Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

Lenites

Autentický příběh o důlní katastrofě, při které zemřelo 108 horníků. Zajímavé zpracování ze strany tvůrců proloženo životem na zemi i v podzemí. Emoce jsou všudepřítomné v každé minutě. Marek Taclík se zhostil své role a je skvělý. Prožívá smutek ze ztráty přítele a v návaznosti na nové okolnosti, chce svého syna poučit, že není nic zadarmo a že havíře nemůže dělat každý blbec. Martha Issová vystupuje jako tvrdá žena chránící své dítě a někdy jde až přes mrtvoly. Trochu nečekaný konec. Nejhorší pro mě samotnou byl boj horníků mezi sebou o kyslík. ()

bonsetti

Nikdy bych neřekl, že dám 4* filmu z prostředí havířů a z té doby. Dal bych i 5*, ale jedna hvězda dolů za špatný zvuk, není místy rozumět. A je to jednak špatným zvukem jako takovým, plus ten ostravsko - pražský dialekt. Ještě bych vytkl volbu dvou herců: Langmajera, ten se na ředitele nehodí věkem a s fouskama vypadal divně. A Martha Issová se na roli zlé tchyně také příliš nehodila. Ale i přes tyto výhrady je film fakt dobrý, pomohl mi ponořit se do té doby a udělat si lepší představu o tom, jak to tu tenkrát vypadalo. ()

Elam

Jelikož jsem rodilý Orlovák a důl Dukla jsem viděl z okna svého pokoje 37 let, musím uznat, že film je natočen velmi důstojně. Pár nedostatků ovšem má. A to především hrozná "ostravská" mluva pražských herců. To vážně tahalo za uši. Mimochodem na Karvinsku, se "ostravsky" nikdy nemluvilo, nýbrž takzvaně "ponašymu", čili lašsky. Ale chápu, že tohle by herci asi nezvládli a film by musel být s titulky. Jinak skvělá záležitost, klobouk dolů před D. Ondříčkem. ()

ORi_SV

Na české poměry opravdu vynikající film. Češi samozřejmě umí, takže to není žádná negace vůči české kinematografii, ovšem historická (až životopisná) dramata Čechům až tolik nejdou. Dukla 61 toho ale naštěstí není příkladem. Bravurně pojatý film, navíc se zvučným obsazením kvalitních herců, tak by se Dukla dala charakterizovat v největší stručnosti.    S čím jsem ale opravdu měl problém, byla nucená snaha herců o ostravský dialekt a havířskou mluvu. Mnohdy opravdu na sílu protlačená ostravština prostě nebudí dobrý dojem. Věřím, že by hercům lépe seděla slovenština. Ale tohle jim fakt bohužel nešlo. To mi asi jako jediné kazilo dojem z jinak skvělého snímku. Ubírám za to tedy jednu hvězdu, jinak by to ovšem bylo právem plných 5* ()

Lalaith22

Martha Issová je zde prostě úžasné. Člověk si musí trochu zvyknout na jazyk (neznám víc sprostý nekomediální film), ale obecně se jedná opravdu o to lepší, co je u nás natočeno. ()

Filumena

Která baba měla za muža haviřa se do tohoto dokáže vžít. Film je opravdovou výpovědí o této době, kostýmy, kulisy, hudba vše uvěřitelné. Výkon Issové mě dostal. Vzpomínka na prožité tragédie kdy mi v dole zůstali kamarádi se vrací. ()

Máraˇ5ˇ

První díl byl skvělou expozicí, člověk si k postavám (i vedlejším) vybudoval silný vztah. Na druhou část jsem se proto hodně těšil. Říkal jsem si, že to bude 74 minut akce. Jenže... To samotné neštěstí, o kterém je celý film, bylo z mého pohledu zpracováno hodně nešťastně a nesrozumitelně (postavy mizely v dole, aby se pak bez vysvětlení, jak se dostaly nahoru, objevily v pořádku). Takže takový ten zlatý hřeb, kdy máte husí kůži, nepřišel. Víc než to samotné neštěstí si budu z tohoto filmu pamatovat obecný náhled do práce horníků. ()

Vlasoff

Bylo to pohlcující, syrové a uvěřitelné. Nezaznamenal jsem hluché místo. Malé minus bych dal za rozbití do 2 dílů a k ještě větší syrovosti to pak možná chtělo více lokálního dialektu. Ale pak by dialogům zase rozuměla jen desetina populace. ()

Kelinej

Toto bylo hodně silné, silnější už to asi ani být nemohlo. Autenticky působící rodina, hutná atmosféra, dobře vystižená náročnost práce v podzemí... A k tomu nejlepší herecký výkon Marka Taclíka, jaký u něj pamatuju. Trochu jsem se jen usmíval ostravskému dialektu pražských herců. Z Havířova pocházím a vím, jak se tam sešli různí lidé z různých regionů. Kdyby ten, komu to nejde, zůstal u řeči, jakou mluví obvykle, k žádnému faux pax by nedošlo. ()