Úspešný kardiochirurg Zaid má dôvod k oslave: spolu so svojou pôvabnou ženou čakajú prírastok do rodiny. Spoločnú oslavu v kruhu svojich priateľov však nečakane preruší návšteva Zaidovho brata Yasina, ktorý sa dostal do problémov kvôli organizovanému zločinu. Po tom, čo mu Zaid odmietne poskytnúť pomoc, je Yasin drasticky potrestaný vodcom gangu. A pretože polícia má pre nedostatok dôkazov zviazané ruky, Zaid sa rozhodne dosiahnuť spravodlivosť sám. (Film Europe)

gudaulin

Fenar Ahmad sice není úplný břídil a evidentně ví, odkud čerpat inspiraci, jenže úkol, který si předsevzal, se ukázal nad jeho síly. Příběh o pomstě za ztrátu blízkého člověka patří k základním motivům žánrové kinematografie a režisér ho chtěl ozvláštnit tím, že propojí akční žánr, který je doma obvykle v béčkových vodách, s artovým přístupem. Výsledkem je kočkopes, který uspokojí jen málokoho. Vyloženým kladem je snad jedině přítomnost charismatického Dara Salima v hlavní roli, který se pro podobný typ rolí snad narodil. V první půli je sice snímek realističtější a psychologicky propracovanější, než jak bývá zvykem, je ale zároveň pomalejší. Proměna špičkového chirurga v bojovníka, který likviduje jednoho trénovaného zabijáka za druhým, je nevěrohodná, momenty, kdy má film gradovat, jsou obehrané a rutinně natočené. S přibývajícími minutami se ukazuje, že film moc inteligence nepobral, a Darkland nakonec dopadá jako zaměnitelný produkt, který mohl vzniknout kdekoli a který jste nejspíš už víckrát viděli. Pro fanouška akce je nudný a pro vybíravějšího diváka bude příliš tupý. Celkový dojem: 45 %. ()

Marze

Film působí chladně. Posuny v ději jsou ze začátku svižné, žádné dlouhé úvodní představování. Co scéna to zásadní informace. Pak se to nějak rozvolní. Náladou to zrovna není vánoční film. Hlavní postava si nemá během své únavné cesty za spravedlností kde oddychnout. Vidíme buď jeho byt s tesknou náladou a náznaky jeho intimního života, nebo noční velkoměsto. Časem potkává stejně drsné postavy, jako je on sám. V kině bych řekl, že jsme z žánru viděli, pro co jsme přišli, ale žádnou přidanou hodnotu, z které by se točila venku hlava kromě originální skvostné bitky v autě a závěrečné konfrontace s hlavním padouchem. ()

mzss1

(60%) Darkland je určitě zajímavý thriller. Vzhledem k Dánské produkci jsem byl zvědav, jakým pojetím to bude točeno. Ve výsledku nejsem ani trochu zklamaný. Určitě by se toho dalo dost vylepšovat, ale upřímně? Tento revenge motiv k filmům je už děsně využitý. Samozřejmě záleží, jak bude tato tématika zpracovaná apod. Co se týče příběhu v tomto snímku, jedná se o klasickou přímočarost, nic nenáročného. Tempo to má pozvolné, ale že bych se nudil, to se říci nedá. Hlavní hrdina mi připomínal Vina Diesela. Sehrál solidní herecký výkon. Líbilo se mi, že to nebylo přehnané, že se záhy z doktora stane profesionální zabiják. Vcelku to bylo i realistické pokud nepočítám nějaké ty drobné nelogičnosti. Našlu se tu pár tvrdých bitek, byli sice takové neohrabané, ale chvíli se nějaká to slušnější a tvrdší našla. Finální fight byl takový moc naoko dramatický, za moc nestál, ale o to ani tak nešlo. Samotné finále bylo takové chladné, studené jak psí čumák, ale mě se celkem líbilo. Celý film byl takový ponurý, ale proč ne? Jsem relativně spokojen. Určitě se nejedná o nic světoborného, lehce se na to zapomene, ale jako jednohubka to bylo slušné. ()

