Rozčarování

• USA Disenchantment
USA, (2018–2023), 22 h 59 min (Minutáž: 19–45 min)

Recenzie používateľa UhLee k tomuto seriálu (5)

Série 1 (2018) (S01)

První série - (6,5/10). Jako první bych chtěl říct, že Simpsonovým to nesahá ani po kotníky. Je tam místy určitá podobnost, ale ono kouzlo to postrádá. Líbí se mi hrozně úvodní znělka, která je krátká, úderná a disponuje podmanivou hudbou. Rozčarování jsem sledoval první díl v originále, ale pak jsem to přepnul na dabing, který jsem si přece jen oblíbil více. Rozjezd byl podle mě dost velká bída a místy jsem až litoval, že jsme tomu dal šanci. Ale postupem času si zvyknete na humor postav a celkovou atmosféru seriálu. Tím pádem jsem si druhou polovinu užil daleko více. Není to nic revolučního jako Simpsonovi, ale koukat se na to dalo. Navíc poslední epizody byly fakt hodně dobré, takže s s největší pravděpodobností podívám i na druhou sérii. Osobně je můj největší oblíbenec týpek, který vždycky vyhlašuje něčí příjezd a říká to s úplně luxusním tónem. Nejlepší epizoda: Sám sobě věrný (S01E09) ()

Série 2 (2019) (S02)

Druhá série - (6/10). Nevím proč, ale já tomuto seriálu tak nějak nemůžu přijít na chuť. Buď to je tím, že to mám pořád tendenci srovnávat se Simpsonovic rodinkou, nebo to prostě není úplně můj šálek kávy. Zábavnost jednotlivých epizod je jako na horské dráze. Začátek celé série byl skvělý. Peklo mě strašně bavilo a škoda, že jsme tam nemohli zůstat déle. Potom se velká část série věnuje elfům a dobrodružstvími s nimi. Bavilo mě to, ale že bych z toho byl na větvi, tak to určitě ne. Konec série nám ale opět nabídl velký příslib do budoucna, když jsme se vydali do budoucnosti, takže má Matt Groening připravenou půdu pro další rozmach. Na třetí sérii se podívám, ale že bych se na ni vyloženě těšil, tak to říct rozhodně nemůžu. Spíše to beru jako takový výplňový seriál, než nějakou srdcovou záležitost, ke které se pak někdy vrátím. Jednou a stačilo. Nejlepší epizoda: Schody do pekla (S02E02)  ()

Série 3 (2021) (S03)

Třetí série - (5,5/10). Třetí série mě jenom ujistila v tom, že Disenchantment má sestupnou tendenci. Začátek začal slibně. Ocitli jsme se v podzemí, kde bylo mnoho věcí k prozkoumání. Potom jsme se podívali do futuristického Steamlandu, který docela zklamal. Potom už to pomalu sjíždělo do větší a větší žumpy a já jsem si vyčítal, že jsem s tímto seriálem vůbec začínal. Matta Groeninga mám rád, a tak jsem jeho projektu chtěl dát šanci. To byla bohužel chyba, jak jsem si později začal uvědomovat. Světýlko naděje se rozsvítilo až v poslední epizodě, kde jsme se dočkali opravdu velkého množství zvratů. To tak trochu vykoupilo celkový špatný pocit z celé série a já dám díky poslední epizodě šanci i sérii čtvrté. Ale Disenchantment není seriál na který bych se příliš těšil. Spíš mi vyhovuje délka epizod, takže když nechci strávit hodinu u seriálu, nebo nestíhám, tak je tento průměr uspokojivou záležitostí. Nejlepší epizoda: Bean Falls Down (S03E10) ()

Série 4 (2022) (S04)

Čtvrtá série - (5/10). Postupný úpadek kvality Rozčarování dál pokračuje a mi už se to přestává líbit. Seriál má jediné štěstí, že jeho stopáž je ideální k obědu. Něco si uvařím a jako kulisu k obědu si dám jeden díl. Že by mě to nějak bavilo, to se ale říct tak úplně nedá. Občas se usměju, ale vtipné mi to opravdu nepřišlo. Takže co dál? Seriál už dávno ztratil na kvalitě a já na něj koukám už jenom se setrvačnosti. Takže budu hodně zvažovat, jestli dám páté sérii šanci. Koneckonců mě ani ten konečný cliffhanger nepostavil ze židle jako u předchozích sérii. Navíc je dost smutné, že nejlepší díly byly právě díky nabuzení z toho konce třetí série. Rozčarování podle mě přešlapuje na místě a neví kam dál. Nejlepší epizoda: The Good, The Bad and the Bum - Bum (S04E02) ()

Série 5 (2023) (S05)

Pátá a zároveň poslední série - (4,5/10). Tak jsme se úspěšně dobelhali ke konci dalšího seriálu, který jsem sledoval. Inu, když jsem před rokem zapínal první díl tohoto seriálu z pera Matta Groeninga, tak jsem netušil, jak sestupnou tendenci bude Disenchantment mít. I když se možná není čemu divit, protože podobný trend sledujeme i u jeho dalšího seriálu Simpsonovi, ale tady byl ten pád daleko strmější. A taky je pravda, že mě Disenchantment nechytlo tak moc, jako žlutá rodinka. I tak jsem si myslel, že to bude zábavnější počin. Hlavně s ohledem k vlně popularity, která se na mě valila ze všech netflixovských stran. Seriál, který kombinuje prvky fantasy a sci-fi, utahující si z popkulturních fenoménů, jako Game of Thrones sliboval mnohé. Ale nic z toho nebylo ani z daleka obhájeno. Pátá a zároveň poslední série pouze kopíruje předchozí chyby, které seriál nastolil. Potýká se s popíráním a hledáním vlastní identity, kdy vůbec neví, čím chce být. Hlavně jde vidět, že tvůrci poslední 2 série přešlapovali na místě a fanoušky už to zkrátka unavilo. Tím pádem NETFLIX naštěstí zakročil a pátá série byla tou poslední. Nakonec jsme dostali v rámci možností důstojné zakončení, které hlavně na konci, alespoň trochu vykoupí celkový dojem seriálu. Toto středověké šílenství nabídlo obrovské množství postav, ze kterých vám utkví v paměti opravdu málo z nich. Při psaní této recenze mi vyvstane hlavně Luci, který dostal nejlepší zakončení ze všech postav. Mám takovou filozofii, která vychází z toho, že seriály koncipované svou délkou jako sitcomy, by měly být natolik kvalitní, že divák si je nemá problém pustit vícekrát. Ideálním příkladem mohou být právě Simpsonovi, kteří běží na Prima Cool neúnavně, už pěknou dávku let a pokaždé, když jdu kolem televize a hrají tam tento fenomén, tak se nemám problém na chvíli zastavit a zhlédnout pár zbývajících minutek. Disenchantment není ten seriál, který bych si někdy ještě pustil a jsem upřímně rád, že je to za mnou. Občas mě štve, že jsem ten typ diváka, který když nějaký seriál rozkouká, tak ho i přes jeho upadající kvalitu chce dokoukat do zdárného konce. Potom si alespoň můžu na svém pomyslném seznamu odškrtnout další seriál, který se zapíše do mé bohaté sbírky a ve které mám pořád obrovské mezery. Nejlepší epizoda: The Battle of Falling Water (S05E08) ()