Odříznutí

• Česko Odříznuto (festivalový názov) (viac)

Dr. Herzfeld najde při pitvě v mozku mrtvoly kapsli se jménem a telefonním číslem své dcery Hany. Hana byla unesena a její otec se musí spojit s “Erikem,” který mu má poskytnout další instrukce. Erikův telefon však zvedne umělkyně jménem Linda. Ta právě našla mrtvého Erika na pláži ostrova Helgoland, který je kvůli zuřící bouři odříznut od okolního světa. Linda sama je ve velkém nebezpečí, neboť má v patách násilnického bývalého přítele. Herzfeldovi rychle dochází, že další pokyny najde uvnitř Erikova mrtvého těla. Aby Haně zachránil život, musí Lindu přimět k provedení pitvy. Linda je tak nucena učinit nemyslitelné, aby Hanu zachránila ze spárů psychopata, zatímco je sama sužována děsivou bouří i vlastními hrozbami. (Cinemax)

MickeyStuma

Temná a napínavá filmová adaptace bestselleru z roku 2012 autora Sebastiána Fitzeka, který napsal společně s právníkem Michaelem Tsokosem. Dějově rozsáhlý příběh, s až neskutečně provokativním sadistickým popisem násilí, ocení hlavně čtenáři literární předlohy a fanoušci autora. Tvůrcům se podařilo natočit snímek naprosto v souladu s duchem originálu. Filmoví matadoři v celém konceptu ztvárnění poznají motivy, které tady sice už mnohokrát byly, ale i v tomto snímku kupodivu pospolu fungují dobře. Jako příklad lze uvést telefon. Nepostradatelná věc po celou dobu příběhu používající dvě hlavní postavy celého dějství. Něco takového jsme mohli vidět například už ve snímku 'Cellural' (2004). Oba tyto snímky kromě onoho telefonu spojuje také únos a naprostá zoufalost a beznaděj. Příběh jako takový je však přeci jen jiný. A protože jeden z hlavních postav je profesí patolog, i patologie tu má velice významnou roli. Temný výraz dějové agrese se zmíněným zoufalstvím občas odlehčí i nějaká ta úsměvná scéna, která nepůsobí nijak trapně. Sem tam se také objeví absurdnost a plejáda otazníků nad logikou věci, ale jako obvykle, bez toho by to prostě nešlo. Stopáž přes dvě hodiny a není nudného místa. Snímek si celou dobu drží nastavené tempo a jedinkrát nezaškobrtne. Snímek jako správný temný thriller zkrátka chytne a nepustí. Mrazivý thriller, svým způsobem podobající se svým severoevropský protějškům, má co ukázat. ()

Renfield

Řeže se často a hlavně všechno možné a nejlépe to jde Lindě, která má k tomu díky kreslení komiksů údajné dispozice. Je sice vegetariánka co nerozřízne ani steak, ale Paulův telefonní rychlokurz dělá zázraky. A dělá, protože právě první telefonní pitva je tou vůbec nejlepší scénou, jenž v rozumné míře nepostrádá právě ani humor, který temnou atmosféru rozhodně nekazí. Příběhově je Odříznutí do určité doby velmi slušné, i díky mrazivě větrnému Helgolandu připomíná severskou kriminálku. Proto je škoda, že Christian Alvart v tomto žánru klidně i s nádechem hororu nezůstal a vydal se dost nepochopitelně na let vrtulníkem. Už v posledních dvaceti minutách příběh hodně motá, k předešlému dění které mělo pravidla to příliš nesedí, ale dobrá. Jenže závěr je jedno velké béčko, což sráží i psychopatickou postavu Jana Sadlera. Lepší tři, nebo horší čtyři... 65% ()

pornogrind

Podle zdejšího hodnocení, který drží(zatím) film v červených číslech jsem čekal dechberoucí podívanou. Což se ale nestalo a já jsem měl místy co dělat abych u filmu(přes den) neusnul. Na můj vkus byl tenhle kousek zbytečně zdlouhavej. Na němce asi dobrý ale na prdel si z toho nesednu. Už teď ale vím, že víckrát tenhle film vidět nepotřebuju. Slabší 3 hvězdy. PS: Ale dozvěděl jsem se skutečnost, kterou jsem doposud netušil... Mrtvoly smrdí jako mrtvoly(to mě fakt pobavilo). ()

chelseaman22

Odříznutí je skvělým německým thrillerem, který vsází na to, že scény z márnice osloví minimálně nekrofilní jedince a případy, které jsou znechuceni současnou US produkcí. Současně je nutné podotknout, že pro jedince fascinované uměním patologie je tento film jako dělaný. Příjemné zábava pro propršené odpoledne. 74 % ()

PetrPan

Thriller ve zběsilém tempu, kde máte hned od počátku pocit, že jste naskočili do rozjetého rychlovlaku a krajina za okny se vám míhá před očima podobně jako příběh tohoto německého spektáklu.   Brzy sice zjišťujete, že se nekoukáte na divoké Bavorské Alpy, ale spíš na pečlivě naaranžovanou Potěmkinovu vesnici s několika více či méně vrávorajícími kulisami, ale pokud máte rádi třeba lunaparky, nemůže Vás Odříznutí zklamat. Atrakce střídá atrakci, co do  filmového řemesla je pak vše na svém  místě, nikde se nezabředává do předstíraných uměleckých přesahů a všechno krásně a jednoduše odsýpá. Přepálený závěr se pak dal v rámci žánru přece čekat a za mě pak nadprůměrnou čtvrtou hvězdu přidává evidentně záměrně nejednoznačná postava Ingolfa, která naopak do klasického rámce nezapadá. ()

• Film je natočen na motivy knihy „Izolovaný“ (Sebastian Fitzek, Michael Tsokos). (Peetuliska)
  • Natáčanie filmu prebiehalo na nemeckom ostrove Helgoland a v metropole Berlín. (MikaelSVK)