Papírový dům (Netflix verze)

• Španielsko La casa de papel (Netflix version) (viac)
Akčný / Krimi / Thriller / Mysteriózny
Španielsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvorcovia:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Peric, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (viac)

Recenzie používateľa ZeroCZ1233 k tomuto seriálu (12)

Série 1 (2017) (S01)

Evropský Netflix se mi zamlouvá čím dál víc. Vedle Velké Británíe, Německa a Francie je i další styčný bod kvalitní produkce s centrálou ve Španělsku. Filmy o loupežích patří do zaprášených dob minulých, nynější diváctvo požaduje více krve a akce, tudíž na tento podžánr krimi trhu není kladena taková pozornost, až na pár výjimek samozřejmě. Jenže toho asi chtěli tvůrci využít a dodali našim vjemům stylovou jízdu modernizovaných loupežníků. Vlastně jde celkem o klasický přístup, ale v perfektních rukou. Parta lupičů je namixovaná o správný počet sympošů, charakteristických parchantů a podivínů, kde ke každému nějakým způsobem přilnete díky autorskému citu k expozici postav s nimiž chějí nějakým určitým způsobem pracovat ať jen o pár minut, nebo na celou stopáž. K tomuto procesu využívají klasické vyprávěcí prostředky, ale neskutečně dobře udělané, nematoucí a účel plnící. Dalšími kvalitními postupy dokonale udržují tempo, jež se žene kupředu mílovými kroky míjící scénaristicky kvalitně vypointované zvraty a postupné odkrývání dokonalosti celého plánu loupeže. I snaha autorů o vyvolání sociálně mířených otázek na téma, která ze stran konfliktu je ta dobrá a která naopak špatná a rozštěpení námi zažitých pořádků na toto téma, jež nám byly v mladém věku kladeny na srdce, se celkem daří. 9 z 10, velké překvapení. ()

Série 2 (2017) (S02)

Zacyklení příběhového celku, jenž začal minulou sérií. Kvality jsou stejně vysoké, ladně se na ně navázalo a došlo k expanzi o vyšší napětí s tempovým zrychlením, jež krásně vyústilo ke konečnému výbuchu a následné katarzi. 9/10. ()

Série 3 (2019) (S03)

Velký krok zpět. Minulé dvě série zachycující jeden promyšlený celek pokračují ve scénáristickém plácání, jež vyjadřuje několik snadno viditelně výpomocnych kliček. Ano, sice jsem rád viděl své oblíbence zpět, jenže ta relativně umělá fasáda a na sílu proražený děj s novou, až prostinkou, zápletkou, prostě nedokáže vyvinout takovou satisfakci, již bych od tak kvalitami ověčeného počinu čekal. Naštěstí plno super věcí zůstává, postupem času se zase vyrojují na povrch originální nápady a dobře napsané postavy jsou stále zajímavé a péče o ně nedostává přes držku tolik, jak jsem začátku očekával. 7,5/10 a to jsem celkem hodný. ()

Série 4 (2020) (S04)

V mnoha případech mě čtvrtá řada srala ještě víc než minulá. Tvůrci zjistili, že popularitu už mají jistou, tak se přestali snažit a propracovanost scénáře výrazně klesla, z čehož vzešel až nepříjemně častý jev logických kiksů a hlavně totální dezorientace v charakterech postav. Chování hlavních hrdinů je jedna nekoherentní plejáda nálad, jejichž nekontrolovatelné proměny pozbývají jakési základní logiky, tudíž je na denním pořádku, že se jedna z postav buď za nedostačujících nebo rovnou z žádných příčin začne chovat jak totální vygumovaná opice. Strop autorské pýchy je rozhodně ta skutečnost, že zapomněli jméno jednoho z jejich nejlepších protagonistů a tak se z Ricarda najednou stal Daniel. Z toho a mnoha dalších menších důvodů začínám měnit kritéria svého hodnocení a tuto sérii považuji za slušné béčko, jež mě více baví ve vztahových sekvencích než v akčních (v nichž dochází k překračování reality a fakt mě nebaví sledování low budget Ramba spojeného s Terminátorem se schopností bullet sponge zrovna v tomto seriálu) a dramatických. 6/10. ()

Game Over (2020) (S04E01)

Solidní úvod pokračující tam, kde minulá série skončila, tedy v maximálním napětí u obou příběhových linek, načež se nejelo na staré známé rushující tempo. Zatím to vypadá dobře. ()

Berlínova svatba (2020) (S04E02)

Z nějakého důvodu bez sebemenší expozice zkurvili můj oblíbený charakter a já se ptám... Proč? Však napětí je tam mnoho i mimo to a tohle vytvoření vztahové kolize je až nevkusně umělé. Naštěstí vše ostatní šlape dobře, tudíž se o tu hvězdičku dolů uchýlit nemusím. ()

Lekce z anatomie (2020) (S04E03)

Tvůrci i nadále pokračují v experimentech s postavami a dělají z nich naprosté dementy charakterem i intelektem (naštěstí ne se všemi, díky bohu) a mě to začíná pomalu a jistě srát... hodnota tohoto komentáře reflektuje kvality epizody. ()

Paso doble (2020) (S04E04)

Nadšeně mohu prohlásit, že se lehkým vánkem vrátila genialita prvních dvou sérií. Našláplé tempo, šponující napětí, akční sekvence, zvraty, vše na úrovni a v dostatečném množství na zaplnění epizody, tudíž na kouzlení s postavami nebyl čas ani prostor a já jsem velice rád, mohu jen doufat, že se v této poloze udrží zbylá půlka série. ()

Pět minut předtím (2020) (S04E05)

Nechtěná agitka pro menšiny zas tolik nerušila, klišoidní motivační proslovy zacházely za hranice trapnosti, nová odhalení nebyla tolik překvapivá a závěrečný hon na low budget nezranitelného Ramba byl spíše k popukání, aspoň fungoval i ten účelový humor, jenže přátelé, já vám nevím... ()

Technické KO (2020) (S04E06)

Dobře fungující emocionální zvrat mě vždy dokáže obměkčit, tudíž i když bylo v epizodě zase několik bullshitů, tak narušení mé citlivé duše neguje objektivitu s níž bych plný počet hvězdiček nedal. Nevychází to vždy (poslední série GoT), tady se jim to povedlo. ()

Útok na stan (2020) (S04E07)

Minulá epizoda funguje jako emoční zásah, následující jako finále, tato jako jejich spojník tvrdě reagující na minulou vlnu proher a obracející karty, jež jsou opět vhazovány na hrací plochu s výraznou šancí k výhře... jenže jak dopadne? ()

Plán Paříž (2020) (S04E08)

Nabušené finále, plné akce, hyperaktivního tempa a zase několika logických i scénáristických chybek, účel to však splnilo a já jsem nečekaně poměrně spokojen. ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi