Pekárkův první výjezd na Západ. Digitálky, bouráky a vídeňský Mexiko plac. Ale i tam musí plnit úkoly StB. Někde mezi natáčením pořadů Sejdeme se na Vlachovce a reportáže z JZD Slušovice dojde k zásadnímu otřesu. Postupně ho opustí matka, syn i druhá manželka. Revoluce. Estébáci převlékají kabáty a agent Volha je rázem postradatelný. Ale i pro něho má společnost nové uplatnění. Tři auta, dvě barevné televize a stabilní zaměstnání přece nemůže být prohra. Jak říká Standa: „Kdo tohle má?“ (Česká televize)

horskejvlk

Tak tohle byl námětově nejslabší díl, Pekárka jako antihrdinu chtěl autor vylíčil že mu jeho hra i život skončil, proč ne ale dívat se na to nedalo. Byl to mix Vyprávěj, občanský průkaz, Kawasakiho růží vše dohromady, vše vysvětlující až ideově zabarvené že dobro vítězí a zlo prohrává. Pekárkovi se vše zhroutilo, manželství, syn který není fotbalista a už vůbec né “samec”, život v socialismu kde uměl řídit v místních socialistických zákoutích. Dramaturg vše ukončil hned teď okamžitě. Tedy proč ne, ale čekal jsem že to bude zajímavější a né tento zmatený ůstup ze scény. Ani Krejčíkovou jsme si nevychutnali ani co bylo dál se štábem když tak hloupě, dramaturgicky, byl  odstřelen i produkční Horáček. Nuda ve Wídni pokračovala i v Praze pouze osvěžení v obsazení české pornohvězdy bylo oživením tohoto trpného dílu který působil stejně zmaření jak poslední série Hry o Trůny. ()

1234Horymir

Tenhle díl to zabil. Tak buď byl hlavní hrdina prostoduchý křupan - pak by nedělal 20 let panského kočího, ale jezdil v lepším případě s Roburem a klátil holky od nádobí ve čtyřce a nakonec "černého šerifa", anebo to byl zábavný lamač srdcí vdaných paniček - a to by už v sedmdesátých letech chodil v oblečení z Tuzexu (Praha, panský kočí, televize - a neměl bony?) a ne, že v roce 89 přijde na diskotéku v modelu, jak "momentálně" postižený a ještě na to sbalí nějakou ženu. A samozřejmě po zrušení autoprovozu v televizi by okamžitě plynule přešel na taxi - Volhu měl a teplákovou soupravu a zlatý řetěz by si koupil v tržnici. ()

JenTR

Nejtvrdší a nejsmutnější díl série. Velmi dynamický, hodně událostí vtěsnali do pár minut. Byly by tu nějaké detaily: Jak ty prasárny dostali do ČSSR? Proč by kšeftař ve Vídni komukoliv dával zadarmo boty z hadí kůže? U digitálek nešlo o funkce, ale o vzhled, že to nejsou trapné analogy. Většina z nás funkce neřešila, byly to ale nové západní hodinky, které u nás nebyly. Pekárek se tu chová už jako naprostý idiot, asi to tak tvůrci chtěli, aby s ním diváci moc nesympatizovali. V reálu by si nevrznul, charizma nula. Tehdejší holky nebyly takové šlapky. Smutné je, že nedošlo k potrestání estebáků, na to jsem se od začátku těšil. Ani Pekárek agenta neposlal do pr... Zároveň je zvláštní, že Pekárka kolegové odhalili, ale co další konfident, pan režisér? Lábus byl disident? Zajímavé, nic nedělal, naopak se choval jak aktivní soudruh. A režisérka šla ze skladu přímo dělat ministryni...no dobrá, nebudeme do toho šťourat. Celkově je vidět, že si s tím dali záležet. Občas těmi dialogy a chováním tlačili na pilu, ale vizuálně to bylo zdařilé. Pravda, že po roce 1989 už vůbec nikdo ruská auta nechtěl. Zvláštní, že takový fanda do aut Pekárek u nich zůstal, když už mohl shánět třeba jeté BMW (i Tatra měla lepší pověst, jakožto auto papalášů). Byl to fajn kolektiv a na konci se vše rozpadlo a skončilo, což nemám rád, ale to je život, tak to mnohdy bylo. Lážo plážo skončilo a každý se musel živit sám. Spousta nových obchodních příležitostí...neopakovatelná doba. P.S. Na konci vám je ho skoro líto, ale on neprohrál. Jako každému blbovi mu k radosti stačí málo, třeba to auto, takže možná byl spokojený, až na tu osamělost. Chudák Horáček, nevím, proč ho tam četli, že se stal novým členem KSČ (když bylo jasné, že strana jde do kopru)...chtěli se ho zbavit? ()

krysarr

Velká snaha vše dovysvetlit a zakončit. Dil by se dal klidně roztáhnout do tří dílů. Případně 20 minut neřešit péčko ve Vídni, to už byla trochu zbytečná stopáž. Ale vlastně to odpovídá té proprcané době celkově. A obratů, které se tenkrát fakt nepoužívaly, opět dost. Hlavně, že nechyběla klouzacka (facepalm) ()

negativ

Asi nejslabší díl celkem povedené série. Celkem rozsáhlé vyobrazení "vyjevených Čechů na západě" by se hodilo spíš do nějaké komedie od Trošky a zbytečně tak ukrojilo čas na zbývající finále. To bylo pak zobrazeno velmi zrychleně a velmi povrchně (např. vyzrazení identity práskačů v ČTV vč. tedy Pekárka). Taky nevěřím, že by se takový vykuk po "revoluci" velice rychle nerozkoukal a nezačal např. taxikařit, vekslovat a nakonec velmi úspěšně podnikat, jako většina podobných všiváků (např. Valenta, Rédl, Mrázek nebo Babiš). Ten konec byl spíše takovou "pomstou" scénáristy podobným posluhovačům systému, ke které bohužel v reálu většinou nedošlo. ()

dead.meat

To mu to ta Geislerová teda dala! Přijde mi že si někdo potřeboval vyřizovat účty aby Pekárek dopadl co nejhůře. Přitom většinou tihle lidé uměli proplouvat v každém režimu. ()