Agatha Christie vs. Hercule Poirot

(TV film)
  • Francúzsko Agatha Christie contre Hercule Poirot - Qui a tué Roger Ackroyd ?
Francúzsko, 2015, 58 min

Co způsobilo záhadné zmizení slavné spisovatelky a jak to souviselo s jejím výjimečným autorským počinem zvaným "Vražda Rogera Ackroyda"? Většina čtenářů i diváků si pod jménem Agatha Christie vybaví bodrou anglickou starou dámu. Tak ji známe z oficiálních portrétů. Agatha však v mládí oplývala nejen výjimečnou inteligencí, ale také půvabem a jistou tajemností. Dnešní dokument nám přiblíží asi nejsložitější období spisovatelčina života. V roce 1926 jí zemřela milovaná matka a také se zhroutilo její manželství, poté na dlouhé dny záhadně zmizela, a když byla nalezena daleko od domova, tvrdila, že vůbec neví, jak se tam dostala, a výrazný je tento rok také z hlediska její tvorby: napsala totiž román "Vražda Rogera Ackroyda", jenž podle mnohých odborníků hrubě porušil zásady detektivních příběhů. A právě "Vražda Rogera Ackroyda" se stala výchozím bodem pro tvůrce tohoto dokumentu. Jejich cílem je dopátrat se souvislostí mezi tehdejším duševním rozpoložením autorky a nevšední podobou románu, v němž je vypravěčem sám vrah, ačkoliv hlavní postavou je Hercule Poirot. (Česká televize)

andrii

Báječná dáma s perem v ruce. Když jej smočí do kalamáře, písmenka, věty, odstavce se zarývají dle lišáckého vzorce, do sněhobílého papíru tak silně, tak hluboce, že vzápětí se po něm krev rozteče. "Hitchcock" v kruzích literárních zaměstná naši mysl po čase, po částech, neboť trochu je té "pavučiny," černoty a spiklenecké fantazie v duši každého jedince. ()

VenDulin85

Frantíci. Během necelé hodiny se stihli zamotat důkladně do dvou záhad, a sice do jedenáctidenního zmizení autorky detektivek a pak do jejího románu, který ji proslavil krátce předtím. V závěru dokumentu, kdy režisér, který se snaží o zdramatizování románu 'Vražda Rogera Ackroyda' na jevišti, zabředá do hlubokých a neprosvětlených koutů příběhu a vytahuje myšlenku, že vrahem může být i někdo jiný. Jakože cože, chci říct... prosím?? Tohle bych si měla někdy pustit, až zase budu mít nízký tlak, zaručeně pomůže. Připadá mi, že ten román rozebrali na takové součástky, kdy už postrádá smysl a hledají jinotaje tam, kde nejsou. Asi je to baví. Co se týče vysvětlení záhady autorčina zmizení, aspoň to jim slouží ke cti, že nabídli více variant a netrvali jen na jedné (když už se nikdy nikdo nemá šanci dozvědět, jak to bylo doopravdy). Kdyby si totiž vybrali jen tu (novinářskou), že to Agatha udělala úmyslně, aby se pomstila nevěrnému manželovi, nakrknuli by mě už nad míru. ()

filmmovier

Tady jsem příliš nepochopil smysl toho všeho. A ani souvislosti. A ten dokument je taky poměrně nezáživný a nových informací nabízí naprosté minimum. Ale před spaním a na odreagování to je tak nějak dobrý. O Agathě Christie i o Poirotovi už vznikly mnohem zajímavější dokumenty. ()