Po masakru archeologického týmu v džungli se zachová pouze několik beden s domorodými artefakty a vzorky místní flóry. Bedny cestují z přístavu do přístavu a nakonec skončí v Chicagu, zapomenuty v podzemí muzea přírodní historie. Jeden den před otevřením velké výstavy se v temných sálech a na chodbách začne pohybovat i něco jiného než návštěvníci. Začnou se objevovat zavraždění lidé a stopy naznačují, že vrah musí být obdařen nezvyklou sílou. Když však mladá bioložka Margo Greenová najde spojení mezi vraždami, neúspěšnou amazonskou expedicí a podivnou sochou na připravované výstavě, začíná nemilosrdný souboj se strašným nepřítelem, v němž všichni lidé, uzavření v muzeu, musí bojovat o svůj život. Margo spolu s policejním důstojníkem Vincentem D´Agostou nedobrovolně vytvoří dvojici, vyšetřující sérii brutálních vražd… (Intersonic)

Chrustyn

Nečekaně kvalitní horor. Atmosféra muzea je naprosto dokonalá a hlavně mrazivá. Herci hrají na hororové poměry celkem kvalitně ale hlavní je titulní příšera, která je opravdu hodně děsivá (Stan Winston umí), velká a docela hladová. K tomu si přidejte pár krvavých scének (ta mrcha žere jen část mozku) a občas i nějaká ta lekačka (doporučuju pouštět v noci). Horor jak má být. ()

misterz

Typická klasika monster hororov 90. rokov - polomytologicko-paravedecký základ príšery, osobitý policajt s výstrednou minulosťou a metódami (pritom však dobráčisko) a šikovná pekná vedkyňa, ktorá obyčajne príde celej veci na kĺb a s pomocou svalov svojho kolegu všetko spoločne vyriešia. Medzi tým trocha obetí z radov nevedomej populácie a na záver veľké monster finále... Samo o sebe ma niečo takéto asi nikdy neomrzí, na niečom takomto som vyrástol, len to spracovanie bola jedna veľká bieda. Zlé narábanie so svetlom, všetko sa deje len v tme, prípadne mimo kameru, k tomu sa miestami pridáva aj otravný strih a ešte veľa ďalších odfláknutých vecí, ktoré škoda menovať. Na priemer toho dobrého bolo hrozne málo. 40/100 ()

destroy83

Celkem kvalitní hororový počin 90-tých let. Po krátkém úvodu v prostředí amazonské džungle tvůrci diváka přivádějí do prostor Chicágského muzea ve společnosti zásilky artefaktů jednoho muzejního pracovníka. Kolem zásilky to začíná být pěkně ožahavé již v úvodu. Na lodi, která ji převážela, došlo k několika vraždám, které dostává na starosti policejní důstojník D´Agosta, jehož stopy přivádějí právě do muzea, kde mezitím doktorka Greenová otevírá zásilku artefaktů. Spolu vytvářejí divákovi velmi sympatickou dvojici pokoušející se přijít na kloub brutálním vraždám, které se odehrávají již i v prostorách rozlehlého muzea. Dílko krom sympatické dvojice ústředních hrdinů zaujme také velmi dobrými hereckými výkony všech protagonistů i maximálním využitím potenciálu podzemních chodeb muzea a labyrintu výstavních prostor plných různých artefaktů, z nichž některé přímo souvisejí s brutálními vraždami. Ztvárnění monstra za pomoci zdařilých digitálních efektů je na dobu vzniku snímku vynikající. Mordy jsou patřičně krvavé a divák se dočká i několika šťavnatých gore scén. Výsledný dojem je milé hororové překvapení, kterému dávám s klidným svědomím čtyři hvězdy. ()

cariada

Neskutečně zbabraný horor, ono dívat se skoro celý film na černou obrazovku a poslouchat zvuky mě teda nebaví. Co z toho filmu mám mít, když skoro nic nevidím? To se mám bát těch několika skřeků? Dějová linie je obehraná, stále stejný charaktery postav. Herecké výkony slabé. Jedno zkouknutí bohatě postačí, aby vás to bud chytlo anebo unudilo což je můj případ. ()

Goldbeater

Srovnání Relic s Deep Rising je celkem na místě, ale ten druhý zmíněný má tu výhodu, že se odehrává na lodi, což je místo dost odlehlé od civilizace narozdíl od muzea. To ovšem není žádný problém, protože Relic je v každém případě hodně napínavá podívaná s mnoha dobrými scénami (tunel, panika) a špetkou černého humoru. Speciální efekty Stana Winstona jsou znát, místy mi monstrum hodně připomínalo Predátora. No a nakonec herecké obsazení je výborné. Konečně pořádná role pro hláškujícího Toma Sizemora a i Penelope Ann Miller s Jamesem Whitemorem působili velmi sympaticky. Líbilo se mi to. ()

• Psi, kteří se ve filmu objevují, se jmenují Castor a Pollux, stejně jako dvojice bratrů ve filmu Tváří v tvář (1997). (Chrustyn)
  • Ve filmu se vyskytuje postava se jménem Spota. Objevuje se v mnoha Hyamsových filmech. (-bad-mad-wolf-)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore