Biznis s diétou

(TV film)
  • Francúzsko Produits allégés (viac)
všetky plagáty
Francúzsko, 2015, 52 min

Od ich nástupu v 60tych rokoch prezentovali potravinárske podniky tzv. "light" produkty ako zázračný liek na nadváhu v boji s tučnou stravou. Tieto "lieky" však vynašiel potravinársky priemysel - a nie vedci. Tzv. "light" výrobky obsahujú menej cukru, menej tuku, menej soli....zatiaľ čo ich chuťové vlastnosti sú rovnaké. Lenže tieto výrobky, ktoré nám majú pomáhať pri odbúravaní nadváhy, môžu byť pre naše zdravie niekedy oveľa nebezpečnejšie ako samotný cukor, tuk, či soľ. Tvorcovia tohto dokumentu sa preto pokúsili odhaliť pozadie všade prítomného biznisu s diétou. (STV)

Autogram

Light výrobky spôsobujú priberanie. To nie je vtip ani irónia, ale normálna reakcia organizmu. Mozog a telo sa umelými sladidlami nedajú oklamať a dodatočne prinútia doplniť dvojnásobné množstvo kalórií. Také niečo ale môžu overiť iba nezávislí vedci, nie organizácie, ktoré sleduje investigatívny novinár. Z vedeckého združenia sa vykľuje schránková firma založená lobistami presadzujúcimi zákony a smernice na podporu sladidiel. To je možno jedno z najhorších zistení. Ďalej sa novinár vydáva na cestu za stéviou, najnovším prírodným hitom v sladení. Tá už tiež prestala byť zeleným práškom s drevitou horkastou príchuťou a stala sa bielym rafinovaným práškom s izolovanou molekulou zodpovednou za sladkú chuť a postupne sa bude vyrábať genetickou modifikáciou droždia. Kam to speje? –––– Výrobky neobsahujúce cukor ani tuk, čo vlastne obsahujú? –––– Ak človek zje denne dva jogurty, cieľom je, aby zjedol tri. Cieľom výrobcov nie je chudnutie alebo zdravie. ()