Hilsnerova aféra

(TV film)
všetky plagáty
Česko, 2006, 40 min

Vražda švadleny Anežky Hrůzové, spáchaná před více než sto lety, rozdmýchala protižidovsky zaměřenou nenávist daleko přesahující naše hranice. Roku 1899 byla v lesíku Březina poblíž městečka Polná zavražděna devatenáctiletá švadlena Anežka Hrůzová. Vyšetřování zločinu bylo vedeno i na tehdejší poměry značně ledabyle, zčásti dokonce protiprávně. Nakonec v policejní síti uvízl místní tulák Leopold Hilsner. Vlastně ho za pachatele označil „hlas lidu" a vyšetřovatelé i soudci veřejnému mínění podlehli. Na konci 19. století, které samo sebe označovalo za věk rozumu, mnozí lidé ještě věřili staré středověké pověře o židovských rituálních vraždách. Silné rasové předsudky ovládaly významnou část tehdejší české společnosti, a tak měl Leopold Hilsner v očích veřejnosti silnou přitěžující okolnost – byl Žid. Byl souzen a odsouzen k smrti na základě předpojatých svědectví. Dokumentární rekonstrukce případu uvádí Hilsnerovu aféru v evropských souvislostech a připomíná Masarykovo statečné angažmá, které však nedokázalo zabránit jednomu z největších justičních omylů našich dějin. (Česká televize)

Binne

Předně, antisemitismus není v lidském společenství žádná ojedinělá záležitost, kterou zavedli nacisté ve 20. století. Pogromy, nenávistné nálady a systematické vyvražďování židovského obyvatelstva sahá hluboko do naší historie (Jidáš, Ježíš, Mel Gibson...). Tyto nálady se stupňovaly pokaždé, když společnost procházela určitou krizí a bylo nutno najít společného nepřítele, který za problémy obyvatelstva nesl odpovědnost. Židovská komunita je velice uzavřená a liší se také svým vzhledem, vedle toho mají velmi složitou historii (co se týče příslušnosti k jakémukoli státu), je tedy pravděpodobné, že zjevná jinakost v lidech budila iracionální obavy. v 19. století, v rámci vlády osvícenství Josefa II. došlo ke zrovnoprávnění této menšiny, což jako v minulosti tolikrát, spustilo jistou nelibost veřejného mínění. Situace se měnila stejně tak, jako se měnila obecná spokojenost obyvatelstva, nicméně tyto nálady ve společnosti nikdy zcela nevymizely. Vzhledem k okolnostem této vraždy si vesničané vzpomněli na pověry, které kolem židovského společenství panují a způsob, jakým byla oběť zabita odpovídal jejich domněnkám. Následoval už jen veřejný lynč, lidový soud a euforie ze vzájemného utvrzování se v této nenávisti. Nutno říct, že Masaryk se svým původním přesvědčením příliš nelišil od veřejného mínění v židovské otázce. Samozřejmě se ale jednalo o renesančního člověka, který se už v té době aktivně scházel s velkým množstvím vlivných osobností, psal eseje a angažoval se ve veřejné diskuzi. Vlivem jeho odporu vůči předpojatosti se dostal do justičního kolotoče, který vyústil v ostře sledovaný případ. Chápu špatné hodnocení dokumentu, není příliš dobře natočený, hrané záběry jsou poměrně trapné a ubírají tématice na vážnosti. Je ale dobře, že se tato kauza dostává minimálně tímto způsobem do podvědomí diváků a slouží jako připomínka toho, že netoleranci, předpojatost a rychlé soudy nás provázejí od nepaměti. ()