Chasing the Dragon

• Hongkong 追龍 (viac)

Film sleduje život mrzáka Hoa (Donnie Yen) od jeho příjezdu do Hongkongu na počátku 60. let 20. století, jeho cestu na vrchol jako drogového krále, až po jeho zatčení v roce 1974.
Ho je nelegální uprchlík z pevninské Číny, který přijíždí se svými přáteli do Hongkongu za lepším životem. Z chudého mladíka bez peněz se vypracuje na hlavu drogového impéria. Jeho obchody mu prochází díky jeho příteli, detektivovi Lee Rockovi (Andy Lau), a zkorumpované britské policii. Po založení ICAC, Nezávislé protikorupční komise, se nad nimi a jejich obchody ovšem začne stahovat smyčka. (LangiJ)

EvilPhoEniX

Za mne první letošní spokojený zářez z Hong Kongu,který vdechl trochu čerstvého originálního vzduchu do žánru v podobě gangsterky, kde si drogového lorda zahrál Donnie Yen, a že to zahrál perfektně. Potěší i Andy Lau v roli policisty a zároveň přítele Donnieho. Akce zde sice mohlo být více a Donnie Yen se zde předvede opravdu jen 3x, za což může režisérův zvrat v první půlce, který je spíše na škodu, ovšem pokud se držel reálných základů není důvod mu to brát za zlé. Bavily mě i krvavé přestřelky v půlce druhé. Líbilo se mi to dějově, nenudil jsem se, vizuál tradičně solidní a akce je pestrá. Kolumbie měla Escobara, Hongkong měl HO. Líbilo. 75% ()

Lacike

Presne tento typ gangsterky o vzostupe a pade nejakeho velkeho mafiana som ocakaval od Wong Jingovho Last Tycoon a nedostal som ho. O to viac som poteseny a dokonca aj prekvapeny akeho na HK pomery epicky pojateho pribehu som sa dockal. Pribeh o dvoch velkych osobnostiach, ktore si cely cas kryli chrbat. Na jednej strane velky priekupnik s drogami Ho (Donnie Yen) a na druhej skorumpovaný policajny inspektor Lee Rock (Andy Lau), ktory nad Hoo drzal ochrannu ruku, aby bol medzi podsvetim a policiou klud a vsetci nechutne bohatli. Samozrejme nesmie chybat aj nejake extra zlo vdaka comu ustredne zlocinecke duo vyjde ako to mensie a sympatickejsie zlo. A za najväcsieho zloducha je uz tradicne nedotknutelny britsky gweilo policajt. To jak je diabolsky vykresleny je az tak strasne prehnany stereotyp, ze mi to zo zaciatku trochu vadilo, ale o to viac som si vychutnal jak skoncil. Dalsim mensim nevyhnutnym nedostatkom je, ze vzhladom na celovecernu stopaz a obrovske mnozstvo udalosti, su niektore veci podane az prilis skratkovito. Napriklad sukromny zivot obidvoch hlavnych postav je celkom odflaknuty. Ale to hlavne a to ich vztah a zaroven postupny vzostup funguje perfektne. Jak Andy Lau, tak prekvapivo aj Donnie Yen predvadzaju skvele herecke vykony. Donnie dokonca najlepsi dramaticky vykon svojej kariery aky som od neho necakal. Od filmu som neocakaval ziadne akcne inferno, takze niekolko spickych akcnych scen je prijemnym bonusom. Donnie si evidentne nemohol odpustit nejake to kung-fu. Tentokrat ale tych par bitiek nebsahuje ziadne komplikovane chvaty na paradu, ale efektivne udery cimkolvek co je po ruke, ktore protivnika hned poslu k zemi. Vrcholom je zaverecne hrdinske krviprelievanie pocas famoznej prestrelky, ktora pripomenie stare dobre casy Johna Woo. Ani nie tak stylom, kedze tu nie su ziadne spomalovacky, ale ochotou jedneho chlapa sa pre toho druheho v boji obetovat. Velku pochvalu si zasluzi uchvatna kamera, ktora v prekrasnych kompoziciach snima dokonale kulisy, ktore bezchybne navodzuju dobovu atmosferu. Takze aj ked film nie je uplne bezchybny a rozhodne si nemyslim, ze by bol extra verny skutocnym udalostiam, tak vysledkom je dokonaly filmovy zazitok a ja som dostal chut si zopakovat duologiu Lee Rock, ktora je neprekvapivo o Lee Rockovi, ktoreho si aj pred rokmi zahral Andy Lau a film To Be Number One, ktory pojednava o gangerovi Hoovi. 9/10. ()

Rominator

Příběh se snaží divákovi přiblížit vzestup a pád čínského uprchlíka Ho (Donnie Yen), který jako drogový lord vládl celému Hongkongu... Styl vyprávění vůbec neoslní, protože se skáče ze scény do scény bez řádného ukončení. Andy Lau nedostal mnoho prostoru a tu a tam se podle potřeby v příběhu objeví. Donnie Yen protáhne své končetiny pouze ve třech krátkých akčních scénách v první hodině a potom jde pouze o střelbu ze zbraně. Donnie si v tomhle případě vybral svoji slabší chvilku. ()

Vavča

Výpravná epická freska z 60.tých a 70.tých let Hong Kongu, kdy prohnilí hráli s prohnilými, nikoliv proti sobě. Pro někoho ne zrovna nejčerstvější, ale pravdivý námět přátelství policisty, drogového dealera, oba se dopracovali na finanční vrchol, ale každý měl jinou představu, jak má svůj život žít a jaké jsou limity jejich moci. I kdyby jste o Hong Kongu nic nevěděli, tenhle film je user friendly vše krásně naservíruje, má perfektní atmosféru, hudbu, výpravu, doslova to dychá dávnými časy. Jednoduchý příběh podán maximálně působivě díky skvělému hereckému obsazení, nejenže tradičně válí Andy Lau, ale i Donnie Yen! Kdo nevěří, ať se podívá, on fakt hraje, už podruhé v kariéře neakční roli a jde mu to, je důstojným souputníkem Andymu. Ve vedlejších rolích se mihne pár HK stálic a hosté. Nikoliv pouze nostalgický film, ale epický snímek obsahující kus pravdivosti a historie Hong Kongu. Žádné úlitby cenzuře, díky charakterům a skutečnému příběhu nemusely být prováděny. Bravo, režisérska dvojice natočila něco, na co se hned tak nezapomene. ()

LangiJ

Na společný film Donnieho a Andyho jsem se těšila od chvíle, kdy začal vznikat. Hereckým výkonům nic vytknout nemůžu, ale výsledek mě bohužel zas až tak nenadchnul, očekávání byla větší. Ještě se mi u Donnieho filmu nestalo, že bych to po 45 minutách vypnula a na dokoukání se dokopávala skoro půl roku. Je pravda, že jsem to utnula zrovna v okamžiku, kdy se to začalo rozjíždět, druhá část filmu mi přišla rozhodně zajímavější, přesto i tam jsou úseky bez drajvu. Filmy z téhle doby nemám moc ráda a platí to i pro tenhle snímek, ani námět a forma zpracování mě moc nenadchnula. Na druhou stranu se mi líbilo zobrazení 60. a 70. let - prostředí, kostýmy, účesy a taky Donnieho vytuněná hůlka :) ()