Je mrazivý leden roku 1945. Jednotka francouzských výsadkářů začleněná do americké armády spolu s dalšími americkými jednotkami přijíždí osvobodit Alsasko ve Francii. Zatímco část jednotek má osvobodit město Jebsheim, jedna z divizí dostane za úkol obsadit strategicky umístěný les, kterým nesmí proniknout žádné německé jednotky. Zakopaní vojáci tak zažívají nejen drsné boje s dobře vycvičeným nepřítelem, ale i kruté strádání díky mrazivé zimě a nedostatku posil a zásobování. Ačkoliv s každým dalším útokem je jich méně a zásoby munice jsou na minimu, chápou, že udržení lesa je klíčové pro další bojové operace v Alsasku... (Big Bear)

david141474

No, kde bych začal? Začal bych začátkem. Začátek byl tak špatnej, že mi trvalo 10 dnů než jsem se rozhodl pokračovat. Ale jak film postupoval, bylo to lepší a lepší. Začátek je neskutečný utrpení. Neskutečně špatný efekty. Neskutečně špatný herecký výkony. Neskutečně špatná kamera. Neskutečně špatnej střih. Neskutečně špatný provedení celé válečné akce. A jak jsem říkal, film běžel a bylo to lepší a lepší, jen jsem z celého srdce doufal, že už další válečný akce nebudou, bohužel pro mě, akce tam byly ale už se na to dalo, ale pořád tam ti Náckové padali jako kuželky, no prostě hrůza pohledět. Děj byl chvílema OK, ale na konci byl zajímavej, když se tam objevil bratr hlavní postavy. Soundtrack nezazněl. Herecký výkony byli pro mé překvapení, opravdu dobré a herci si to užívali. Délka filmu byla až moc dlouhá na tenhle film. Postavy ušli. Není to špatný film, ale má to svoje obrovský mouchy. Tohle je první válečnej film, který mě opravdu zklamal a už ho nikdy nepotřebuju vidět znova. Začátek filmu 0/10, 6/10 Tohle byl jedinej válečnej film u kterýho jsem si přál, aby tam nebyla už žádná další válečná akce. ()

Cardas

Šablonovité, klišé kouká z každého dialogu, o to jsou delší, z umělé snahy o psychologičnost pohledu, přičemž jde o marnou snahu, protože žádná z motivací emočních projevů postav nevyznívá ani trochu přesvědčivě. Celé to je opravdu nepovedené. Jedině snad určitá syrovost toho bezprostředního prožitku přeštřelkové nejistoty, kdy nevíte, kdo to najednou koupí - ale i tam se někdy stane, že divák už čeká, že tenhle to určitě koupí. Neustále brečící postavy, stejně tak brečící velitel s rodinným dramatem. Dramatem osobní vazby k místním, z nichž někteří stojí na straně nepřítele, což je to, co nikoho z postav ani na okamžik nenapadlo, zato divákovi je to v podstatě jasné od samého začátku. Ale ani tak divák nečeká, že pointa bude vyostřená až do takové stupidní roviny, že stane bratr v přímé bojové operaci proti bratru a zatkne ho a dlouze na otevřeném prostranství před jakousi strategickou budovou a mostem navzdory nebezpečné situaci spolu s celou jednotkou poslouchá bratrovo - opět plačtivě dojemné psychologické - vysvětlování pocitů viny. Když to jako divák s povzdechem vidím, doufám, že snad scénárista nepůjde ve své stupidní sentimentalitě a zálibě v brekotu hlavního hrdiny tak daleko, že z jeho bratra nechá udělat také hrdinného zachránce lidského života a tragickou zmírající oběť, aby tak dal příležitost k dalším exhibičním slzám hlavního hrdiny. Ach jo. Ovšemže tuto nejprimitivnější variantu, tento prvoplánový nápad, tvůrci filmu zrealizovali! No, některé válečné filmy jsou fakt emoční snahou tak přepjaté, že to fakt působí až komicky a trapně. V poslední době jsem viděl nějaký ruský novodobý film "Legenda jménem T-34" (2018), který byl pitomý jen o něco málo více. Zatímco v Zimní válce šlo spíš o emoční přepjatost, tak v "Legendě jménem T-34" šlo spíše o nesmyslný děj tvořený s takovým patosem, že vyznívá nechtěně směšně. Takže to bylo námětem blbější, než Zimní válka, která je založena aspoň na nějakém uvěřitelném kontextu, ale ta se zase utápí se v nekonečném pobrekávání a trapně neumělou vztahovou emoční fabulací. Každý z těch filmů je blbý trochu jiným způsobem. A každý z nich má určitou kvalitu akorát v tom, jakou techniku mohli filmaři využívat oproti válečným filmům, které známe z dob řekněme 50. až 80. let. Jen kvůli tomu dávám dvě hvězdičky. Snaha ukázat 2. světovou válku trochu netradičním neortodoxním způsobem tedy u tvůrců 21. století vychází naprázdno, přijde mi zcela selhávající, míjí se účinkem, stává se sama sobě parodií. Špatné. Když porovnám "Tucet špinavců" se "Zimní válkou" a "Jitra jsou zde tichá" s "Legendou jménem T-34", tak jednoznačně vítězí staré klasiky, a to i přes to, že i v nich se samozřejmě dají najít počátky toho přetrvávajícího patetického klišé (velitelé, kteří si zprvu nevěří, ač obstojí, případně nevěří jim mužstvo a oni pak dokáží, jak jsou skvělí, nebo klišé motivů "až bude po válce, tak já budu ... atd. - pic, střela do hlavy nebo poslední vydechnutí zraněného... já vám to nandám za své padlé kamarády... atd.). Jo a ještě jeden trochu úsměvný špílec - myslím, že už i autorovi došlo, kolik klišé tam narval, tak se z jednoho chtěl vyzout až téměř brechtovským zcizovacím efektem. Mám na mysli to, jak raněný voják říká "je mi zima" a pak dodá "tohle vždycky ve filmech říkají postavy, které umírají" - to mne trochu dostalo do pocitu, že sám tvůrce svůj film vnímá trochu ironicky, protože v době, kdy se ten film odehrává, podle mne nebyly žádné filmy, v nichž by postavy zmírajících vojáků hlásily, že jim je zima. To přišlo až později, aspoň myslím. () (menej) (viac)

Beliel

Válečné filmy jsou mým šálkem kávy a těším se na každý, který je natočený, ale tohle se nepovedlo. Založeno na skutečné události ještě neznamená, že se to povede převést na filmové plátno a to platí v tomto případě. Po všech filmech z Arden je tohle oproti nim brak. Nezáživné postavy a divná kamera. Akce tam je a i lze říci, že i příběh takže dvě hvězdy dám, ale podruhé se už na to dívat nebudu. Jeden z mála válečných filmů, které opakovaně sledovat nehodlám. ()