Šílený svět studené války

Jaderný poker (E03)

(epizóda)
  • USA Nuclear Poker
USA / Česko, 2015, 52 min

Studená válka začíná být v roce 1962 pořádně horká, když Sovětský svaz umístí jaderné hlavice na Kubě. Svět se blíží k jaderné válce. První američtí vojáci dorazí do Vietnamu, kde se odehrává souboj mezi politickými systémy, ovšem daleko od Moskvy a Washingtonu. Američané zůstanou ve Vietnamu více než deset let, mnoho z nich je pohřbeno navždy. V období československého Pražského jara v roce 1968 se objevuje myšlenka „komunismu s lidskou tváří“, je však odsouzena k zániku pod pásy sovětských tanků. Američané jásají, kapitalistický člověk chodí v roce 1969 na Měsíci. (Česká televize)

Marze

Dokument na České televizi. Uvidíte převážně "Kubánskou krizi", Vietnamskou válku, ale  i invazi vojsk do Československa v rámci tzv. Brežněvovi doktríny podle níž začne-li nějaká země Varšavské smlouvy směřovat ke kapitalismu, mají ostatní právo invaze. Nevěděl jsem, že během krize na Kubě zabránil vypuknutí třetí světové jaderné války Vasilij Alexandrovič Archipov. Byla obklíčena a napadena sovětská jaderná ponorka a  vystřelení rakety museli odsouhlasit všichni tři zástupci kapitána. Vasilij hlasoval proti a hlasování tak skončili jen 2:1 ve prospěch vystřelení jaderné rakety. Událost byla zveřejněna až v roce 1998. Nevěděl jsem také, že Fidel Castro vyzýval Chruščova k záhájení jaderné války. Z projevů amerických prezidentů oslavující mrtvé vietnamské vojáky a civilisty mrazí. ()