Morholt

Prostinká báchorka na téma "Zabili jste mi bráchu, tak tady máte přes držku.". To, co dělá film zajímavějším oproti jeho zámořským bratrancům jsou snad jen kodaňské reálie. Ale koukat se na to dalo. Člověk samozřejmě musí přistoupit na fakt, že se z respektovaného chirurga takřka přes noc stane pouliční bojovník, ale to i díky Daru Salimovi nebyl zase takový problém. Největší potíž je tu se stopáží. Film má takřka dvě hodiny a tenhle prostor se nepodařilo Ahmadovi vyplnit ani náhodou. Na akční žánr se tu až neskutečně žvanilo. Pokud by přidal alespoň na akci, bylo by to celé stravitelnější, ale takhle je to jen pouhý průměr. 50% ()

sedm.1

Filmy ze stáje revenge thrillerů mám velmi rád, a to dokonce natolik, že jsem u nich schopný velmi často odpustit i nedostatky, které bych u jiných žánrů nebyl ochoten v žádném případě tolerovat, v případě Underverden je to ovšem natolik slabá podívaná, že byl překročen i onen můj práh snesitelnosti a nemohu tak tento dánský snímek charakterizovat jinak, než jako těžce nezáživný a především nevídaně nepřesvědčivý film, kde snad krom představitele ústřední role Dara Salima, s postupně stoupajícím hereckým statusem charismatického a výrazného to borečka, nelze označit už nic dalšího, co by dokázalo vyvolat pozitivnější dojem. Zápletku tedy kritizovat nějak zásadně nemohu a ani nechci, v rámci těchto filmů je totiž těžké, ne-li až nemožné přijít s něčím zásadně převratným, tento typ filmů má jasná pravidla a ty tu dodržené poměrně funkčním způsobem jsou, problém spíš ale vidím v tom, že se zcela vůbec nepovedlo zpracování této podívané, jelikož již samotný důvod k pomstě je takový na pomezí únosnosti, daleko horší je to pak ale se samotným vyřizováním si účtů, které je naprosto pomalé a po celou dobu nevídaně nezáživné, přerod hlavní postavy z ňoumy doktůrka na nemilosrdného mstitele též vyznívá vyloženě naivně, a co se týče akce, v podobě následného likvidování členů gangu, tak i to působí ryze unylým způsobem, bez koulí a diváckého efektu. Samozřejmě by se pak dalo namítat, že se tvůrci snažili o co nejreálnější a nejcivilnější pojetí, takže hrdina má působit jako jeden z nás, na což by se dal brát určitě ohled, nic to ale nemění na tom, že by kvůli tomu měl tak být celý film tak vlažný a připosraný, což je další věc, která mě určitě zamrzela, a to matná atmosféra, kdy se vzhledem k obsahu mělo jednat o extra temný a nekompromisní revenge, ale ona je to spíš jen taková mizerně tmavě přefiltrovaná záležitost, postrádající v podstatě jakoukoliv atmosféru. Další nedostatek shledávám ve zcela nefunkčních emocích, o jejichž navození se tu navíc tvůrci snažili snad ze všeho nejvíc, ale ani v tomto ohledu film ani trochu nešlape, je to chladné a odtažité, tudíž o veškeré postavy a jejich osud nemůže divák projevit sebemenší zájem, což jen potvrdí úplné vyústění, které ve výsledku nepřináší vůbec nic. Zkrátka a dobře, Underverden není povedená žánrovka, jen zde došlo k promrhání výraznosti ústředního herce a i přes mou oblíbenost tohoto konkrétního žánru musím prostě ve výsledku jen upřímně konstatovat, že tento dánský revenge thriller za pozornost bohužel vůbec nestojí. ()

• K natočení snímku prý režiséra inspiroval vlastní životní zkušenost s bratrem, který se dostal do problémů. (ČSFD)
  • Dar Salim se na roli důkladně připravoval po obou stránkách: byl u několika skutečných operací srdce a vedle toho podstoupil intenzivní lekce kickboxu. (ČSFD)

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

28.01.2018

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela… (viac)