Přírodní síly

• Veľká Británia Forces of Nature (viac)
Veľká Británia, 2016, 3 h 55 min (Minutáž: 58–59 min, Alternatívna 90 min)

Odvážný a poutavý seriál o naší planetě. Zabýváme se v něm otázkami zaměřenými na jevy, které jsou pro nás natolik přirozené, že nás snad většinou ani nenapadne si je klást. Proč je voda modrá? Jak máme definovat gravitaci? Proč dělají včely šestiúhelníkové plástve? Jakou hrajeme my lidé roli při vytváření našeho prostředí? S pomocí nejmodernějších technických prostředků se nám může podařit proniknout k podstatě divů přírody a pochopit, proč je planeta Země tak plná rozmanitého života. (TV Spektrum)

JohnCZ

Vizuálně hezké, strašně příjemné na poslech a s nadšením a pokorou odvyprávěné přesně tak, jak to umí Brian Cox. Strukturou je to spíše jen hrst různých poznatků a zajímavostí, kterak se různé přírodní zákony manifestují v prostředí, ve kterém žijeme, než-li nějaký komplexní dokument. Z hlediska čistých informací tedy nic extra objevného, ale je to příjemné a zajímavé na sledování. Tradiční BBC kvalita. Snad jen, vzhledem k tomu, že poslední epizoda svým názvem dost explicitně odkazuje na dnes již kultovní slova Carla Sagana, mě trochu zamrzelo, že tam jeho hlas, byť jen třeba v nějakém krátkém "cameu," nakonec nezazněl. ()