Ba xian fan dian: Ren rou cha shao bao

• Hongkong 八仙飯店之人肉叉燒飽 (viac)

Sadistický psychopat, který zabije při hádce protihráče v hazardní hře prchá před policií do Hong Kongu. Zde začne pracovat v místní restauraci jako kuchař. Majitel i s celou rodinou za záhadných okolností zmizí a náš antihrdina převezme vedení nad restaurací. Každého, kdo by na něj chtěl vrhnout stín podezření, nemilosrdně zlikviduje a pomele do jídla hostům. Po určité době přesto vzbudí podezření u místní policie, je zatčen, vyslíchán a mučen, aby prozradil, co se stalo s majitelem a jeho rodinou. V druhé části filmu sledujeme nátlak policie, spoluvězňů a lékařů za účelem získání informací nebo doznání, že má ve "ztrátě" rodiny prsty. (Flipnic)

dennykr

Fascinující na Untold Story je, že humor neslouží k pobavení diváků, ale k vyjádření neschopnosti policie. Lee a Yau záměrně nemíchají žánry a nesnaží se vytvořit „hororovou komedii“. Ve druhé polovině totiž humor absentuje. Násilné činy vyslýchaného podněcují násilné činy ostatních postav (spoluvězni, policie, zdravotní sestra), avšak film rezignuje na démonizování záporáka a otáčí klasická schémata. (a) Policie je nejdříve k smíchu a (b) ve druhé polovině se Wongova postava ocitá v roli oběti. Finálních patnáct minut už morální konvence překračuje úplně, vraždí se bez ohledu na pohlaví i věk. Zlo zde záměrně není racionalizováno, Wong jedná impulzivně, zabíjí bez předem připraveného plánu, nic nepromýšlí (narozdíl od ostatních, kteří na něho útočí z určitého důvodu). Humor ani násilí nejsou v Untold Story bezúčelně, jsou prvky stojícími v opozici. Zatímco všechny důležité („kladné“) postavy se sníží k nějaké formě násilí a ve druhé polovině filmu opustí své škatulky karikatur, Wong (ačkoliv zažertuje) svou pozici neopustí. Stále zůstává iracionálním zlem. ()

PetrPan

Nic pro normálního diváka. Velká porce brutálního násilí je vyvažována typickým asijským gestikulačně-mimickým pokusem o humor. To první je nejen díky skvělému Anthony Wongovi naprosto zdrcující ukázka překročení běžných mezí únosnosti. "Rodinná zabijačka" je pak jedna z nejkrutějších scén , co jsem měl možnost ve filmu vidět, ovšem ne že bych něco podobného vyhledával. Naopak druhá poloha v podobě "třeskutého vtipu" vyšetřujících detektivů ničím nepřekvapila, očekávaný kotel trapnosti beze zbytku naplněn. Tři korunky. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií ()

Bloody13

Šílený řezník znásilňuje, vraždí a naporcovává svoje oběti do svých lahodných masových knedlíčků. Policejní sbor plný ztřeštěných detektivů se mu ale brzy dostane na stopu, takže je zatčen, šikanován a vyslýchán. Příběh je teda opět poměrně jednoduchý. Co ho však vyvyšuje nad ostatní HK Cat III, je určitě závěr, v němž běsnící psychopat během dvou a půl minut (!) brutálně vykydlí sedmičlennou rodinu včetně dětí. Vážně masakr, jen co je pravda. (70%) ()

Willy Kufalt

Podruhé v životě jsem viděl přímo hongkongský film (tím prvním před časem byl akčňák s Brucem Leem Drak přichází) a opět to bylo stylově něco tak specifického, že jsem zůstal jen přikován čumět i přestože to není úplně ten typ filmu, který bych pravidelně vyhledával. Dokonce natolik, že se tomu prakticky ani moc neodvážím cosi vytýkat, protože mám pocit, že všechny přítomné prvky tvořily zřejmě nepostradatelnou esencí onoho stylu, pocházejícího z tak trochu jiné mentality. Ačkoliv byly zde dvě scény (nejdříve ta dlouhá, až přehnaně násilně ztvárněná vražda číšnice a zvláště pak to šokující odhalení před finále), kdy jsem měl pocit, že by přibližně stejný pocit otřesné hrůzy dokázalo vyvolit i značně uhlazenější pojaté vražedných scén. Jinak za mě dost povedená kriminálka s nezapomenutelným a excelentně (přímo naturalisticky) ztvárněným hnusným záporákem, kterému jsem po všech jeho činech to následné brutální peklo na policii a ve vězení s pocitem spravedlnosti (a vlastně i užívání té nadsázky) jenom přál a kde to napětí na mě fungovalo po většinu času i přesto, že pachatel byl od začátku známý... V kontrastu k drsnému případu právě ten film plyne často až v nebývalé odlehčené rovině, přičemž humor mezi jinak slušně sehranou policejní partou občas dýchal až primitivním vtipem, ale kupodivu i na tuto indegredienci jsem si brzy zvykl a měl pocit, že v rámci vykřeslení „lidových“ charakterů vyšetřovatelů a realisticky zachyceného chování v neformálním stylu to tam sedí. Stejně tak drsný humor projevený ze strany vraha zároveň často vychází z jeho zvráceného charakteru. Výsledkem je pak místy kombinace krvavého horroru a černého humoru v natolik brutální podobě, že se sám divím vesměs pozitivnímu zážitku... zkrátka bylo to děsivé, napínavé i působivě ztvárněné. Já bych ještě vedle herce v ústřední záporní roli (Anthony Wong) určitě vyzdvihl i sugestivní syntetickou hudbu, která celkovou atmsoférou báječně podtrhovala. [75%] ()

DaViD´82

Když se v Hong Kongu snaží o humor, tak mě jejich tvorba v drtivé většině případů míjí širokým obloukem... Rádoby humorné policejní vložky sice postupem času zcela zmizí, ale ze začátku tam jsou a to v míře větší než-li malé. Přitom kdyby Untold Story bylo od začátku zcela vážné, tak to mohlo výtečně fungovat. Obvzláště, když se snímek může opřít o tradičně prvotřídního Anthony Wonga. ()

• Média později roznesla, že Wong Chi Hang zbytky těl obětí servíroval hostům. Toto však nikdy nebylo dokázáno a pozitivně zjištěno. Proto je to považováno spíše za "urban legend", která se stala nejvyprávěnější kriminální historkou v Macau, Hong Kongu a Kuang-tungu. (Flipnic)
  • Anthony Wong Chau-Sang získal za hlavní roli v tomto filmu cenu na 13th Hong Kong Film Award v roce 1993 jako nejlepší herec v hlavní roli. (Flipnic)
  • Film volně vychází ze skutečné události, ale není přesnou rekonstrukcí. V roce 1985 vyvrhlo moře v Macau kusy lidských těl. Policie zjistila, že by se mělo jednat o ostatky čtyř osob. Po osmi měsících policie obdržela dopis, kde bylo varování a informace o zmizení deseti osob - majitele restaurace "Baat-Sin", dalších osmi členů jeho rodiny a jedné najaté pracovnice. Policie po delším vyšetřování zajala pracovníka jménem Wong Chi Hang, který se nakonec přiznal k zavraždění všech deseti osob. Před tím, než měl proběhnout soud, však Wong Chi Hang spáchal v cele předběžného zadržení sebevraždu. (Flipnic)