Dej medzinárodne úspešnej čiernej komédie, ktorá je režijným filmovým debutom uznávaného islandského divadelného režiséra a filmového herca Baltasara Kormákura, sa odohráva v priam vidiecky pokojnej štvrti Reykjavíku, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť "typicky" islandskej depresívnej atmosféry rozprávania, obohatenej prvkami mrazivého čierneho humoru. Tragikomickým hrdinom filmu je dvadsaťosemročný Hlynur, povaľač, ktorému sociálna podpora bohato stačí na to, aby sa cez týždeň potĺkal a cez víkend si s kamarátmi užíval v rockovom klube v centre. Pohodlný život inteligentného, ale lenivého mladíka, ktorý netúži viazať sa, však končí v okamihu, keď si jeho rozvedená matka pozve na Vianoce svoju učiteľku z krúžku flamenca, Španielku Lolu - a šokovaný Hlynur zistí, že cudzinka je matkinou milenkou... Lola, ktorá poprehadzuje tradičné sexuálne úlohy, sa stáva hýbateľom pochybne pokojného života hrdinov. Zmeniť sa musí i Hlynur, ktorý vyrastal bez otca, vzdal sa mužskej úlohy a dlho odmietal prijať zodpovednosť dospelého človeka. Režisér však sympatizuje skôr so sebavedomými a samostatnými ženami než slabošskými mužmi. Napriek vypätej dramatickosti daných situácií (incest, drogy...) i cynickému komentáru hrdinu, sprevádzajúcemu rozprávanie, sám autor sa s prirodzenou ľahkosťou vzdáva jednoznačných odsúdení. (oficiálny text distribútora)

piranha

Zajímalo by mě, jak dosáhli toho, že na začátku krajně odpudivý chlapec v průběhu filmu spolu s nalezením smyslu svého života pozbyl i své odpudivosti, aniž by se na něm udála jediná výraznější změna. Zdá se, že Islanďani nepotřebujou mraky a stohy bohapustých kydů k tomu, aby bylo jasné, že se tu probírá smysl života. K tomu dobře poslouží i pár úderných perverzních scén. ()

tragos

"S milenou mé matky" -- o čem ten film asi tak může být? Tak se na něj podívejme. Aha, to je ale výstižný název :) ||| Severská depka v zajímavém, přitažlivém a "zábavném" balení, kde věci nevšední všedními se jeví býti a kde život je jen okamžikem mezi smrtí. Pro milovníky severské kinematografie jednoznačně doporučuju. ()

Rockerman

Nebylo to až tak zábavné, jak bych očekával po přečtení některých komentářů. Na jednu stranu mě ten programový povaleč bavil, ale bylo mi z něj i trochu smutno. Neobvyklé vyprávění o neobvyklých vztazích a jejich důsledcích však rozhodně stojí za to. 3 a půl hvězdy. ()

miawallacova

jak je možné, že má tento film tak vysoké hodnocení? buď jsem totální nechápavec, nebo nevím :D nuda, nuda nuda. divná kamera, nuda nuda nuda. konec ()

PanthercOY

Tak moda filmu, kde hlavni postava vypravi, co se deje, zatim co se nic nedeje dorazila uz i na Island. Ach jo. Ale parkrat jsem se zasmal, Hlynyr byl jako odusevnely, holky hezky, i kozicky byly (3x !), pindik jenom jeden :-( ... na to, ze to bylo uplne vo hovnu, tak dobry. ()

spacylemon

Všichni seveřani mají o kolečko víc! (kdyby jenom o jedno!) Ale popravdě v tomhle filmu (a to jde dokonce o Islanďany!) se docela mírnili a Hlynur je v podstatě úplně normální, jenom tak "trochu" zewl (až jsem se v něm sám viděl), akorát ty rodinné vztahy má tak "trochu" zvláštní... ()

Adrai

První (ze současných 62) zhlédnutý film ze země nacházející se okolo dnes již všem známé Eyjafjallajökull. Není špatný, zároveň to ale není zase až taková bomba. Pár dobrých hlášek a scének plus dobrá stopáž přispěje k dobře strávenému večeru ... zítra si z něj ale budu pamatovat máloco ... ()

Margerie

Bizarní a silně nekorektní film, který je natočený s neuvěřitelnou lehkostí. Moje islandská premiéra dopadla na jedničku. Ne že by film neměl žádné mouchy, s hlavním hrdinou jsem chvilku měla problém se ztotožnit, ale pak už to všechno odsýpalo v šíleném tempu, naprosto nezastavitelně a bezhlavě - a já se královsky bavila. Hlynur je moderní isladnský hrdina, který ztělesňuje snad všechno, čeho se v dospívání bojíme a s čím bojujeme. Jenže on má navíc to "štěstí", že se mu jeho noční můry vyplní, vlastně že je realita dokonce předstihne. A on se s tím vypořádává po svém... Naprosto dokonalá scéna ve sněhu těsně před dokoncem mě úplně odzbrojila. Velmi, velmi silné čtyři hvězdičky. ()

jafuska

Říkala jsem si, uniká mi něco v tomto filmu? protože já jsem se absolutně nechytala, podivný děj, navíc strašně nesympatičtí herci, dějově nic moc, bohužel severské filmy se mi nikdy nedostanou pod kůži, a navíc hlavní hrdina totální idiot, a nechápu tak vysoho hodnocení pro mě 60 procent ()

boombang

Typická, absurdně laděná seveřina. Vidět ji před 15 lety, byla by to pro mne bomba možná stejně jako Prolomit vlny. Dnes je to jen další odškrtnutá položka v seznamu severských komedií. Ale několik srandovních scén opravdu stálo za to (leguán, parkovné...). ()

jefimyc

"ja mám iba takú obyčajnú vaňu / vaňu, v ktorej sa dá ležať po opici / takú obyčajnú vaňu smaltovanú / vaňu, v ktorej býva tesno vo dvojici..." Š. Šanta - Pieseň o vani ()

quasar

Neskutečnej úlet, aneb "polární noc má zvláštní moc" :) "Vyspal jsem se současným partnerem své matky.... to zní jako kdybych si to rozdal se svým nevlastním fotrem..." :-))) ()

Pajela

Moje první seznámení s islandskou tvorbou. hrozně se mi líbilo tamní prostředí a hlavně ten jazyk!! mému uchu velmi libý, i když tak trochu ujetý :-D a film? víckrát si ho už nejspíš nepustím, ale bylo to milé. a je fakt, že některé hlášky stojí za zapamatování. ()

RomanT

Kormákur mi svými příběhy obyčejných islandských šílenců připomíná Zelenku. Pár dobrých hlášek, ale obdivovat povaleče na sociálních dávkách nebudu. ()

silvusaak

Tak na pomezi 4 a 3* a proc? Spis proto, zeten zivotni styl znam z blizka a nelibi se mi. Kazdopadne Hilmir byl pecka sezrala sem mu vsechno a tak me strasne stval ze bych ho kopla asi aj v realu :D ()