Šestnáct nohou

• Austrália Sixteen Legs (viac)
Austrália / Nový Zéland / Singapur / USA / Veľká Británia, 2017, 102 min (Alternatívna 44 min, televízna verzia: 52 min)

Obří prehistoričtí pavouci hledají lásku ve tmě. Neil Gaiman cestuje do australských jeskyní a získává poznatky o těchto splétačích pavučin již 25 let. Tento hmyz přežil dinosaury, oddělení kontinentů i lidskou civilizaci. Oceňovaný dokument zve diváky do divokých koutů Tasmánie, do míst, která zůstávají ukryta. (National Geographic)

agassi68

Holt je to pavúk, ktorý žije v jaskyni a siete si robí horizontálne. A to je všetko, čo ho líši od ostatných spolubratov. Plusom sú detailné zábery vo vysokom rozlíšení.. ()

Zetwenka

Těšila jsem se na pavouka a dostala jsem více než půlhodinu popisu krajiny Tasmánie, byť krásné, to je  bezesporu, ale   jak píšu, čekala jsem  věnování  se pavouku samotnému. Na něho přišla řada až později a moc sděleno nebylo. Jeho biotop  byl  ale rozebrán od A do Z, on jen tak povrchněji a v útlumu, pořád jsem si říkala zda vůbec koukám na dokument o pavoukovi nebo  cestopisno-krajinou přednášku. ()

darkrobyk

Fascinující výprava za přírodou Tasmánie. Čarokrásné scenérie - hory, útesy, lesy, vodopády, moře a především jeskyně. První polovina se jim věnuje až didakticky, ve druhé dojde konečně na pavouky. Krásní, s červenooranžovýma nohama a temně červenými chelicerami, spřádají u stropu své sítě, co vypadají jako záchranné. Ale běda jeskynní kobylce, která v ní uvízne! Pavouk ji bleskurychle kousne, odstraní jí pro něho nebezpečné zadní nohy a buď se za chvíli pustí do hodování, nebo si ji nechá v kokonu na později. V závěru také divák zjistí, proč se dokument jmenuje šestnáct nohou. Čas v jeskyni plyne pomalu, a tak i zdejší pavouci se dožívají několik desítek let. Když se vylíhnou mláďata, rozprchnou se po celé jeskyni. Číhá na ně spousta nebezpečí, třeba i masožravé kobylky, ty, co se stanou jejich potravou, když se jim podaří dospět. Nu a pak je zde kanibalismus a další nástrahy. Jak mám rád Gaimana, tak tentokrát mi do filmu příliš nesedl, klidně bych ho vypustil. Ale jako celek je tenhle dokument skvělý! ()