Bakeneko Toruko furo

• angličtina A Haunted Turkish Bathhouse
všetky plagáty

Arkanoid

Spoilery. Už pri produkčnej firme sa ozve nepríjemný zrýchlený elektronický zvuk akoby cvrlikania a rýchlo trepotajúcich hmyzích krídel. Ideme na záber na sviečku so šokujúcou napínavou hudbou bicích a elektroniky, prípadne slabších húkačiek, z ktorej znova nie je divákovi dobre. Do toho názov filmu a opening credits krvavými písmenami. Pridávajú sa aj ďalšie zvuky spôsobujúce migrénu. Ubehne pol minúty a už záber na prvú postavu nad zemou s perfektne zvládnutým tieňom naženie trochu strachu a uznanlivého pokývania hlavou. Neprirodzené otáčanie nahej ženy pridáva na znepokojení. Klobúk dole pred kreativitou. Domy so strechami v historickom štýle zasa dodajú na kultúrnej zaujímavosti a kráse nepoznaných krajín. Kultúrne inakosti si všímame samozrejme aj vo farebných kostýmoch postáv a zvykoch. Dej je situovaný do roku 1958 s politickou udalosťou anti prostitution act. Podľa googlu bol ale vydaný už v roku 1956. Postáv s to týka tak, že musia prísť o svoje živobytie. Šéf bordelu im ale oznámi šťastnú novinu, a to, že svoje priestory prerobí na turkish bathouse a tak Kamera postavy zobrazuje najprv cez okno. Rozprávajúceho zasa zaberá z rôznych uhlov vďaka pohybu okolo kruhu jeho publika. Kamera sa pritom neváha schovávať za police v priestore, aby dodala záberom strašidelný ráz nebezpečne blízko číhajúceho nebezpečenstva. Yukino, hraná Naomi Tani, chce ako jediná skončiť kvôli jej vážnemu vzťahu. Bordelmama jej vyčíta, že má dlh. Na zväčšenie znepokojenia sa kladie dôraz na zapaľovanie sviečky pri soškách mačky/psa. Za prvých 10 minút tu máme aj Yakuzu, jednoducho tém, žeby z toho iní spravili aj 5 filmov. Bavia klamstvá v rodinnom kruhu troch ľudí, z ktorých vychádzajú kvalitné dramatické situácie. Sexploitation scény vďaka emočnému podkresleniu postáv bavia. Dočkáme sa aj brutality a surovosti, kedy sa odvracia zrak a napätie dá krájať. Na budovanie atmosféry sa dočkáme aj hustých pavučín známych z amerických aj talianskych hororov. Po prvej polhodine sa dočkáme posunu deja o several months later a scéna, ktorá potom ide, hudbou ani obsahom nekorešponduje s predošlým hororovým a dramatickým vyznením filmu. Pinku eiga scéna s komickým zákazníkom veru nie je ono. Jeho výrazy tváre suplujú fillery v anime. Toto je vec, ktorá mi na filme vyslovene vadí. Po polovici filmu som zvedavý, či sa prejaví horor, ktorý bol naznačený len v náznakoch. Prvá polhodina je svojou drámou, postavami, napätím a brutalitou na 100%, potom sa dej zvrhne viac do pinku eiga, kde prevládajú príliš ohromené chlapské ksichty z techník novej zamestnankyne Turkish bathouse, čo dá označiť ako trápne situácie navyše podporené podobnou hudbou, ale kvalitná kamera a perfekcionisticky navrhnuté lokácie sú tam stále. Táto časť má pre mňa hodnotu 50%. Trvá asi 20 minút. Našťastie sa vrátime ku vražde v afekte s množstvom krvi trochu pripomínajúcou splatter. Bohužiaľ sa ale priveľmi ťaží z napadnutí kocúrom, čo film opäť o triedu znižuje, keďže je to dosť smiešny nápad, ktorý sa nedá kvalitne vizuálne previesť. Ale najväčší problém mám so vzniknutým patvarom kocúra a ducha, ktorý rieši situáciu, je to komické, nesprávne gýčové a bez strachu. Patvar navyše nadáva zmysel, lebo zachráni jednu nevinnú obeť a druhú nechá zomrieť. Vizuál v predposlednej minúte síce asi poteší veriacich, ale je úplne nevkusný. Tento film mal na viac. () (menej) (viac)