Írán, poklady Persie

(TV film)
  • Francúzsko Iran, trésors de Perse (viac)
Francúzsko, 2016, 52 min

Réžia:

Eric Bacos

Země, která dlouhý čas ukrývala před světem bohaté a výjimečné dědictví. Objevovat Írán znamená vydat se na cestu časem až k prvopočátkům naší civilizace, kdy Perská říše vládla tehdy známému světu. Tato země zažila temné časy, dnes však už nabízí klidnější tvář. Pyšní se bezpočtem pokladů, ať už se jedná o nádhernou modrou keramiku v sakrálních památkách Isfahánu nebo o velkolepý komplex Persepolis či o bohatství Šírázu. Pohostinství tam není jen prázdným slovem a od odlehlých oblastí pohoří Zagros až po brány pouště lze vychutnávat nádherný pocit jiného světa. (Česká televize)

Lachtaan

Konečně jsem se zase dostal k mým srdcovým přírodopisným dokumentům a vybral jsem si rovnou oblast, která patří do hrstky těch dle mého nejatraktivnějších. Nádherná nedotčená příroda, půvabná architektura opředená samotnými počátky lidské civilizace a hlavně pohostinnost tamních obyvatel, z nichž většina nemá možnost vyjet do světa, a tak jsou rádi, že svět jezdí za nimi. Až se jednou momentálně vyhrocená situace v Íránu uklidní, rozhodně bude jednou ze zemí, které chci ve velkém procestovat. ()

Peči

Vynikající dokument o íránu, mohu doporučit. Zejména pro ty, které zajímá venkov, tradiční řemesla a život mimo velkoměsta... ()

Marze

Musel jsem v průběhu sledování hodnocení tři hvězdy zvýšit na čtyři za pěkný výběr navštívených lokalit a přehledné záběry. Osmimilionový Teherán po kulturní revoluci a bez kultury mě ze záběrů spíše děsil, než lákal k návštěvě. ()