Kojirou Shindou je zaměstnancem japonského ministerstva vnitra, který se specializuje na vyjednávání nejrůznějších obchodních i politických záležitostí. Mezi svými kolegy je uznáván pro svůj brilantní úsudek a vynikající vyjednávací schopnosti, díky kterým dokáže domluvit i takové řešení problému, na které by nikdo jiný třeba ani nepomyslel. Jednoho dne, když je se svým asistentem v letadle a na cestě za další prací, se stane něco nečekaného. Když letadlo roluje po ranveji, tak náhle cestující spatří ve vzduchu obrovskou krychli, která pomalu klesá k zemi. V letadle zavládne panika, piloti se pokusí o únik na jinou ranvej, ovšem krychle i tak dopadá přímo na letadlo, které není zničeno, ale je absorbováno dovnitř. Poté, co pasažéři vystoupí uvnitř podivného prostoru, se Shindou a ostatní setkávají s bytostí, která vypadá jako obyčejný člověk. Velmi rychle se však ukazuje, že schopnosti dotyčného, který se představí jako Yaha-kui zaShunina, jsou daleko za hranicí normálních lidí. Tak se Kojirou Shindou dostává k nejtěžší práci svého života, kdy se bude muset pokusit vyjednávat s tímto tajemným tvorem, zjistit kým je, jaké jsou jeho úmysly a zároveň se stát prostředníkem mezi japonským lidem a těmito návštěvníky... (Jeoffrey)

DaweForeman

Tohle označit jako čistě sci-fi je naprosto nedostačující. Z velké části je tu obsažena diplomacie a sociologické vlivy (např. vliv technologií a různé společenské celky), ale hlavní část tvoří především filosofická linka. A ne ledajaká filosofie, ale celkem ta složitá - metafyzika, jsoucna, fenomenologie ad. Proto se tohle anime sleduje strašně těžce a člověk si některé úseky musí pustit opakovaně, aby pochopil, o co se tam jedná a svým způsobem to ani vlastně plně nepochopí - ať už z účelu nebo nedokonalosti jazyka (jako prvku komunikace). Především pak těžce čitelný je úplně ten konec, kde je mnohé ponecháno, přesně jako ve filosofii, spekulacím. Zamíchejte do toho ještě vědu a máte z toho ještě lepší guláš. Obecně se dá z toho vyvodit tedy to, že tohle anime je jen pro někoho a ještě ta malá část to zrovna nezhodnotí úplně nejlépe, protože je to až příliš pohádkově zakončeno, než dramaticky. Animace mě celkem překvapila, protože se jedná o do oči bíjící počítačovou animaci, ale tentokrát se konečně posunula kupředu, kdy to není úplně ten samý kýč, jako to bývalo, ale už to začíná mít určitou zajímavou formu, a těším se celkem, kam se to posune dál. Hudební stránka není zrovna moc bohatá, ale řekl bych, že svůj účel si "odbyla". ()

novoten

Spoilery - Ukázkový příklad klamání tělem. Tak dlouho se konverzuje, vysvětluje, politicky vyjednává a diplomaticky vyčkává, že jsem bláhově čekal, že se přesně v takovém duchu dokráčí do konce a s nějakou překvapivou pointou odpluje do vesmírných dálek. Omyl. Poté, co se všichni celou dobu snaží, aby se nejednalo o zaměnitelnou sci-fi žánrovku, přeřadí se v poslední čtvrtině do zaměnitelné sci-fi žánrovky. Vývoj je šmahem zkrácen, zajímavé postavy spadnou do jednoúkolových škatulek a celý příběh zachrání pár příjemně nečekaných point a síla dosavadního vyprávění. Snad kdybych neměl pocit, že se na mě v té poslední hodince vyrojilo tolik událostí, kolik by v jiném počinu stačilo s klidem na celou sezónu, bylo by hodnocení výhrou, takhle je více zklamáním. ()

Jeoffrey

Inteligentní podívaná a i inteligentně zpracovaná. Začíná to pomaleji a hezky nás to navádí k části věcí, které nám páni autoři zatoužili sdělit a vše vrcholí komplikovaným finále, kterému nechybí i zajímavá dávka emocí. Je hezké sledovat všechny ty úžasné věci co si anisotropní bytost tahá ze své magické krychle a jaké má jejich postupné uvádění do praxe vliv na běžné lidstvo a už během první si podvědomě začne člověk říkat, že je s tím vlastně něco špatně. Do toho všeho se tady pracuje opravdu s pro někoho velmi komplikovanými pojmy, člověk se snaží používat veškeré své myšlení (i to abstraktní), aby vše pochopil, ale snažit se přijít na všechna vysvětlení, jak jednotlivé předměty fungují a na jakých principech jsou postavené a s čím vším si tu hrajeme, je nad běžné (průměrné) lidské síly. Přesto jsem se ale s přibývajícími díly stále více soustředil, zkoumal a odhadoval, co bude dál, ovšem třeba u samotného konce mě nakonec dokázali autoři hodně překvapit. Jak jsem již napsal, bylo to komplikovanější, ale poučení a těch svých "pravých odpovědí" si v tom dle mého dokáže každý najít hned několik i když konečné rozuzlení bylo dle mého i mnohem víc přitažené za vlasy. Zase ale musím pochválit finální konfrontaci obou stran (tedy hlavně do momentu, než se projevil opravdový a na můj vkus už moc nečekaný Šindův plán), byla to zajímavá výměna argumentů a i emotivně to mělo hloubku, skoro to na mě působilo, jak kdyby si kluci řešili své romantické problémy... Jinak při sledování jsem si hodně často vzpomněl na Gatchaman Crowds, které bylo po stránce myšlenkové taky takhle bohaté, i když mnohem zábavnější. Co se hudby týká, já byl spokojen a animace nám ukázala, že i počítač dokáže vytvořit vcelku přirozené postavy, i když jsem se chvíli bál, že z toho bude další Ajin. Takže konečný verdikt je asi takový, že můj mozek byl řádně krmen a mě se to líbilo, ale... Prostě jako když si povídáte celé hodiny se sympatickou a chytrou ženou, máte si co říct, ale ta jiskra tam nakonec prostě nepřeskočí. 8/10 ()

Echelon1

Interdimenzionálna bytosť a dvaja špičkoví vyjednávači. Zaujímavý námet, že? Niekedy to môže nudiť, je to trochu nevýrazné, a pýta si to hustejšiu atmosféru. Budete si musieť zvyknúť aj na 3D CGI animáciu. Mal som postupne rozpísaný dlhší komentár, ale v poslednej štvrtine som to všetko mohol akurát tak vyhodiť von okom. Najprv to bolo trochu (ale naozaj len trochu) politicko-sociálne sci-fi (táto stránka je dosť nevyužitá, svet by išiel do nepredstaviteľného chaosu). Potom prišli náhle zvraty a začalo sa to náhle uberať úplne iným smerom. Sci-fi prvky sú originálne a vizuálne neskutočne zaujímavé. Niečo podobné tu doteraz ešte asi ani nebolo. Každú scénu, kedy sa niečo vysvetľovalo, som počúval a sledoval zo zatajeným dychom. Chceme informácie. Chcem ohromné množstvá informácií. Chceme sa v nich vykúpať, byť nimi pohltení.“ Akurát, ten záver bol dosť ako „dues ex machina“, k tomu to nie je dostatočne vysvetlené, ani posledná scéna (ani na nete sa zatiaľ neobjavilo nejaké "expalnation"). Škoda, balansoval som medzi 3-4*. ()