Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země

• Česko Pohyby (viac)

Čeští badatelé vymýšlejí přístroje a zkoumají na Špicberkách nejnepatrnější pohyby horských masivů. Jsou schopni předpovědět i strašlivě ničivá zemětřesení, jako bylo například to v Japonsku v roce 2011. Daleko na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. Jejich cílem je Hornsund. Nejjižnější zátoka ostrova Západní Špicberky, kde vědci už 6 let pomocí unikátního přístroje pravidelně monitorují pohyby země a mapují dosud neprozkoumaný terén, který byl dříve hluboko pod ledem. Na svou poslední expedici za polární kruh se badatelé Josef, Honza, Filip a Miloš rozhodli přizvat i dva filmaře. Uprostřed nádherné i drsné přírody Špicberských ostrovů, v přívětivém a milém zázemí polské polární stanice, tak vznikl pozoruhodný materiál, který divákovi nabídne blízký vhled do nitra české polární expedice a lidský pohled na vědce samotné. Dokumentární film divákovi postupně odkrývá, co vše badatelé svým citlivým a trpělivým pozorováním přírody dokáží vyčíst nejen z terénu, ze samotných kamenů, ale i z těch nejmenších, neznatelných a doposud nepředvídatelných tektonických pohybů země. Na pozadí úchvatné arktické přírody se tak odvypráví příběh o tom, jak zásadní informace o naší planetě nám může přinést skupina právě těchto vědců. (Česká televize)

ArsenalEagle

Pro nadšence výborný lidský dokument, který kromě spousty faktů a ukázek každodenní práce geologů nabídne i jejich poznámky, čímž celý snímek oživí. Bohužel jen pro velmi omezené publikum, do kterého se sám počítat nemohu. ()

Marze

Milé seznámení s prací geologů. Do takovéhle studené šutrovité černobílé země bych nejel ani placeně.Jednou tam pojede měřit posuny země autonomní robot, který si sám koupí letenku. ()

janesX

V našich končinách unikátny dokument o unikátnej práci, ktorej ešte raz istotne budeme ďakovať. Aj keď s pomalším tempom a tým pádom menej dát, na druhej strane tak vysvetlené a jednoducho graficky dokreslené, že aj dieťa pochopí aká významná je to vec. ()

Iono

Civilně a sympaticky pojatý dokument o tom, co je možné na začátku 21. století zjišťovat o (dlouho sledované a zdánlivě dobře probádané) tektonice Země s použitím relativně jednoduchých metod, spousty práce a hlavně velké invence. Jako výrazné plus hodnotím inteligentní scénář, dobrou kameru, zajímavou hudbu a skromné pojetí snímku (i když polární záběry jsou rozhodně pěkné - mě zaujal led ve všech podobách). Od prvního záběru je vidět, že jde o hodně zajímavý film, kterému určitě pomohlo atraktivní prostředí, ale pro mě byli dokonce zajímavější právě protagonisté snímku a jejich bezprostřednost i "vědecký optimismus" ve zkoumání světa a přírody. Blahopřeji k jistě zasloužené výhře na AFO. Není bez zajímavosti, že film byl podpořen AV ČR. Pokud Akademie půjde v propagaci vědy tímto směrem, tak si zaslouží velkou pochvalu, protože tohle je přesně styl, kterým může zaujmout inteligentní vědecké i nevědecké publikum a ukázat, co se vlastně v těch laboratořích a měřících stanicích děje přelomového. Těším se na další umělecká zpracování i jiných oblastí zájmu českých vědců, týmu filmařů pak přeji spoustu úspěchů. ()