Mladý Nikolaj Gogol se zoufale pokouší uspět jako autor, ale jeho knihy se míjí se čtenáři i kritiky. K tomu trpí silnými epileptickými záchvaty, během kterých má podivné vize. Vyšetřovatel Jakov Guro však jeho vidiny nebere na lehkou váhu a uvědomuje si, že spisovatelovy vize obsahují stopy a indicie, které by mohly pomoci při řešení skutečných zločinů. Společně se Gogol a Guro začnou zabývat obzvláště bizarním případem, který je přivede do malé vesnice Dikanka, kde má podle všechno každý co skrývat. Seriál je revoluční směsí žánrů: vychází od thrilleru prodchnutého erotikou a tajemnem, ale zahrnuje také akci, drama, detektivní pátrání, černý humor i hororové prvky. Všechny tyto žánry se překrývají v podivném fantastickém příběhu volně založeném na biografii jednoho nejznámějších ruských literárních klasiků, Nikolaje Vasiljeviče Gogola. (Serial Killer)

Miroslav.Zac

První, co mě napadlo, že je to ruská odpověď na Ospalou díru. Pak jsem si uvědomil, že jsou filmy natočené podle spisovatele Nikolaje V. Gogola, který žil přeci jen dřív, než Burton, ale zase později, než Washington Irving (ten se narodil cca o dvacet let dřív, ale umřeli pár let po sobě, takže se teoreticky mohli inspirovat), který inspiroval Burtona. Takže jak to vlastně je? Každopádně je celá trilogie rusky epická a těžkopádná, ruský Vojta Kotek (co hraje Gogola) se podivně drží zpátky a je takový nevýrazný, jakkoliv umí Rusové dělat úžasné a oku lahodící exteriéry, krev a různé efekty musí mít hnusně digitální (a to nemluvím o té nahé kočce na začátku, které mezi nohy nalepily jakousi plastovou imitaci ochlupení). Když to shrnu, fanoušky ruské kinematografie to jistě velmi potěší, fanoušky mysteriózních hororů taky, ale kdokoliv jiný horko těžko překousne první film. ()