Země svobodných

• Dánsko Fanget i de fries land (viac)

Začít znovu se dá kdykoliv. I po čtvrtstoletí ve vězení... Na rušné ulici v Los Angeles stojí sympatický čtyřicátník. Kolem něj jezdí auta a chodí spousta lidí. Je to něco, co nezažil skoro čtvrt století. Změnilo se všechno, nejen modely aut. Změnila se komunikace, média, dokonce i obyčejná káva. Brian se poprvé setkává s internetem. Chce si najít práci a začít nový život. Nebude to ovšem lehké: Brian je totiž právě propuštěný vězeň, který v devatenácti letech zabil člověka. Nyní se stal jedním z protagonistů časosběrného dokumentu režisérky Camilly Magidové, která po dva roky natáčela lidi, kteří se po propuštění z věznice snaží žít běžný život. Jedním z hrdinů je i sedmiletý Gianni. Ten se pochopitelně ničeho nedopustil, ale přesto na něj vězení mělo vliv. Trestána byla totiž jeho matka, která se od nynějška musí snažit dvojnásob: musí žít bezúhonně a kromě toho co nejlépe vychovat své dítě. Dalším protagonistou je osmnáctiletý Juan, typický reprezentant jednoho z mnoha místních pouličních gangů. Všechny čeká opojná svoboda, ale hlavně překážky a problémy, které v jejich idealistických představách o volnosti neměly místo. Podaří se Gianniho matce ochránit chytrého a samostatného synka před nástrahami ulice? Najde Brian práci, lásku a klid? Bude z Juana dobrý otec a živitel rodiny? A najde se vůbec někdo, kdo těmto lidem pomůže překonat hranici mezi trestem a svobodou, která znamená hlavně odpovědnost za sebe sama? (Česká televize)

Autogram

Vo filme chýba v určitých momentoch autenticita, hlavne pri spoločných terapeutických stretnutiach, ktoré sú typické umelými rečami. Dobré na filme je zase zobrazenie zločincov v rôznych štádiách kariéry. Prepustený z doživotia, začínajúci grázel a dokonca malý chlapec, ktorý to môže mať v budúcnosti nahnuté. Niektoré filozofické zamyslenia pravdepodobne nepochádzajú z hláv aktérov filmu. ()

Slarque

Dva roky ze životů lidí, kteří se více či méně úspěšně pokoušejí o návrat do společnosti. Největší výhrou byl pro režisérku Brian, který spáchal vraždu v osmnácti, a teď ho po 24 letech pustili na svobodu – do světa, který vůbec nepoznává. Občas některé promluvy sice působí až moc připraveně (či dokonce naučeně), ale jinak velmi dobré. ()

xxmartinxx

Občas to dře emoce až příliš, ale jinak je tahle kupa společenské beznaděje má obrovský náboj a v některých momentech je neskutečně vtahující. ()

Streeper

52. KVIFF - Slíbila jsem si, že letos se na festivalu na žádný dokument nepodívám, kromě dokumentu o Heathovi Ledgerovi, ale nebyla na co jít a tak jsem skončila na tomhle a nelituji toho. Bylo zajímavé sledovat tři obyčejné lidi, kteří něco v minulosti pokazili, museli za to pykat a teď to chtějí napravit. Někdo úspěšně, někdo ne. Na dokumentu bylo vidět, že je natočený ženou, protože se zaměřovala hlavně na emoce vystupujících a tím si mě získala. ()