény jsou opravdu Kubrickovsky vymazlené. Každopádně to určitě není film pro každého - spousta kamarádů říkala, že je to úchlárna, kterou nikdo nedokáže dokoukat do konce. Já už si to pouštěl asi pětkrát, takže o není pravda :) Je to DÍLO...nejlepší Kubrickův snímek. ()

Jarome

You've proved to me that all this ultraviolence and killing is wrong, wrong, and terribly wrong. I've learned me lesson, sir. I've seen now what I've never seen before. I'm cured! Praise god! ()

haWranka

Kvalita filmu se nedá popřít. Skvělá režie, scénář a především(!) Malcolm McDowell. Přesto už tuhle podívanou nechci nikdy zažít. Na mojí psychiku to dost zaútočilo a nepustilo ještě dost dlouho (tenhle komentář píšu s více než dvouměsíčním zpožděním). Jedna věc je ale...no přinejmenším zajímavá - kolik budoucích filmů vykrádá všechny možný scény z tohohle snímku (viz. béčko Next...). --- Melodie Singin in the rain mi vždycky přivodí mrazení v zádech a pocit děsu. ()

SPDB

Ucelený tok filmu, který je ale potřebný vidět nekolikrát pro pochopení. Ultranásilí je odměněno ultrabrainwashingem. Žádná tabu a geniálně sehraný obraz a zvuk. Určitě stojí za to, poslechnout si ho v originále, součástí knižní předlohy je i slovník s cizojazyčnýmy výrazy, včetně češtiny, použitých přímo ve filmu. Sláva Kubrikovi, sláva. ()

kubal18

Nehodnotím asi proto, že mi zřejmě nedochází o čem horrory jsou podle toho co jsem mohl vidět v tomhle kýčovitém pokusu. Vysoká hodnocení respektuju, nicméně nechápu. ()

Arequipa

Pod rouškou násilí a nebývalého množství odvážných erotických scén zvedá Kubrick varovný prst. Boží mlýny melou pomalu a jistě, ale měly by mlít? Způsobů, jak šáhnout člověku na jeho Gullivera je vícero, stejně jako názorů na ně. Kubrick ukazuje jeden z nich – nemohl jsem si nevzpomenout na Přelet nad kukaččím hnízdem – a já definitivně ztratil iluzi o tom, že existuje ideální spravedlivé řešení otázky viny a trestu. Slavná Singin' in the Rain zazní ve filmu několikrát a pokaždé ve mně vzbudí jiné pocity – znechucení, hrůzu, uvolnění. Kubricka jsem si zatím až na výjimky neoblíbil, ale tímhle u mě zabodoval = mistrovské dílo. ()

alonsanfan odpad!

Omlouvám se dopředu všem svým čtenářům, že tento komentář bude na mě až nebývale sprostý. Ale myslím to upřímně. Psal jsem ho v afektu a ve snaze vyléčit se z tohoto filmu. Dělal jsem to tak nejrychleji a nejspontálněji jak jsem mohl. Vysral jsem tedy tento komentář jako jedno veliké mazlavé hovno, které ani štětkou ze stěn záchodové mísy nedostanete. ___ Myslel jsem si, že tohle se mi nikdy nestane. Doufal jsem marně, že budu šetřit svým sprostoostroftipem a posuzovat filmy objektivně, v každém se snažit nalézt něco dobrého. Dobře, dost keců. Pokud se ale setkáte s prchavým dotykem dokonalosti, sračky Vám potom připadají ještě nechutnější. ___ Při sledování Stanleyho Mechanického pomeranče jsem si připadal, jako kdybych plaval v záchodové míse. Otevřu oči a štípají mě chcanky. Nadýchnu se a cítím jen prdy. Otevřu pusu a vklouze mi do ní hovno.___ Studie zla a morálních problémů rozplácnutá bohužel do nechutného hovna. Navíc příšeně dlouhéého, smrdutéého a mazlavéého hovna. Chvílemi jsem přemýšlel. Bohužel pouze o to, jestli mě bolí víc prdel z nepohodlnné židle, na které jsem během promítání seděl nebo oči a hlava z toho, jakou sračku sleduji. Tímhle komentářem se mi nepatrně ulevilo, ale asi se budu muset léčit dalším 3D Avatarem. God Bless You, James. Po dokonale řemeslně odvedeném 3D filmu jsem dostal příšernou 2D sračku, které si plátno vůbec nezasloužila. Kompletně zbytečný film s úžasným Malcolmel McDowellem. ___ Sorry Stanley, ale James Tě totálně převálcoval a rozšlápnul jako sračku. Ale neboj, v modré trávě se to utře. ___ Bohužel se stalo to, že jsem den před tím jsem viděl Jamesova Avatara. Tento komentář je bohužel zapříčiněn nevyhnutelným srovnáváním. Mechanický pomeranč zařazuji do kategorie pseudointelektuálních filmu, které by si pseudointelektuálové měli pouštět doma na svých přehrávačích, nejlépe 20 metrů pod betonem, ale tohle proboha není film hodný kina. ___ Vím za jakých okolností vznikala knižní předloha filmu, ale opět se ukazuje naprosté podcenění léčivé síly moderní psychiatrie a jejích medikamentů, které by možná psychický problém autorův vyřešely lépe než psané chabého románu. Příšerná modifikace angličtiny v jakou si vesmírštinu jako od Aštara Šerana. ___ Improvizovaný vnitřní monolog. Jakpak si zahraju na intelektuálního režiséra, řekl si Stanley. Copak asi můžu s filmem udělat? Hmmm, zamyslel a nápad ho napadl. Můžu film pustit zpomaleně. Tedy vytvořil zpomalenou scénu. Zamyslel se ještě hlouběji vypnuvši mozek k té nejvyšší aktivitě. Ještě bych mohl film zrychlit. Tedy film zrychlil a podložil jej klasickou hudbou v příšerném moderním elektronickém provedení. Co dalšího ještě bych mohl udělat? Možná poprosím herce o trapné herecké výkony. Tak to udělám a naseru to všechno do tohohle filmu. Hurá. Konec improvizovaného vnitřního monologu.___ O to víc si vážím vynikající řemesla, které v Avatarovi odvedl Cameron i toho, že mě na 3 hodiny připoutal k plátnu a donutil mě na něj dívat téměř neustále s otevřenou pusou a otázkou jak tohle někdo mohl natočit. O to radši mu prominu mouchy a chybičky, chatrnost příběhu a některé vypjatější patetické scény, nicméně na americký film tam toho patosu zas tolik nebylo. Protože pokud budu mít jen trošku pochybnosti vzpomenu si na Stanelyho Mechanický pomeranč a Larsova Antikrista a ve srovnání s těmito sračkymi vyjde Avatar jako drtivý vítěz, který jako laskavá pohádka o přírodě obřími modrými tlapami zašlapává podobné sračkofilmy hluboko pod nitro virtuální Pandory. ___ Tak už proboha dost, už nepryšť hnise... () (menej) (viac)

Slimakovec

Hudba? Fajn. Násilí? Fajn. Jazyk? Neobvyklej, fajn. Scénky? Fajn. Hereckej výkon hlavního hrdiny? Bezvadnej. Pokus o vytvoření futuristickýho prostředí? Dokonalej. Ale o čem to sakra bylo? ()

Mr. Kodama

Mechanický pomeranč Přiznávám, že tato kultovní legenda byla mým prvním střetnutím s prosnulým režisérem. Svérázný rozbor mladíka, opovrhujícího měšťáckým životem, užívajícího si života nesympatickým vulgárním způsobem, naznačuje, že nebude sledovat film s vyhraněně kladným respektive záporným hrdinou. Pravě tato nečernobělost filmu způsobuje žádanou nepředvídatelnost filmu. Kontroverzi umocňuje občasná erotika (v rámci přístupu filmu od 15 let), která je, především díky pečlivému výběru aktérek, příjemným odlehčením. 80% ()

Streamline

Kubrick u mňa začína pomaly, ale isto dostávať vizitku režisérskeho psychopata...za svoju tvorbu! Po výbornom "Osvícení"(http://www.csfd.cz/film/5407-osviceni/) som sa tešil na jeho ďalší, verejnosťou i kritikou, vysoko hodnotený film. Film o mladých výrastkoch, ktorým nič nie je sväté. Ničia, rabujú, znásiľnujú a dokonca aj...zabíjajú. Všetkým im velí nekompromisný Alex, ktorý v skupine neznesie ani najmenšie náznaky odporu či rebélie. Jedného dňa ho, ale pristihnú pri čine...a tam začína hlavné jadro príbehu. Kubrick poskytol svoj vlastný pohľad na to, ako bude vyzerať budúcnosť a pridal do filmu svoje viac či menej skryté myšlienky. Záverečné minúty filmu ma nijako nenadchli, čakal som od toho viac. 80%! ()

Vojife

Mistrovský film o nespravedlnosti světa rozdělený vpodstatě do tří částí: Krutost, napravení, odplata. (Spoiler alert!) V první části můžeme být svědky fyzického napadání, znásilňování, zabíjení apod., což některé lidi hned přivede k názoru, že to je ohavný a krutý film. V další části se ale děj v tomto ohledu uklidní a místy dostane i komediálního nádechu okolo postavy vedoucího věznice. Ve řetí části, kdy se zločinec napraví (výplachem mozku), všichni, kterým kdy ublížil se mu mstí a nutí ho trpět za svoje hrozné činy. Otázka, na kterou se těžko hledá odpověď ale je: Je to tak správně? ... Jedincům, které neznechutí první část natolik, že to vypnou, rozhodně doporučuji zhlédnout! ()

Ergon

Po druhém zhlédnutí zvedám hodnocení na 5*. Proč? Jednoduše geniální dílo, značně kontroverzní i po těch letech. Děj je zde podáván, místy až moc, komicky, jindy depresivně tragicky. Ta komičnost v podání Alexe prostě nemá chybu - jednoduše si vše užívá. Nakonec bych ještě vyzdvihl zajímavé vizuální zpracování (kýčovité interiéry). Pro mně jednoznačně nejlepší Kubrickův počin - když se řekne Stenley Kubrick, vybaví se mi právě Mechanický pomeranč! ()

Matt007

Tak tohle je parádní vizuální ,,úchylárna", skvělá kamera, hudební podkres a především Malcolm McDowell. Další z mála filmů kategorie nezapomenutelných. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)