Městečko otrávené CIA?

(TV film)
  • Francúzsko Un village empoisonné par la CIA ? - Pont-Saint-Esprit 1951 (viac)
Francúzsko, 2015, 52 min

Réžia:

Olivier Pighetti

Srpen 1951 – mnozí lidé z jednoho francouzského městečka náhle zešíleli. Mohla za to americká CIA? Obyvatelé Pont Saint Esprit pokřikují v ulicích, vrhají se z oken, vidí všude ohnivé koule. Výsledkem je sedm mrtvých a téměř tři sta přiotrávených osob. Pro vysvětlení této tragédie vznikají ty nejdivočejší teorie – otrávená mouka, kontaminovaná voda, čarodějné pikle. O šedesát let později se z odtajněných amerických dokumentů dozvídáme o experimentech CIA na nedobrovolných pokusných králících. Po dobu nejméně třiceti let tato americká agentura prováděla proti vůli obětí tisíce experimentů – s ozařováním, elektrošoky, drogami, lobotomií, a dokonce s implantáty vysílačů umístěných do mozku, které měly z lidí vytvořit vraždící roboty. Zdá se, že i Pont Saint Esprit patří na tento děsivý seznam experimentů, jaké Američané už sami dávno odsoudili v rámci Norimberského procesu. (Česká televize)

*CARNIFEX*

Človek ako pokusný králik. A opäť v tom nemá prsty nikto iný ako "krajina neobmedzených možností". Utópiou netrpím, je mi jasné, že niečo obdobné majú určite na rováši aj iné mocnosti ... ()

bohemia_regent

O tajných aktivitách (nejen) americké politiky jsem si nikdy nedělal příliš velké iluze, ale i tak musím přiznat, že některé věci, o kterých se zmiňuje tento film, jsou pro mě otřesné. Přitom se nejedná o žádné spiklenecké teorie a nepodložené hypotézy, ale o zdokumentovaná fakta, s odstupem let odtajněná. -------- V titulcích filmu uvedeno: český název Městečko otrávené CIA? Pont Saint Esprit - 1951; originální název „Un village empoisonné par la CIA? Pont Saint Esprit - 1951“; režie Olivier Pighetti. ()

Marze

Zaujaly mě dvě věci. Že se to může stát v zemi, kde jsou zaručena lidská práva a že se vždy najdou lidi, kteří za peníze budou dělat pokusné králíky na úkor svého zdraví. ()

Nettrass

I kdyby byla jen 1/10 pravdivá. Bylo by to děsivé. Vzhledem k přiznání a omluvě prezidenta Clintona ke konci dokumentu, je jasné, že pravdivá bude minimálně valná většina. Pak prostě nemám slov. ()