Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 4: ŠVÝCARSKO: Taková žánrová překvapení z pro mě téměř neznámých končin rozhodně vítám a jsem za něj rád. Šedesátková televizní minisérie z frankofonní švýcarské produkce přináší propracovaný futuristický svět s ovládáním člověka androidy, jež mu mají sloužit k naplnění dokonale spokojeného života. Jenže v citově vyprahlé dystopické prázdnotě není nic tak růžového, jak se zdá, zvláště z pohledu zbloudilého cizince ze 60. let, který se po nehodě během rozpoutaného jaderného konfliktu probouzí zmrazený o sto let později. Sial IV podobně jako kultovní americký Blade Runner (jehož předloha byla vydána rok před touto minisérií) rozvíjí i otázku potenciálních citů, jaké se můžou (nebo plně nikdy nemůžou?) v androidu za jistých podmínek probudit. Dějová linie s procitnutím současníka v neznámém světě androidů, celém chodu tohoto světa či vztahová linie Denise s robotkou Dianou přináší dostatečné napětí. Vizuální stránka s mnoha působivými kamerovými záběry, exteriéry a psychedelickými snovými scénami dokáže pohltit svou atmosférou a často působí po technické stránce na svou dobu profesionálně... tedy dokud se děj nepřesune do levné studiové iluze futuristického světa a pár scén nezačne budit dojem zestárlé studiové inscenace. Po skvělém dlouhém úvodu ze současnosti jsem se tak do nového světa dostával hůře a v posledním ze čtyř dílů jsem se zase nemohl ubránit dojmu jisté rozvláčnosti. Trochu mě proti očekáváním zklamalo, že k některým prvkům z prvního dílu se děj příliš (původní svět s jadernou válkou) či dokonce vůbec (násilím odvedená holčička) nevrací... nicméně spěje k hodně deziluzivnímu mrazivému konci, jaký bych na televizní dílko z oné doby nečekal. Ta mírná utahanost, pár scén svým pojetím po stránce atmosféry kulhajících a většinou i absence výraznějších hereckých výkonů (až na profesora v podání Claudea Cervala) trochu sráží jindy skvělý dojem, ale na slabší 4 hvězdičky za vše skvělé Sial IV pořád vidím, upoutalo mě to i po tolika letech od svého vzniku dost. [75%] ()

pepua

Hlavní hrdina, stavitel protiatomových krytů je při vypuknutí jaderné války v jednom z oněch krytů náhodou zmrazen a probuzen o více než 100 let později. Ocitá se v dystopické společnosti v Sialu IV, krytu, který se nachází pod zemí. Lidé přenechali chod Sialu na androidech a sami si mají užívat štěstí a pohody. Jedná se samozřejmě o dystopické sci-fi, nemá cenu prozrazovat víc, než že konflikt člověka z minulosti s androidy je nasnadě. Konec je mrazivý, některé (až psychedelické) scény velmi vydařené, takže i přes chování hlavního hrdiny a především jeho těžko uvěřitelný vývoj doporučuju. ()