Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo riadi dom niekto ďalší? (Continental film)

kodwin

Mě to bavilo. Na česko-slovenský film velmi originální, občas trochu přitažené za vlasy, ale celkově zajímavý počin. Zaujala mě Gabriela Marcinková. ()

Korsak

Kdyby to byl americký film, byl by to spíš horší průměr. Na to, že to je česko-slovenský film, je to ale rozhodně nadprůměr a v rámci současné filmové produkce příjemné osvěžení. Nečekejte nic nového pod Sluncem, nečekejte nic překvapivého, děj se dá v hrubých rysech odhadnout už po pár minutách snímku. Já mám ale rád sci-fi (a pohádky) a film jsem si užil. Na naše poměry moc pěkné herecké výkony, perfektní uvěřitelné prostředí a jako vždy skvělá hudba Ondřeje Gregora Brzobohatého. Chtěl jsem dát pět hvězd, abych trochu naboural zdejší nízké hodnocení, ale přece jen pět hvězd dávám filmovým klasikám. ()

CheeseFigure

A ja som to hodnotenie nechápal. Však pohľad na Marcinkovej pozadie újde, sex vo vani s domom je správne bizarný (neveril som, že dačo podobné uvidím v našej kinematografii) a vyskytlo sa niekoľko možností, ako vysvetliť správanie domu. Ale ono nie. Ono treba ísť sci-fi cestou a pochovať ten film. A ja som veril v, aspoň priemerný, československý thriller. Ale ako sa blížil koniec, tak som tím, nie moc priaznivým, hodnoteniam rozumel. A aj moje hodnotenie klesalo. A záver ma v záverečnom hodnotení len a len utvrdil. Tak, hádam sa ďalší pokus o československý thriller už podarí. ()

pavelbedi odpad!

Naivní thriller, kterému chybí šťáva. Ano, hledal jsem ji tam 108 minut a nic. Nespočet klišé a i kdyby ten dům byl ze součastnosti, tak nejmodernější technolgie má navíc. Kdyby to bylo podle nějaké povídky z roku 1940, tak neřeknu. ()

Hombre8

Snad kromě epizod tria veteránů (Hajdu, Rímský, Luknár) po herecké stráne nic moc. U hlavních rolí je to docela bolestné. Porubjaková byla navíc mimořádně odpudivá. Tolik kritika. Nevím, jestli jsem správně pochopil záměr tvůrců. Pokud to zamýšleli jako remake nebo ještě lépe poctu Ray Bradburymu a jeho báječné povídce "Přijdou vlahé deště" (ve filmu se vodní živel objevuje poměrně často) :-), která byla mimochodem mým prvním a zároveň kultovním setkáním se sci-fi, tak hodnocení sedí. Pokud ne, odečíst jednu hvězdu. Je jednoduché odsoudit scénář u příběhu s tak náročným tématem, kdy se autoři pustili na poměrně tenký led nepoznaného a hlavně nedomyslitelného. Do tématu, kde výpočetní technologie fade to black... Pochybuji, že někdo dokáže domyslet a namodelovat, kam až se může dostat software, který se vymkne kontrole. Pochopitelně kromě těch, jejichž schopnosti končí u if-else. ()

sha.piro

Patříte-li mezi příznivce G. Macinkové, pak si tenhle film zamilujete. Její herecký výkon zastiňuje všechny kolem a dá se říct, že ona je tím, kdo tu vládne. Byť podle scénáře tu má mít jasně navrch dům, ale sorryjakota, na to by musel mávat těmi roletami nahoru a dolů mnohem svižněji :)) Né, teď vážně. Z velké části mě film docela bavil. Má totiž příjemně tísnivou atmosféru, docela slušný hudební doprovod, (ostatní zúčastnění) herecky také neurazí a myšlenku to má (byť ne vlastní). Škoda jen, že se tu nejedná o dokonale promyšlený thriller, který vám na konci nabídne mrazení v zádech nebo alespoň nějaké překvapení. Zatímco v prvních dvou třetinách vás film baví a naplňuje očekáváním, závěr filmu je jen těžko uvěřitelný, neboť se postavy začnou chovat velmi podivně a nelogicky, což samo o sobě nemůže přinést nic než zklamání nad nevyužitým potenciálem. ()

ssarka

až na pár nelogických a pár nedotažených dějových linek - viz.nevěra manžela? a úchylný soused? - které nebyly nijak pořádně rozebrány a vysvětleny,to považuji za podařený film...napětí i spád to mělo, žádná výrazná hluchá místa a základní myšlenka určitě aktuální a pro film chytlavá...dobře ty tramvaje už byly moc :D...ale jinak na dnešní tvorbu nadprůměr ()

