C.B. Strike - Neklidná krev

(séria)
  • Veľká Británia Troubled Blood
Veľká Británia / USA, 2022, 3 h 56 min (Minutáž: 59 min)

stret

Chemia medzi hlavnymi postavami bola... nejaka... asi taka mala byt. Ale inak total brutal nuda. Skoro ako dokument, kde sa detektivi vypytuju, vypytuju, vypytuju a nakoniec znenazdajky - na niekoho sa nasiju dokazy a ten je pachatelom. Bum.  Rowlingova tu vyznieva ako - prosta, bez fantazie a bez skutocneho spisovatelskeho talentu. Ak sa chcete nechat uspat, pozrite si tento serial. ()

hwnd

První série, kdy jsem rezignoval na předlohu, která je díl od dílu užvaněnější a nudnější. Takže zkouším už jen adaptaci, předpokládám, že to bude zase motanice hromady příběhových linek, na konci nebudu tušit, co se vlastně řeší, proč je ten někdo vinen a jak na to geniální tajnůstkář Cormoran vlastně přišel. Koukám vlastně ze zvyku jako kulisu k práci abych si ověřil svoji prognózu po předchozím dílu, že kniha bude už kolem tisíce stran (to mi vyšlo) a že se to mezi hlavní dvojicí nikam neposune, snad jen, že bude nějaký letmý dotyk a o pár vteřin delší pohled do očí (na to bych celkem vsadil). ()

papilon395

Tento příběh si stoprocentně zasloužil delší stopáž. Směstnat skvělou literární předlohu, takřka tisícistránkový opus, do čtyř hodin, se muselo odrazit na výsledku. Mišmaš postav a motivů, náznaky a rychlé střihy, vyšetřování přeskakovalo sem tam a nešlo do hloubky, o vztazích a osobních linkách nemluvě. Ale jo, pořád jsou dobří. ()

CheeseFigure

Akože mám rád, keď detektív nie je len vyšetrovateľ prípadu, ale rieši aj svoje osobné veci. Často ho to poľudšťuje. Ale v tejto sérií bolo toho na mňa trošku moc. Mám pocit, že nebyť tých osobných vecí, tak sa samotný prípad zmestí do troch epizód. Ústredné duo je stále sympatické, i keď Cormoran nám pomaly spadá do kolónky detektívi-alkoholici. A Robin sa ho pri tej večeri mala zastať. Tiež reagujem podráždene, kebyže si prejdem vojnou a nejaká baba, ktorá len mudruje v dizertácií, ma začne poučovať o vojne a zle vo svete. Rozuzlene prípadu prekvapilo, i keď sa v ňom nájdu logické chybičky. ()

filmmovier

Seriál stále zůstává věrný výchozímu materiálu a tvůrci nemají potřebu cokoliv měnit, což je dobře, protože to opravdu vůbec není třeba. Zamrzí snad jen méně prostoru pro Dennise Creeda (což by mohlo souviset s kontroverzemi ohledně toho, jak ho Rowlingová napsala, ale nebudu se pouštět do teorií) a linka, ve které Robin řeší rozvod, je v knize sice zajímavá,ale tady by působila tak nějak nadbytečně. Vejde se sem i Strikeova rodinná zápletka, takže je opravdu na co koukat, a protože to všechno skvěle funguje, je to ještě příjemnější.   Samozřejmostí zůstává i zručná režie, výborné obsazení, sympatická atmosféra Londýna (a tentokrát i dalších míst) a velmi příjemný hudební doprovod. V detektivním žánru se sice pořád nejedná o naprostou topovku, ale velmi silný nadprůměr, kterým je bezesporu, rozhodně také nijak neurazí. Spokojeni by tady prostě měli být úplně všichni. Ačkoliv samotný případ je tentokrát opravdu docela temný, po téhle detektivce divákovi žádné deprse nehrozí, jen bude mít radost z poctivého dramatu, které ho nestíhá nudit. J.K. je prostě pořád klasa a navíc v současné době, vzhledem k absenci Luthera a Sherlocka, nemá BBC na skladě sympatičtějšího detektiva, a to se rozhodně počítá! Více zde, ()