Ten prokletý obrněný vlak

• Taliansko Quel maledetto treno blindato (viac)

Akce, napětí, černý humor, rafinované zápletky – to vše zdobí dramatický příběh z druhé světové války, ozdobený celou řadou hereckých hvězd. Legendární italský režisér Enzo G. Castellari (VŮNĚ CIBULE, POSLEDNÍ ŽRALOK, KEOMA) natočil v roce 1977 působivé drama s prvky černého humoru. Pěti zajatcům se během bombardování podaří utéct z vězení pro válečné zločince. Černoch, gangster, zlodějíček, stydlivý Tony a poručík Robert se vydávají na strastiplnou cestu do svobodného Švýcarska. V průběhu série dobrodružných a akcí nabitých událostí odstraní také skupinku Američanů, v domnění, že jde o německou hlídku. A tak pětici svérázných „vojáků“ nezbývá, než dokončit misi, která byla původně svěřena právě Američanům. Mají unést významného jaderného specialistu z vlaku a následně obrněnou mašinu definitivně zlikvidovat. Času je málo a most, na kterém se má vše odehrát, už je téměř za zatáčkou... (oficiálny text distribútora)

DaViD´82

"Partyzáni jsou na lokomotivě. Pošlete to dál." Motorka, stovky mrtvých, nějaké ty nahé děvy se samopaly, obrněný vlak, dezertéři, sličná partyzánka, odboj, zteč hradu, nepřetržitá akce a tak vůbec... Prostě lehce béčková, ale naprosto vynikající, vykrádačka. Žádný div, že je to jeden z (mnoha) Tarantinových favoritů, který již po několik let plánuje zremakovat. Fred Williamson je masér první třídy. Pevně stojící, lehce se v pánevní oblasti pohupující zleva doprava a s prstem na spoušti. Tímto gryfem stihne za půldruhou hodinu vystřílet snad kompletní německou mužskou populaci do pětapadesáti let věku. No a největším kladem je, že se to naštěstí nebere ani na chvilku vážně. Bez toho by to v tomto případě opravdu nešlo. ()

choze

Od taliánů jsem zvyklej na hrozný levňoučký vykradačský šroty, zrovna nedávno jsem si dal BLACK COBRU taky s Fredem Williamsonem a byl to děs, takže mi u nečekaně slušného VLAKU spadla čelist a chvíli jsem ji nemohl najít. Jak už bylo řečeno, i tady se krade ze všeho možného (námět s dezertéry z TUCTU ŠPINAVCů, jízda na motorce z VELKÉHO ÚTĚKU aj.), ale co je důležité, jsou tu vidět prachy. Tedy s výjimkou závěrečné exploze vlaku a nádraží, kdy legračně nadskakuje deska s miniaturami a mamutí plameny moc nekorespondují s velikostí ruin a trosek, ale to vem čert. Scénář i režie jsou správně lehkonohé, postavy barvité a sympatické, akce je hodně a je osvěžujícně brutální (náckové jsou koseni po desítkách) a krvavá a počítá se i to, že hrdinové omylem zmasí jednotku vlastních a že se většina z nich konce filmu nedožije. Mimochodem Tarantino už roky žvaní o tom, že natočí film stejného jména a taky z druhé světové... ()

YURAyura

6/10 Takovy klasicky akcancek a produkt sve doby, co se snazil vzit "to nej" z ostatnich valecnych filmu - Great Escape, Dirty Dozen, Where Eagles Dare, Von Ryan's Express, Cross of Iron, Navarrone,... Banda nespolehlivych americkych vojaku-kriminalniku je pri prevozu MP napadena nemeckou stihackou ;]] a proto se rozhodne vyuzit prilezitosti a vezme kramle. V ceste stojici spolubojovniky s chladnou hlavou postrili.... Po prevleceni do nemeckych uniforem (neco jako Svejk ;]]) nestastnou nahodou zlikviduji specialni americkou jednotku, ktera ma specialni poslani, jelikoz je ale zajmou francouzsti partyzani (ted me dobre poslouchejte, nebudu to vickrat opakovat) museji dokocit jejich silenou misi - prepadnout vlak prevazejici tajne soucasti WauZwei. Cele to lemuji zajimave a zabavne charaktery sypouci ze sebe hafo humoru a akce. Nudit se nebudete, ale klise je holt klise.... ()

tom88

Nadpriemerná pobláznená akčná vecička, ktorá kupodivu naozaj baví. Svoj humor je ojedinelý. Čakal som iný typ filmu, ale takáto verzia ma rozhodne nezklamala a vyslovene nesklame asi nikoho. Je to akčné, je to hrdinské a je to vtipné a krátke, ale nijak zvlášť geniálne alebo hĺbkové. Herecky milé, ale diskutabilné. Každopádne som rád, že som sa k tomu dostal, ale na Tarantinových bastardov sa teším viac. 75% ()

Shakers

Celkom fajn. Vlastne viac ako fajn. Zo začiatku to bola obyčajná akčná vojenská bejkovina, kde pár amerických vojnových zajatcov kosili nemcov ako na jar trávnik. Neskor to bolo čoraz viac zaujímavejšie, pribudli nejaké zvraty, nábojmi sa stále nešetrilo a zásobníkov plných kecov tiež nebolo málo. Čo ma ale donútilo dať o * navrch bolo záverečné finále, s tým prekliatym obrneným vlakom. K tomu si pripočítajte fajn výpravu a máte tu film, aký by sa mal už natočiť, zremakovať, pretože takýchto filmov je sakra málo. Tarantinov Inglourious Bastards nerátajme. 75% - 4* ()

• Natáčení probíhalo v italském Laziu. (Terva)
  • Film měl pracovní název "Bastardi senza gloria", v angličtině "Bastards Without Glory". (Terva)