Oči bez tváře

(festivalový názov)
  • Francúzsko Les Yeux sans visage (viac)

Nedaleko Paříže brilantní chirurg Dr. Génessier (Pierre Brasseur) za pomoci své asistentky Louise (Alida Valli) unáší mladé a krásné dívky. Doktorova dcera Christine byla totiž během autonehody znetvořena a šílený Dr. Génessier jí chce za každou cenu díky transplantaci obličeje dát šanci na normální život. (Chatterer)

Birter

Tento nadčasový horor/thriller působil na publikum zřejmě děsivějším dojmem, jeho kouzlo ale nevyprchalo ani po 50 letech, kdy je Eyes Without A Face hlavně znepokojující. Celkový design a vizuál filmu je rovněz fascinující, tempo je svižné a odpovídá typickému tempu šedesátkových hororů. Zaujme vás i poměrně nadčasová zápletka a protože je Eyes Without A Face mnohdy velmi napínavé a inspirativní, hodnotím tento film vysoko. ()

sibskyn

Hodně známých starých hororu, které mě vůbec nenadchly a znudily, mají zpravidla něco společné. Buď mají silnou, skvělou scénu na začátku filmu(lepší varianta) nebo na konci, což je zrovna případ tohohle hororu. No jo jenže co s tím zbytkem? ()

Sopholojong

Francuzsky Hitchcock mixnuty konvencnejsim Cronenbergom. Paranoja z prenasledovania, otec Mengele, matka-komplicka, znetvorena dcerenka (na rok 1960 vyborne zhotovena, odpudzujuca maska), latexove overally, chladne exteriery, hmly, operacne katakomby, pivnicna chovna pokusnych psov, hororove operacie (kamera neuhne!), zbavovanie sa mrtvol, nocny cintorin, zadubeni vysetrovatelia, atmosfera depresie a beznadeje, sokujuci zaver (skalpel v krku, vypustenie psov)... To vsetko, zabalene v krasnej ciernobielej kompozicii, dalo vzniknut jednemu z najlepsich hororovo/thrillerovych diel slavneho sestdesiatkoveho obdobia Psycha a spol. K uplnemu hodnotovemu zazitku chybaju len prepracovanejsia hudba, hlbsie charaktery a tym padom dlhsia minutaz k ich vykresleniu. Inak ale silne styri. ()

StaryMech

Jistý kritik označil "Oči bez tváře" za dílo, v němž nekřičí postavy, ale obrazy. Síla šestákové kriminálky s vědeckofantastickým prvkem spočívá v její atmosféře, od začátku do konce tak nepříjemné, že mě film průběžně odpuzoval jen o něco míň než pozdější zámořské strašáky typu "Mlčení jehňátek" nebo "Sedmi". Franju si ovšem vystačil s mnohem skromnějšími prostředky. Maska kolem titulních očí, tím znepokojivější, že se podobá skutečné tváři pod sebou ; chmurný pár Brasseur a Valli ; vleklý záznam operace ; štěkot / vytí psů ; denní šedi a noční šerosvity Paříže ; a k tomu Jarrova kolotočová hudba ! Většina recenzí a příruček mlčí o autorovi dialogů : byl jím Pierre Gascar, známý i českému čtenáři básnivým vybavováním dětství v knihách "Kouzla" a "Setba". ()

hodnaduse

fakt dobrej film při hraní šachové partie, pěkné záběry, ale málo děsu. monika nechápe že tohle je horor z roku 1960 takže to nebude jak nevím vole saw jednička...... moničino shrnutí: moc doporučuju; moje shrnutí: je to fajn ()

Zemřel herec Claude Brasseur

Zemřel herec Claude Brasseur

22.12.2020

Ve věku 84 let zemřel francouzský filmový, televizní a divadelní herec Claude Brasseur. Syn francouzských hvězd stříbrného plátna, Odette Joyeux a Pierra Brasseura, započal svou kariéru v roce 1956… (viac)