Naby

Cca do 2/3 je to fakt dobry, super atmosfera. Za me se ale nepriliz dobre vyporadali s koncem, takze to spadne s hodnocenim na prumer 3,3 = 3*. ()

maros612

+++Komentár môže obsahovať spoilery+++. Kde začať? Skúsim tým, čo som si všimol ako prvé a čo sa už pri koprodukčných filmoch, hoci CZ/SK film za taký nepovažujem, stáva už pravidlom - postprodukčný zvuk. Žial je asynchrónny, nesedí na pusu. Ambientné zvuky nula bodov, čo uberá filmu celý jeden rozmer. Zvuk prostredia bol v staršej československej kinematografii úplná samozrejmosť, a stálo to aj za tú nižšiu kvalitu. Výkon Gabriely Marcinkovej bol alfou aj omegou tohto filmu, pretože okrem jej hrania tam toho veľa dobre urobeného nebolo. Postava jej manžela bola plochá, jej kamarátka (Zuzana Porubjaková) bola zase nadhraná a neprirodzená, a Andy Hajdu ako hlava technologickej firmy nepresvedčil, postave chýbala presvedčivosť a uveriteľnosť. Voči scenáru musím uznať, že ma dej filmu pár krat zmiatol a stiredavo uvádzal a zbavoval omylu, čo je pozitívne. Veľká autonahánačka celkom prekvapila, ale bolo by pri nej dobré vôbec nepoznať Bratislavu, kedže tie prestrihy scén geograficky nedávali vôbec žiaden zmysel. Zakladna idea/rozuzlenie filmu celkom nedava zmysel, lebo neguje logiku velkej casti deja. Film ma viac krat prinutil plesknut si po cele, najma pri scene s programom ovladanymi elektrickami... Vzbura strojov, pred tymto nas varoval Terminator. Ocenujem odvahu filmarov, ale este to nie je ono. ()

macherano

Na slovensko cesky film parada ze aj nasi dokazu nieco taketo natocit famozna gabika to cele taha od zaciatku do konca ale stale mi tam nieco chybalo ma to hluche miesta ktore je citit ()

PMU

Skvělý CZ/SK film. Úžasná hudba. Napínavý příběh. Casting nic moc. Moc se mi líbila kamera. Celkově jeden z nejlepších CZ filmů poslední doby. ()

Pettte69

Poměrně příjemné překvapení, pár hluchých míst se najde. Ale odkaz toho, čeho se můžeme a musíme v budoucnosti bát to v nás zanechává. Celkově film za mě 60%, ale jednu hvězdu musím přidat za perfektní kameru a zvuk, opravdu na úrovni. ()

Vikinku

Bylo to pěkné, užil jsem si to. Líbilo se mi to dost, nápad byl dobrý. Zajímají mě filmy s robotickou tématikou, nemám co bych tomu vytkl, možná až na to, že film byl pozdě. ale to se dalo pochopit kvůli těm scénám. Film můžu vřele doporučit, hodnocení jsem mu dal vysoké, to nejvyšší co lze dát na Csfd. Těším se až film vyjde na DVD, můžu ho všem doporučit, byl skvělý, moc se mi líbil. Nashledanou ()

PavelPros

Film "Důvěrnÿ nepřítel" musím pochválit. I přesto, že jsem si po jeho shlédnutí na zadek nesedl a nemusím pana Dyka. To co musím je uznat dobré téma, které nebylo zpracováno přehnaně. Myšlenka jiného úhlu uvažování umělé inteligence mě zaujala. Film má prostě svoji "neamerickou" (a tím lepší) úroveň. Níže zmíněný rozpočet u "T2" mě rozesmál, protože v USA by byl určitě minimálně desitásobný. ()