Vzplanutie

(festivalový názov)
  • Česko Vzplanutí (festivalový názov) (viac)

Vzplanutie je bravúrnou adaptáciou poviedky Harukiho Murakamiho Podpaľovanie stodôl. Podarilo sa mu zachytiť a uchovať Murakamiho snovú každodennosť, prístup k iracionálnemu pocitu času a zároveň vystihnúť životný pocit Kórejčanov z extrémnych ekonomických rozdielov, ako aj sklamanie a frustráciu (bývalej) strednej triedy. (Art Film Fest)

Tosi

Krásně nejistej film, u kterýho jsem neměl páru, jaká že mě to zvláštní síla vlastně drží u filmu, kterej má dvě a půl hodiny, nic moc se tam neděje, ale přitom se na to tak dobře kouká. Jenže mám za ušima, vím jak maj jihokorejci rádi pomsty a tak čekám, jestli se dočkám šokujícího finále. Nakonec říkám, že to byl filmařsky neskutečně dobře zvládnutej film, zastřenej trochou halucinací. 80% ()

lamps

Vzplanutí je opravdu jiné než hollywoodský mainstream. Není to snímek, na který by se chtěl člověk dívat každý den, ale jedná se o dílo s neoddiskutovatelnou cinefilní aurou, s trpělivým a nečekaným vedením divácké pozornosti a se sociálním přesahem, u něhož se vyplatí vydržet až do konce. Po zhlédnutí vám nebude dvakrát příjemně, ale svět zkrátka není vždy krásným a romantickým místem - a tenhle film o tom dokáže velmi podnětně a procítěně pojednat. ()

Lacike

Námet ma nezaujal, ale nakoniec som dal filmu šancu kvôli režisérovi od ktorého mi dva filmy perfektne sadli a jeden išiel úplne mimo mňa. Tentokrát to zo začiatku vyzeralo nádejne. Taká pomalá romanca medzi dvoma ľudmi, ktorý sa poznajú z detstva. Lenže po jej návrate z Afriky sa film odvíjal čím ďalej tým divnejšie a ja som to vôbec nechápal. Pomalé tempo a štedrá stopáž boli stále neznesiteľnejšie. Napriek tomu ak by nakoniec prišlo nejaké zmysluplné vyústenie, tak by som dal celkom spokojné 3*, ale záver je jedno veľké WTF, ktoré som vôbec nepochopil. Proste film o troch nešťastných divných ľudoch ktorých osudy sa na chvíľu pretli a bez nejakej pointy sa kruto ovplyvnili. Záver ma vôbec neuspokojil, takže dávam sklamané 2*. Holt, asi nie som dostatočne artovo vzdelaný divák. 4/10. ()

UhLee

(5.5/10). Dosti komorní snímek, který má opravdu úmorné tempo. Na druhou stranu to však v některých scénách vůbec nevadí. Konec mě vůbec nezasáhl, vyložil jsem si jej podle sebe a ničím se mně to nedotklo. Kinematografie Jižní Korey mě před rokem uhranula.. Tímto snímkem mé nadšení trochu opadlo, ale snímek má bezesporu své kouzlo. ()

freddy

Může-li film zhmotňovat lidský dotek, pak tenhle film mně dokázal pomalu a smyslně svádět, až jsem se do něj zamiloval, prožil jsem s ním žhavé chvilky, obrazný orgasmus a vášeň, objetí, vášnivé polibky, ale i první mráčky a vzájemné nepochopení, aby mě nakonec odkopl jako ta největší děvka a vypořádej se s tím jak chceš. Tohle vše jsem prožil během intenzivních a těžce uchopitelných 150 minut čiré filmařské radosti a oslavy veškerého vizuálního umění. Přitom se jedná o jednoduchý příběh kdy on se zamiluje do ní, ona odjede do zahraničí a vrátí se s jiným. Ale ta jednoduchost s jakou se režisér pohybuje v tomto příběhu, jak si vychutnává oslnivé obrazové momenty těch i nejobyčejnějších věcí a krajiny, jak si hraje s divákem a nechává ho na pochybách, jak si to celé vyložit. To vše mě nenechalo chladným a mám pocit, že jsem viděl film, který budu ještě hodně dlouho zpracovávat, a k němuž se budu v myšlenkách vracet. Miluju, když jsem překvapován, když jsem unášen, když jsem fascinován. A stejně jako se chvíli člověku může stýskat po holce, kterou miloval a ona ho odkopla, stejně tak se mi už teď stýská po tomhle zvláštním příběhu. [27. Art Film Fest Košice] ()

• Film vychází z krátké povídky „Barn Burning“ Haruki Murakamiho, jenž byla prvně publikována v The New Yorker roku 1983 a později, v roce 1993, vyšla ve sbírce povídek „The Elephant Vanishes“. (beran-ek)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz